Transkrypcja filmu - Jak uszczelnić gwint? Nić teflonowa oraz klej anaerobowy
Poniższy tekst został wygenerowany automatycznie ze ścieżki dźwiękowej filmu.
Cześć! Temat, który chcemy dzisiaj poruszyć to kwestia uszczelnienia gwintów.
Całą tę tematykę chciałbym podzielić na dwa odcinki. W pierwszym odcinku będzie to nić teflonowa, drugie to jest klej anaerobowy i w jednym i w drugim przypadku mamy wielu producentów, natomiast zasada działania i sposób uszczelnienia jest dokładnie taki sam. Nasz kanał głównie dedykowany jest pneumatyce, natomiast jeśli chodzi o te dwa rozwiązania, możemy to zastosować w bardzo wielu aspektach, poczynając od instalacji centralnego ogrzewania, instalacji gazowych, instalacji hydraulicznych.
Wszędzie tam możemy użyć te dwa preparaty. Oczywiście śledząc social media, głównie kanał YouTube, czy też przeglądarkę Google’a mamy wiele różnych rozwiązań, wiele teorii jak to się powinno robić. Ja nie chcę żadnych z nich podważać. Chciałbym pokazać w jaki sposób my to wykonujemy, gdzie używamy nici, gdzie używamy kleju. Głównie w instalacjach pneumatycznych, ale tak jak wspomniałem wcześniej, nie jest to jedyne miejsce, gdzie te elementy można użyć.
Zacznę od nici teflonowej, która to nić jest w tej chwili bardzo popularna. Myślę, że w wielu aplikacjach wyparła ona używane w latach wcześniejszych pakuły, konopie, różnie nazywane. Wygodna w użytku, gdyż mamy ją zebraną w jednej niewielkiej rolce, tu jest około 150 metrów. Możliwość pracy w niskich jak i wysokich temperaturach, bo nić może być używana od minus 50 do plus 130 stopni, także ten wachlarz tej temperatury jest bardzo szeroki, również jeśli chodzi o ciśnienia, te ciśnienia mogą być bardzo wysokie, bo z materiałów, które udało mi się zebrać, widziałem, że nić może być stosowana nawet do kilkuset bar.
Tak jak wspomniałem, używana może być w instalacjach wody Gorącej, zimnej, wody pitnej, bo jak już pewnie wiemy z poprzednich naszych filmów, teflon nie wchodzi w żadne reakcje, jeśli chodzi o wodę, czy też o jakieś inne materiały. Jedyne praktycznie, co ją ogranicza, ale myślę, że to w niewielkim stopniu, bo wszystkie instalacje, które gdzieś są budowane, chociażby w domach, czy nawet nasze instalacje pneumatyczne, z reguły kończą się na gwintach czterocalowych, I do tego typu połączeń właśnie ta nić jest dedykowana, czyli od jakichś małych 1/8 czy 1/4 cala po 4 cale, Chciałbym pokazać też tutaj dla zainteresowanych etykietę z tyłu, w której to producent sugeruje ile zwojów na dany gwint należy wykonać, aby połączenie było trwałe i szczelne.
Potwierdzam, że rzeczywiście te ilości tutaj podane na obudowie wystarczają. Spotykałem się często z tym, że mniej doświadczeni instalatorzy nawijali tej nici bardzo dużo, tak jak kiedyś nawijało się pakuł. No niestety nie kończyło się to dobrze, gdyż ta nić na tym gwincie się zsuwała, bardzo nieestetycznie to wyglądało, był później problem, żeby to oczyścić, także te ilości, które tutaj są podane, w zupełności wystarczają, aby ten gwint był szczelny.
Chciałem pokazać to na dwóch przykładach, na gwincie dużym dwucalowym oraz na małym gwincie półcalowym. Pierwszy z gwintów, który tutaj mamy, to dość duży gwint dwucalowy. Producent nici zaleca, aby przy tego typu wielkości gwintu tych zwojów na połączeniu gwintowanym było między 15 a 20 cm. Skąd też bierze się ta tolerancja, czy 15 czy 25? No bardzo często też te gwinty są różnej, nazwijmy to, wysokości. Czyli tej nici może wejść więcej albo mniej. Trudno jest to określić wprost, że na tym połączeniu powinno być 18, a na tym 22. Wynika to w dużej mierze z doświadczenia.
Dobrze, to zacznijmy już tutaj tę pracę z nicią, czyli zostawiamy sobie dwa jakby wręby, zaczynamy od trzeciego i nieregularnie po całym gwincie obwijamy 18 i pewnie więcej.
Ja uważam, że już to połączenie w zupełności wystarczy. Tutaj, tak jak wspominałem, mamy dodatkowy nożyk, który umożliwia obcięcie tej nici, nie musimy mieć ze sobą jakichś dodatkowych połączeń i wkręcamy to w gniazdo. Zaczyna się uszczelnienie, mam duże kłopoty żeby to ręcznie skręcić czyli dobrze jakbyśmy wzięli klucz i dokręcając jakby to połączenie, następuje to uszczelnienie.
Jeszcze jedna rzecz, o której chciałem wspomnieć. Mamy możliwość jeszcze właśnie tego cofnięcia, czyli te 45 stopni możemy ten gwint jeszcze obrócić. Często się dzieje to w przypadkach takich, gdy coś nam wychodzi nierówno, chcielibyśmy żeby to było proste, tu mamy filtr skośny i byłby on przekrzywiony, to mamy możliwość jeszcze właśnie cofnięcia, przy zachowaniu pełnego uszczelnienia, jeśli chodzi o to połączenie.
