Skip to main content

Woda w instalacji pneumatycznej to często spotykany problem u naszych Klientów. Jeden z nich zwrócił się do nas z prośbą o jego rozwiązanie. Jak pozbyć się wody z instalacji sprężonego powietrza? Co może stanowić antidotum? Czy pojawiły się jakieś przeszkody?

 

Z otrzymanych informacji wynikało, że woda pojawia się w miejscach podłączenia odbiorników (narzędzi pneumatycznych) pomimo zastosowania osuszacza ziębniczego. Dodatkową informacją było to, że pojawianie się wody zależało od pory roku i warunków atmosferycznych, a nasilało się w zimę i w chłodne dni.

 

PAMIĘTAJ: rekomendacje zawsze bazują na indywidualnym audycie u Klienta. To, co ostatecznie zostanie zastosowane, uzależnione jest od różnych parametrów, warunków produkcyjnych, zastosowanych aplikacji, wykorzystywanych maszyn.

 

Woda w instalacji sprężonego powietrza – identyfikacja problemu

Spotykamy się bardzo często z tego typu sytuacjami, które – niestety – wymagają każdorazowo indywidualnego podejścia. Niezbędne jest zatem dokładne zapoznanie się:

 

▶️ z rodzajem instalacji,
▶️ sposobem jej prowadzenia,
▶️ materiałami z jakich została wykonana.

Należy także sprawdzić zastosowane elementy do uzdatniania sprężonego powietrza. W tym konkretnym przypadku instalacja była wykonana z rur aluminiowych, zamontowano osuszacz ziębniczy, ale prowadzona była w miejscach, gdzie były silne wahania temperatury.

Dodatkowo działające narzędzia pneumatyczne powodują silne rozprężanie powietrza, co doprowadza do wytrącania się wody.

 

Woda w instalacji sprężonego powietrza – zaproponowane rozwiązanie

✔️ zastosowanie osuszacza adsorbcyjnego, o punkcie rosy -35°C
✔️ zastosowanie separatora cyklonowego zobacz produkt

 

 

 

 

Woda w instalacji sprężonego powietrza – rozwiązanie

Na wstępie powtórzę to, o czym napisałem na początku tego wpisu. Każda tego typu sytuacja wymaga każdorazowo indywidualnego podejścia. Zastosowanie osuszacza odsorbcyjnego nie zostało zaakceptowane przez Klienta ze względu na konieczność modernizacji instalacji, co wiązało się z czasem jej wykonania. Finalnie, montaż osuszaczy zostanie przeprowadzony w okresie planowanych remontów.

 

 

audyt nieszczelnosci

 

Po konsultacjach z Air-Com Pneumatyka-Automatyka zastosowano separatory cyklonowe dodatkowo wyposażone w czasowe zrzuty kondensatu (zobacz produkt) ze względu na ilość wytrącanej wody, montowane przed miejscami poboru sprężonego powietrza. To doraźnie znacznie poprawiło jakość medium roboczego.

Zobacz także: Przemysłowe osuszacze sprężonego powietrza – sprawdź przed zakupem?
Dowiedz się więcej o tych produktach: Spusty kondensatu – czasowy i automatyczny

 

instalacja-sprezonego-powietrza-wymagania

 

 

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.