Skip to main content

Kiedy zawór membranowy, określany też jako przeponowy, sprawdzi się lepiej od powszechnie stosowanych zaworów kulowych? Odpowiedź w naszej ciekawostce.

W instalacji pneumatycznej stosowanej w oczyszczalni ścieków zastosowane były zawory kulowe G 1 1/2″ sterowane siłownikiem pneumatycznym obrotowym, pracujące w przepompowni brudnej wody. Woda zanieczyszczona była głównie piaskiem i innymi stałymi zanieczyszczeniami, powodującymi uszkodzenia kuli i zacieranie się zaworów podczas pracy.

W czasie pracy postępowało „zapychanie” się zaworu kulowego, co powodowało spadek natężenia przepływu sygnalizowany przez zainstalowane czujniki. Problem ten narastał i powodował awaryjne zatrzymanie pracy instalacji.

Kiedy wybrać zawór membranowy?

Zacieranie się zaworów kulowych – rozwiązanie

Po konsultacjach zaproponowano zamianę zaworów kulowych na zawory membranowe (przeponowe) typu QVMP wykonane z tworzywa sztucznego, które są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach z mediami zanieczyszczonymi. Konstrukcja z elastyczną przeponą doskonale się sprawdziła w takich warunkach, a same zawory zostały zabudowane w dogodniejszym dla obsługi miejscu.

Rafał Piszcz

Mgr. inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.