Spis treści
Wąż do kompresora to kluczowy i niezbędny komponent do poprawnego funkcjonowania sprężarki. Nasz poradnik ułatwi Ci wykonanie prawidłowego podłączenia kompresora lub sprężarki. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę!
Użytkownik kompresora, po jego zakupie często staje przed dylematem jaki rodzaj węża należy zastosować aby podłączyć go do instalacji pneumatycznej. Pytanie wydaje się proste, lecz ze względu na bardzo szeroki wybór zarówno kompresorów jak i różnego rodzaju przewodów i węży warto zaprezentować kilka wariantów wykonania takiego połączenia.
Wąż do kompresora – o tym dowiesz się z poradnika:
- jakie dane musimy posiadać przed szukaniem odpowiedniego węża do kompresora?
- czym różni się podłączenie kompresora do instalacji profesjonalnych od podłączenia w zastosowaniach domowych i warsztatowych?
- czy wybór rodzaju węża do kompresora zależy od typu sprężarki?
- czy rodzaj węża do sprężarki zależy od jej przyłącza wyjściowego?
- jakimi elementami wykonuje się podłączania węży do kompresorów?
- jak dobrać odpowiednią średnicę i długość węża?
Mam nadzieje, że mój poradnik ułatwi wykonanie prawidłowego podłączenia kompresora lub sprężarki.
Na wstępie należy powiedzieć, że oferta dostępnych kompresorów do rozwiązań profesjonalnych jest bardzo rozbudowana zarówno pod względem ich typów jak i uzyskiwanych parametrów. Do tych parametrów zalicza się:
- ciśnienie maksymalne
- wydajność (ilość uzyskiwanego sprężonego powietrza)
- jakość sprężonego powietrza (zawartość oleju, wody i zanieczyszczeń)
Dla przypomnienia podam najbardziej popularne typy kompresorów:
- sprężarki tłokowe – zobacz kategorię w naszym sklepie
- sprężarki śrubowe – zobacz kategorię w naszym sklepie
- sprężarki spiralne – zobacz kategorię w naszym sklepie
- sprężarki łopatkowe
Jakie informacje musimy posiadać przed szukaniem odpowiedniego węża do kompresora?
Przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiedniego węża do kompresora należy znać w jakim celu będzie on stosowany i co będziemy do niego podłączać. Głównie chodzi o to, czy będzie wykorzystywany do zasilania odbiorników przez instalację pneumatyczną (czyli w rozwiązaniach przemysłowych lub profesjonalnych) czy w warsztacie lub zastosowaniu “domowym”. Mając już kupiony kompresor znamy oczywiście jego parametry, a w przypadku podłączenia węża do kompresora którym już dysponujemy parametry należy odczytać z jego tabliczki znamionowej lub uzyskać je z innego źródła.
Węże do podłączania kompresorów występują w każdej aplikacji sprężonego powietrza. Szeroka oferta zarówno pod względem rodzajów jak i dostępnych elementów armatury do ich łączenia pozwala na wykonanie dowolnego systemu zasilania sprężonym powietrzem do siłowników pneumatycznych, narzędzi pneumatycznych, pistoletów przedmuchowych i lakierniczych. Węże do kompresorów stosuje się w rozwiązaniach profesjonalnych i warsztatowych.
Zobacz nasz wideoporadnik w którym Paweł Oskroba z Air-Com Pneumatyka-Automatyka szerzej omawia zagadnienia związane ze sprężarkami i kompresorami do zastosowań profesjonalnych.
Czym różni się podłączenie kompresora do instalacji profesjonalnych od zastosowań warsztatowych?
Podłączenie kompresora do instalacji profesjonalnych wykonuje się najczęściej poprzez sztywne elementy armatury, np. dostępne u nas elementy instalacyjne Aircom System.
W zastosowaniach warsztatowych, domowych i hobbystycznych, ze względu na mniejszą wydajność, do podłączenia odbiorników sprężonego powietrza stosuje się węże.
