Ciekawostki pneumatyczne: jak prawidłowo zdiagnozować nieszczelność wewnętrzną w siłowniku pneumatycznym?

7 czerwca, 2019 10:29

W pneumatyce, w niektórych przypadkach, objawy uszkodzenia zaworów rozdzielających są identyczne z uszkodzeniami uszczelnień w siłowniku. Wiedza na temat działania i budowy elementów pneumatyki pozwala na naprawę niedziałającego układu pneumatycznego w prosty i szybki sposób, bez ponoszenia dużych kosztów.

U jednego z naszych klientów pojawił się problem nieszczelności siłownika pneumatycznego. Przyczyną nieszczelności było uszkodzenie uszczelki tłoka, czego efektem był brak wymaganej siły działania i zatrzymywanie się siłownika podczas pracy. Prawidłowe zdiagnozowanie tego typu uszkodzenia było trudne, ponieważ Klient twierdził, że nieszczelność jest spowodowana uszkodzeniem rozdzielacza 5/2, służącego do sterowania siłownikiem.

Może zainteresuje Cię także: serwisowanie instalacji pneumatycznej

Uszkodzenie zaworu miało powodować nieszczelności i „przedmuch” powietrza do atmosfery przez otwór odpowietrzający. Klient, nie posiadający wiedzy na temat działania układów pneumatycznych, zareklamował zawór rozdzielający. Rozpatrzenie reklamacji wiązałoby się z kosztami związanymi z wymianą zaworu oraz przestojem pracy maszyny.

Sprawdzenie działania nie tylko zaworu, ale również siłownika

Po konsultacjach technicznych i przekazaniu informacji jak należy sprawdzać urządzenia i zdiagnozować tego typu usterkę, Klient samodzielnie wymienił uszczelnienie w siłowniku. Wymiana jest prostą i szybką operacją. Koszt uszczelki to zaledwie kilkanaście złotych.

Jak robimy siłowniki pneumatyczne w 24 h? Zobacz film:

Dowiedz się więcej: przegląd oferty na siłowniki pneumatyczne.

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy