Skip to main content

Poszukiwanie rozwiązań problemów z użytkowaniem pneumatyki nie powinno się sprowadzać wyłącznie do stosowania tradycyjnych elementów. Należy w konkretnych aplikacjach posługiwać się dedykowanymi elementami pneumatyki.

Klient u którego zamontowany był przyrząd montażowy, zwrócił się z problemem występującym w tym urządzeniu. Problem polegał na konieczności regulowania siły docisku siłowników pneumatycznych. Dotychczas ta regulacja była realizowana zwykłym zaworem redukcyjnym, który do ustawienia wymaganego ciśnienia potrzebował wykonania wielu obrotów pokrętłem. Dodatkowo odczyt wskazania manometru był niewygodny dla operatora. Wykonywanie wielu obrotów z kontrolą ustawienia właściwego ciśnienia było czasochłonne i wymagało dużej uwagi obsługi.

Zawór redukcyjny z pokrętłem i wbudowanym manometrem

Zaproponowano zmianę tradycyjnego reduktora na reduktor MANO R 12 11, w którym cały zakres regulacji ciśnienia od 0 do 11 bar jest realizowany obrotem pokrętła o 270°. Dodatkowo w łatwy sposób można odczytać wartość nastawy na pokrętle. Zastosowany zawór redukcyjny okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem, obsługa i przezbrajanie urządzenia stało się szybsze i łatwiejsze.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.