Skip to main content

Czy każda sprężarka podlega pod UDT? Jaki rodzaj dozoru jest wymagany? W styczniu 2022 roku miała miejsce zmiana w przepisach. Poznaj szczegóły!

Po publikacji naszego tekstu dotyczącego wymagania dozorowania przez UDT zbiorników ciśnieniowych pojawiły się pytania dotyczące konieczności zgłaszania do UDT sprężarek. Problem ten nie był niestety jednoznacznie opisany w obowiązujących dotychczas aktach prawnych. Obecnie po zmianie przepisów interpretacja staje się jednoznaczna i postaram się wyjaśnić jak należy to rozumieć.

Sprężarka i UDT:

O czym będziesz wiedział po lekturze poradnika

Jakie przepisy prawne regulowały i obecnie (w 2022 r.) regulują które urządzenia podlegają pod nadzór UDT?
Kiedy sprężarki podlegają zgłoszeniu do UDT?
Które sprężarki podlegają pod nadzór UDT?
Jakiemu rodzajowi dozoru podlegają sprężarki?

sprężarka udt

Które urządzenia podlegają pod nadzór UDT?

Do 27 stycznia 2022 roku obowiązywały przepisy zawarte w Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, Dz.U. 2012 poz. 1468. W dokumencie tym wskazano wszystkie typu urządzeń podlegających dozorowi UDT, wśród których nie było wymienionych sprężarek za to były wymienione ogólnie nazywane zbiorniki ciśnieniowe.

Należy podkreślić, że zasady zgłaszania zbiorników ciśnieniowych do UDT również uległy zmianie, lecz nie stanowi to tematu niniejszego artykułu.

Kompresor/sprężarka a UDT – nowe przepisy w 2022

Obecnie, tj. od 27 stycznia 2022 roku, obowiązują nowe przepisy wprowadzone zgodnie z dokumentem „Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu Dz.U. z 2022r., poz. 68” w których pojawiło się nowe pojęcie: „zbiorniki w agregatach sprężarkowych sprężonego powietrza„.

Kiedy sprężarki podlegają zgłoszeniu do UDT?

W świetle nowych przepisów sprężarki wyposażone w zbiornik podlegają już dozorowi UDT!

Które sprężarki podlegają pod nadzór UDT?

Zgodnie z nowym dokumentem Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu Dz.U. z 2022r., poz. 68 od 27 stycznia 2022 uproszczonemu dozorowi podlegają zbiorniki w agregatach sprężarkowych sprężonego powietrza spełniające warunek:

PD x V > 800 bar x dm3 co wiąże się z koniecznością zgłaszania do UDT sprężarek ze zbiornikami zgodnie z podanym warunkiem (o ile nie nastąpi zmiana interpretacji tych przepisów przez UDT)

Czy sprężarka podlega pod UDT? Nowe przepisy w 2022 roku! - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

PD x V > 800 bar x dm3
V – pojemność zbiornika w dm3 (litrach)
PD – nadciśnienie w barach – jest to nadciśnienie dopuszczalne, określone przez producenta lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa.

Każdą sprężarkę, w której zastosowano zbiornik w którym zgodnie ze wzorem “pojemność” przekracza 800 barolitrów, należy zatem zgłosić do UDT

Jakiemu rodzajowi dozoru podlegają sprężarki?

Rodzaj dozoru nad sprężarką oraz częstotliwość diagnostyki zależy od przywołanego powyżej wzoru dla zbiornika i wynosi:

▶️ dla iloczynu ciśnienia PD i objętości V ≤ 800 bar x litr – dozór uproszczony, co w praktyce oznacza brak konieczności zgłaszania do UDT.
▶️ dla zakresu: 800 barów × litr ≤ PD × V ≤ 3000 barów × litr – dozór pełny, rewizja zewnętrzna co 3 lata ▶️ dla zakresu: PD × V > 3000 barów × litr – dozór pełny, rewizja zewnętrzna co 3 lata , rewizja wewnętrzna co 9 lat.

Zgodnie z materiałami z UDT:

☑️ Rewizja zewnętrzna – obejmuje zewnętrzne oględziny urządzenia ciśnieniowego i osprzętu w miejscach dostępnych, a w miarę możliwości także sprawdzenie działania tego osprzętu.

Czy sprężarka podlega pod UDT? Nowe przepisy w 2022 roku! - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

☑️ Rewizja wewnętrzna– obejmuje ocenę wizualną stanu ścianek urządzenia ciśnieniowego, jego połączeń rozłącznych i nierozłącznych oraz osprzętu zabezpieczającego i ciśnieniowego. W uzasadnionych przypadkach ocena wizualna może być uzupełniona lub zastąpiona innymi badaniami.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.