Ciekawostki pneumatyczne: zastosowanie zaworów powolnego startu

14 maja, 2019 3:07

W przypadku okresowego załączania maszyn i urządzeń, dla wyeliminowania gwałtownych i niekontrolowanych ruchów siłowników pneumatycznych znajdą zastosowanie zawory powolnego startu.

W urządzeniu do cięcia profili aluminiowych w firmie zajmującej się produkcją okien zastosowano siłowniki pneumatyczne do napędu piły oraz do unieruchamiania profili podczas cięcia. Ze względu na to, że urządzenie to było częścią linii technologicznej uruchamianej okresowo, w momencie podania zasilania powietrza o ciśnieniu 8 barów następowało szybkie i gwałtowne przemieszczenie się napędów pneumatycznych. Podczas normalnej pracy urządzenie pracowało w cyklu ciągłym i efekt ten już nie występował.

Rozwiązanie problemu – zawór powolnego startu

Aby wyeliminować gwałtowne „ruszenie” siłowników przy starcie, zastosowano zawór powolnego startu FUTURA typu BEFULL 12F, który spowodował łagodne narastanie ciśnienia (w zakresie od 0 do 4 barów), co wyeliminowało gwałtowny ruch siłowników pneumatycznych. Zawór ten posiada regulację czasu narastania ciśnienia, co pozwoliło na takie jego wyregulowanie aby siłowniki w pierwszym takcie po uruchomieniu poruszały się łagodnie. Wyeliminowanie gwałtownego ruchu zmniejszyło drgania i obciążenia konstrukcji, zwiększając trwałość urządzenia i poprawiając bezpieczeństwo obsługi. Zawór powolnego startu typu BEFULL zamontowano bezpośrednio do stacji przygotowania powietrza FUTURA.

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy