Skip to main content

Pływakowy spust kondensatu usuwa zanieczyszczenia płynne ze zbiorników np. filtrów sprężonego powietrza powstające w wyniku pracy urządzeń pneumatycznych. Ale żeby zadziałał, musi być poprawnie zamontowany. Przypadek, który opisujemy ilustruje jak NIE NALEŻY tego robić by nie narazić się na potencjalne straty lub uszkodzenie spustu kondensatu. Zobacz zdjęcie i poznaj nasze rozwiązanie problemu.

Dziś zajmiemy się nieco innym podejściem do tematu rozwiązywania problemów naszych Klientów. Zwykle spotykamy się z konkretnymi tematami, a naszym celem jest takie ich rozwiązanie żeby potocznie mówiąc “Klient był zadowolony”.

Baza Wiedzy, w której właśnie się znajdujesz, również porusza zagadnienia na pograniczu doradztwa technicznego. Ale nasi Klienci potrafią nas czasem zaskoczyć. Nie inaczej jest w tym omawianym przypadku.

Rodzaje spustów kondensatu

Z uwagi na specyficzny tytuł mojego artykułu podejdę do tematu nieco niekonwencjonalnie. Jeśli jesteś wnikliwy i masz potrzebę aby dowiedzieć się więcej na temat zrzutów kondensatu, z przyjemnością odsyłam Cię do dwuczęściowego artykułu opisującego spusty i zrzuty kondensatu. Pierwsza, mocno teoretyczna część, znajduje się tutaj, z drugą, w której wskazuje konkretne rozwiązania, zapoznasz się w tym miejscu.

elektroniczne spusty kondensatu

Jakie są spusty kondensatu?

Na potrzeby opisania zaistniałej w tytule sytuacji podzielę zatem spusty (zrzuty) kondensatu na:
montowane fabrycznie w zbiornikach filtrów i filtroreduktorów, czyli ręczne, półautomatyczne i automatyczne pływakowe.
spusty (zrzuty kondensatu) zewnętrzne, czyli montowane na zewnątrz wymienionych wyżej elementów (np. cała gama zrzutów kondensatu Jorc)

Już z tego podziału można się domyślić na czym polega pomyłka naszego Klienta.

Nie trzymając Cię w niepewności napiszę, że automatyczny spust kondensatu pływakowy został zamontowany na zewnątrz zbiornika. Prezentuje to poniższe zdjęcie.

Jak NIE montować pływakowego spustu kondensatu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Sytuacja ta rodzi następne pytanie:

Czy można zmieniać rodzaj zrzutu kondensatu w zakupionym lub posiadanym filtrze?
To że tak można robić stało się właśnie przyczyną całego zamieszania.

Fabrycznie w filtrach i zaworofiltrach (niezależnie od producenta) montowany jest spust kondensatu ręczny lub spust kondensatu półautomatyczny. Sprawdza się to w zwykłych zastosowaniach, bo kondensat usuwamy wtedy kiedy jest go dużo lub jest on usuwany półautomatycznie (samoczynne otwarcie zaworu spustowego) przy spadku ciśnienia.

Tak wygląda to w teorii i praktyce, ale jest jedno ALE.

Pływakowy spust kondensatu wewnątrz zbiornika

W przypadku spustu ręcznego musimy widzieć, ile tego kondensatu jest, czyli zbiornik filtra musi być przezroczysty lub mieć wskaźnik poziomu w formie rurki. Na zdjęciu widzimy metalowy zbiornik, więc należało zamontować wewnątrz automatyczny pływakowy spust kondensatu otwierający się gdy jego objętość osiągnie odpowiedni poziom. Coś poszło nie tak i znalazł się on na zewnątrz.

Dlaczego tak się stało?

Domyślam się że właśnie z powodu możliwości wymiany ręcznych czy półautomatycznych spustów montowanych fabrycznie na automatyczne spusty pływakowe.

Kliknij w obrazek poniżej aby szybko sprawdzić omawiany produkt w sklepie internetowym z pneumatyką i poznać cenę katalogową (bez rabatu).

pływakowy zrzut kondensatu

Jak prawidłowo zamontować automatyczny spust kondensatu w zbiorniku?

