Kiedy zawór membranowy, określany też jako przeponowy, sprawdzi się lepiej od powszechnie stosowanych zaworów kulowych? Odpowiedź w naszej ciekawostce.
W instalacji pneumatycznej stosowanej w oczyszczalni ścieków zastosowane były zawory kulowe G 1 1/2″ sterowane siłownikiem pneumatycznym obrotowym, pracujące w przepompowni brudnej wody. Woda zanieczyszczona była głównie piaskiem i innymi stałymi zanieczyszczeniami, powodującymi uszkodzenia kuli i zacieranie się zaworów podczas pracy.
W czasie pracy postępowało „zapychanie” się zaworu kulowego, co powodowało spadek natężenia przepływu sygnalizowany przez zainstalowane czujniki. Problem ten narastał i powodował awaryjne zatrzymanie pracy instalacji.
Zacieranie się zaworów kulowych – rozwiązanie
Po konsultacjach zaproponowano zamianę zaworów kulowych na zawory membranowe (przeponowe) typu QVMP wykonane z tworzywa sztucznego, które są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach z mediami zanieczyszczonymi. Konstrukcja z elastyczną przeponą doskonale się sprawdziła w takich warunkach, a same zawory zostały zabudowane w dogodniejszym dla obsługi miejscu.