I drugie, mniejsze połączenie, tutaj mamy półcalowy. Tutaj wystarczy sześć, siedem tych nawinięć, czyli nawijamy nić. Widzimy w tej chwili, nić jest nawinięta dookoła, a jeszcze jedna rzecz, nawijamy to zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli nieodwrotnie, bo w momencie gdybyśmy to nawinęli odwrotnie, w momencie wkręcania ta nić by nam się rozwijała z gwintu. I też tutaj do oporu kluczem dokręcamy i to połączenie jest wtedy w stu procentach szczelne.
Takie dwa sposoby jeśli chodzi o wykorzystanie nici teflonowej do uszczelnienia połączeń gwintowanych.
Drugi sposób uszczelnienia gwintów, który chciałem pokazać w tym odcinku, to uszczelnienie gwintów poprzez klej. Nie chciałbym tego ważyć, czy łatwiej i częściej używana jest nić czy klej, myślę, że to w dużej mierze zależy od miejsca, w którym chcemy zamontować te elementy, ale wracając do głównego tematu, czyli tematu kleju anaerobowego, nazywanego klejem beztlenowym, czyli odcinamy dopływ tlenu i wtedy następuje reakcja chemiczna, ten klej się utwardza, przez co następuje uszczelnienie połączenia gwintowanego, ale również zabezpieczenie przed odkręcaniem, bo również do tego typu rozwiązań te kleje są dedykowane.
Oczywiście one mają możliwość jakby różnej mocy zadziałania, bo te kleje występują w różnych rozwiązaniach. Taki najprostszy podział, o którym tutaj można wspomnieć, to kleje demontowalne, średniodemontowalne oraz niedemontowalne. Naprawdę wykorzystywane do wielu, wielu różnych aplikacji. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o ich parametrach technicznych.
Pierwszy i podstawowy to możliwość pracy w niskich i wysokich temperaturach. Kolejne to uniwersalność, bo wszędzie tam, gdzie mamy połączenia metalowe, mam tu na myśli mosiądz, aluminium, stal nierdzewna, stal kwasoodporna, no wszędzie tam gdzie mamy połączenia te metalowe, ten klej może być używany. Również w części połączeń plastikowych, nawet udało mi się znaleźć gdzieś jakbyś opracowanie, gdzie tego typu kleje wykorzystywane są do połączenia metalu i gumy.
Również w takich przypadkach tego typu kleje możemy wykorzystywać. Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy wspomnieć, to odporność na wszelkiego rodzaju chemikalia. Może oprócz jakichś związków chloru i jakichś kwasów mocno żrących, które mogłyby te połączenia zniszczyć wszędzie, w mniej agresywnych środowiskach tego typu klej może występować. Jest to naprawdę trwałe uszczelnienie i połączenie gwintowane.
Jest tutaj specjalna zatyczka, aby ten klej, że tak powiem, po otworzeniu gdzieś tam nam się nie rozlewał, nie wyciekał. Demontujemy tą zatyczkę. Zawsze musimy pamiętać, aby klej nie leżał, bo będzie nam się wylewał. Zawsze w pozycji pionowej.
Ścieka nam tutaj przez ten dzióbek, jak widzimy, już się pojawił i nakładamy go na gwint. Naprawdę niedużo. Ten klej jest bardzo wydajny. Tak jak widzimy, mam go już dookoła na jednym z rowków, które tutaj są w tej złączce. Z reguły, gdy takie połączenie wykonuję, robię to w ten sposób, że nakładam klej, wkręcam element. Właściwie skręcam ze sobą elementy, które mają być połączone, zawsze jeszcze 2-3 razy cofam, aby ten klej równomiernie na gwincie się rozłożył i dokręcam.
I w tej chwili musimy odczekać jakieś 10-15 minut, ten klej wiąże, natomiast po 24 godzinach mam już swoją pełną sprawność, gdyż tak jak mówiłem odcięliśmy dopływ tlenu i w tej chwili zachodzi reakcja chemiczna, czyli uszczelnienie tego połączenia gwintowanego.
I ostatnia rzecz, o której chciałbym jeszcze w tym odcinku powiedzieć, to rozwiązania jakby gotowe, wykonywane już przez producentów, w tym przypadku tutaj mamy kształtki pneumatyczne, są to kształtki wtykowe, szybkozłącza, Widać, że ten przemysł, że tak powiem się rozwija, idzie do przodu, widać, że każdy tutaj jakby chce oszczędzić tego czasu, no bo jednak musimy taką tubkę jedną czy drugą wziąć do ręki, ten klej rozłożyć po tym gwincie, a tutaj właśnie chciałem pokazać, w głównej mierze na złączkach wtykowych, że producenci już z automatu nanoszą ten materiał uszczelniający już na złączkę, także praktycznie tylko potrzebujemy dobrego klucza, żeby to połączenie wykonać i było ono szczelne.
I tak wyglądają połączenia za pomocą nici teflonowej oraz kleju. Tak jak widzieli Państwo, nie jest to skomplikowany proces, a pozwala w pełni uszczelnić połączenia gwintowane. Dziękuję za oglądanie tego odcinka. Zapraszam do subskrybowania naszego kanału, do odwiedzenia naszej Bazy Wiedzy, gdzie dzielimy się nowinkami technicznymi.