Gdyby Klient znał odpowiedź na to pytanie na pewno uniknąłby tej sytuacji. Aby nie popełnić tego błędu podam praktyczne rady:
1️⃣ należy odkręcić/zdemontować zbiornik filtra od korpusu (czasem jest to zbiornik z poliwęglanu, ale osłonięty osłoną metalową);
2️⃣ w kolejnym kroku wykręcamy oryginalny spust kondensatu (np. ręczny lub półautomat) z dna zbiornika. Spust jest najczęściej mocowany zewnętrzną nakrętką;
3️⃣ wkładamy automatyczny spust kondensatu z pływakiem i mocujemy go w taki sam sposób jak poprzedni stosując dołączoną uszczelkę i nakrętkę.

Tak to przebiega w większości dostępnych filtrach i filtroreduktorach.

Uwaga praktyczna: stosujmy automatyczne spusty kondensatu dedykowane do określonych zbiorników filtrów, inne mogą również pasować, ale w takim przypadku lepiej skontaktować się z naszymi specjalistami aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Uprzedzając potencjalne pytania, które mogą się zrodzić u Ciebie po dotychczasowej lekturze: „A co ze zrzutami montowanymi na zewnątrz?”

Warto zobaczyć jak to się robi w zrealizowanym przez nas filmie poradnikowym.

Jak używać spustu kondensatu?

To pytanie jest logiczne w kontekście tematu mojego artykułu. Myślę, że praktyczne wskazówki i porady pozwolą na uniknięcie kolejnych problemów ze zrzutami kondensatu.

ręczne spusty kondensatu w filtrach i filtroreduktorach – otwarcie zaworu spustowego następuje kiedy widzimy, że poziom kondensatu zbliża się do wysokości tzw. okapu filtra (lub do oznaczenia poziomu Max., jeżeli zbiornik posiada takie oznaczenie), spust otwieramy naciskając na wystający trzpień lub przez wkręcenie/wykręcenia umieszczonej w dole śruby.

półautomatyczne spusty kondensatu – otwierają się przy spadku ciśnienia w instalacji (zwykle przy ok 1-1,5 bara) i wyrzucają kondensat na zewnątrz. Przy wzroście ciśnienia w instalacji (ze względu na histerezę jest to ok. 2 bary) zawór spustowy automatycznie się zamyka. W tych spustach również występuje śruba pozwalająca na otwarcie ręczne zaworu spustowego, ale nie wolno jej wkręcać na siłę, gdyż prowadzi to do uszkodzenia spustu. Ja zalecam nawet usunięcie tej śruby jeżeli nie chcemy uruchamiać spustu ręcznie. Spust dalej działa prawidłowo i nikt przypadkowo go nie uszkodzi

spusty pływakowe automatyczne – po zamontowaniu nie wymagają żadnego działania, jedynie zalecam okresową kontrolę stanu filtra siatkowego, bo oprócz kondensatu, jak wiemy, usuwane są także zanieczyszczenia stałe.

Na koniec dwie bardzo ważne uwagi

Utylizacja kondensatu z instalacji pneumatycznej

Kondensat, zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Dzienniku Ustaw Nr 116 z dn. 10.12.1991 poz. 503 (zobacz szczegóły) oraz w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5.07.1991, nie może zostać bez odpowiedniego przygotowania odprowadzony do kanalizacji ściekowej i musi podlegać utylizacji lub oczyszczeniu w separatorach woda-olej Jorc. Działanie tych urządzeń opisałem w artykule Separator woda-olej do instalacji i kompresora.

Spusty kondensatu zwykle posiadają mały otwór gwintowany M5 lub G1/8 w który można wkręcić złączkę wtykową M5 lub złączkę wtykową G1/8, podłączyć przewód pneumatyczny i odprowadzić kondensat np. do separatora woda-olej

◾ Spusty montowane w filtrach i filtroreduktorach, ręczne, półautomatyczne i automatyczne podczas otwarcia powodują chwilowy duży spadek ciśnienia w instalacji co należy uwzględnić przy ich otwieraniu

Czy spodobał Ci się nasz poradnik? Weź więcej!

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.