Czy dobór węża do kompresora zależy od typu sprężarki?
Wąż do kompresora można oczywiście podłączyć do każdego rodzaju sprężarki, a dobór węża sprowadza się do wyboru jego rodzaju, odpowiedniej średnicy i długości. Rodzaj wybranego węża do kompresora determinuje stosowanie pasujących do niego typów np. elementów złącznych.
Przykładem bardzo popularnego rozwiązania jest wąż do kompresora w oplocie tekstylnym typu TX do którego stosowane są złącza skręcane pozwalające no podłączenie różnych odbiorników.
Czy dobór węża do kompresora zależy od przyłącza wyjściowego kompresora?
Przyłącze wyjściowe sprężarki jest kluczową kwestią, jeśli chodzi o wybór węża do podłączenia. Najczęściej spotykamy dwa rodzaje wyjść:
- wyjścia gwintowane (w kompresorach śrubowych, spiralnych, łopatkowych),
- wyjścia zakończone szybkozłączką np. NW7,2.
Wyjścia gwintowane
W przypadku wyjść gwintowanych do podłączenia węża do kompresora stosuje się, jak można się domyślić, gwintowane elementy armatury. Popularnym sposobem podłączenia jest używanie króćców do węży. Dodatkowo zalecam stosowanie opasek zaciskowych dla zabezpieczenia węża przed spadnięciem.
Wyjścia z szybkozłączkami
Wyjścia zakończone szybkozłączkami spotykamy w każdym kompresorze tłokowych do zastosowań warsztatowych i domowych. Szybkozłączka (część żeńska czyli gniazdo) znajduje się najczęściej jako wkręcona bezpośrednio do reduktora ciśnienia lub filtroreduktora. Do podłączenia węża do kompresora stosuje się zatem np. króciec do węża do szybkozłączki DN7.2.
Przykładem elementu stosowanego do podłączenia węża do kompresora w oplocie tekstylnym typu TX jest króciec do szybkozłączki ze złączką skręcaną.
Można także stosować gotowe zakute węże spiralne z szybkozłączkami posiadające gniazdo i wtyk szybkozłączki DN7.2.
Jakimi elementami wykonuje się podłączania węży do kompresorów?
Podłączenia przewodu do sprężarki można wykonywać na wiele sposobów. Typy elementów zależą od rodzaju węża oraz od jego średnicy (dobranej do wydajności sprężarek)
Podłączenia węży do sprężarek profesjonalnych:
- za pomocą elementów gwintowanych,
- z użyciem standardowych elementów wchodzących w skład systemów instalacyjnych (np. Aircom System),
- za pomocą złączy kołnierzowych (dla dużych przepływów),
- za pomocą złączy Kamlock,
- z użyciem złączy kłowych lub Guillemin
Podłączenia węży do kompresorów warsztatowych i do użytku domowego:
- z użyciem szybkozłączy pneumatycznych,
- z użyciem złączy skręcanych do węży w oplocie tekstylnym,
- za pomocą złączek skręcanych (dla węży pneumatycznych z PU, PA, PE),
- za pomocą króćców do węży (dla węży gumowych, węży w oplocie TX).
Nie zalecamy do podłączenia węży do kompresorów stosowania złączek wtykowych, ze względu na ryzyko wypadnięcia węża np. podczas szarpnięcia!
Jak dobrać odpowiednią średnicę i długość węża do kompresora?
Średnicę wewnętrzną przewodu do sprężarki dobiera się tak, aby zapewnić odpowiedni przepływ sprężonego powietrza zgodnie z wydajnością kompresora. Producenci kompresorów posiadają odpowiednie tabele ułatwiające taki dobór.
Długość węża zależy od odległości od kompresora do odbiornika, a długość węża musi być taka żeby uniknąć jego zbytniego napinania i powstawania szkodliwych naprężeń.