Ciekawostki pneumatyczne: zawory redukcyjne z pełną regulacją ciśnienia jednym obrotem pokrętła

14 maja, 2019 3:44

Poszukiwanie rozwiązań problemów z użytkowaniem pneumatyki nie powinno się sprowadzać wyłącznie do stosowania tradycyjnych elementów. Należy w konkretnych aplikacjach posługiwać się dedykowanymi elementami pneumatyki.

Klient u którego zamontowany był przyrząd montażowy, zwrócił się z problemem występującym w tym urządzeniu. Problem polegał na konieczności regulowania siły docisku siłowników pneumatycznych. Dotychczas ta regulacja była realizowana zwykłym zaworem redukcyjnym, który do ustawienia wymaganego ciśnienia potrzebował wykonania wielu obrotów pokrętłem. Dodatkowo odczyt wskazania manometru był niewygodny dla operatora. Wykonywanie wielu obrotów z kontrolą ustawienia właściwego ciśnienia było czasochłonne i wymagało dużej uwagi obsługi.

Zawór redukcyjny z pokrętłem i wbudowanym manometrem

Zaproponowano zmianę tradycyjnego reduktora na reduktor MANO R 12 11, w którym cały zakres regulacji ciśnienia od 0 do 11 bar jest realizowany obrotem pokrętła o 270°. Dodatkowo w łatwy sposób można odczytać wartość nastawy na pokrętle. Zastosowany zawór redukcyjny okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem, obsługa i przezbrajanie urządzenia stało się szybsze i łatwiejsze.

Popularne kategorie

Jesteś odpowiedzialny za utrzymanie ruchu w swojej firmie?

Sprawdź, jak uniknąć kosztownych wycieków sprężonego powietrza