Ciekawostki pneumatyczne: kiedy wybrać zawór membranowy?

14 maja, 2019 2:16

Kiedy zawór membranowy, określany też jako przeponowy, sprawdzi się lepiej od powszechnie stosowanych zaworów kulowych? Odpowiedź w naszej ciekawostce.

W instalacji pneumatycznej stosowanej w oczyszczalni ścieków zastosowane były zawory kulowe G 1 1/2″ sterowane siłownikiem pneumatycznym obrotowym, pracujące w przepompowni brudnej wody. Woda zanieczyszczona była głównie piaskiem i innymi stałymi zanieczyszczeniami, powodującymi uszkodzenia kuli i zacieranie się zaworów podczas pracy. W czasie pracy postępowało „zapychanie” się zaworu kulowego, co powodowało spadek natężenia przepływu sygnalizowany przez zainstalowane czujniki. Problem ten narastał i powodował awaryjne zatrzymanie pracy instalacji.

Rozwiązanie problemu zacierania się zaworów kulowych

Po konsultacjach zaproponowano zamianę zaworów kulowych na zawory membranowe (przeponowe) typu QVMP wykonane z tworzywa sztucznego, które są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach z mediami zanieczyszczonymi. Konstrukcja z elastyczną przeponą doskonale się sprawdziła w takich warunkach, a same zawory zostały zabudowane w dogodniejszym dla obsługi miejscu.

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy