Spis treści
Na naszym kanale YouTube pojawiły się nowe filmy. Ich tematem jest zastosowanie podciśnienia w aplikacjach pneumatycznych. Podciśnienie (próżnia) pozornie może wydawać się skomplikowanym zagadnieniem. W poniższych filmach Paweł Oskroba z Air-Com Pneumatyka-Automatyka wraz z Norbertem Pieniakiem z SMC Polska w prostych i przystępnych słowach pokazują, że nie taka próżnia straszna jaką ją malują.
Filmy powstały we współpracy z naszym partnerem strategicznym – firmą SMC Polska.
Jak działa podciśnienie w aplikacjach pneumatycznych?
W pierwszym filmie z naszego cyklu „próżniowego” staramy się wyjaśnić, jak działa podciśnienie. Jakie wymierne korzyści może przynieść zastosowanie podciśnienia w przemyśle.
Podciśnienie, często nazywane również próżnią, to zjawisko, w którym ciśnienie robocze w danej aplikacji jest obniżane poniżej wartości ciśnienia otoczenia. Jeśli dla Ciebie brzmi to skomplikowanie, w tym filmie objaśniamy to w prostych słowach.
W pierwszym filmie o podciśnieniu przedstawiamy:
- dlaczego podciśnienie jest ważne w robotyce, automatyce, medycynie i innych obszarach,
- podstawowe zasady działania podciśnienia,
- maszyny wykorzystujące próżnię w pracy,
- techniki i metody wykorzystania podciśnienia w praktyce.
Produkty do tworzenia rozwiązań podciśnieniowych
Budujemy i rozbudowujemy układ podciśnienia
Krok po kroku wyjaśniamy tworzenie układu podciśnieniowego. Charakteryzujemy elementy składowe układu i ich funkcje. Przedstawiamy także dostępne możliwości rozbudowy układu, w celu podniesienia jego wydajności i dopasowania do własnych wymagań.
Komponenty użyte w filmie
Przyssawki próżniowe – jak wykorzystać je efektywnie?
W kolejnym filmie z cyklu podciśnieniowego przyglądamy się różnym typom przyssawek próżniowych. Wskazujemy czym się kierować dobierając przyssawki do konkretnej aplikacji. Omawiamy różnice konstrukcyjne pomiędzy przyssawkami.
Produkty użyte w filmie
Próżnia przemysłowa – innowacyjne rozwiązania
W kolejnym filmie z „próżniowej” serii lider rynku pneumatyki, czyli firma SMC, podzieli się z nami swoimi innowacjami produktowymi. Zastanowimy się również, w jakim kierunku zmierza obecny rozwój przemysłu. Czym charakteryzują się produkty do podciśnienia wpisujące się w przemysł 4.0? Jak wygląda dziś produkcja podzespołów i optymalizacja układów? Nasz gość specjalny odpowie na podstawowe pytanie odnośnie do wyboru pompy pompy próżniowej: eżektorowa czy elektryczna?
Porozmawiamy również o alternatywnych modelach all-in-one, które są niewątpliwie świetnym rozwiązaniem dla działu utrzymania ruchu ze względu na swoją kompaktowość.
Produkty użyte w filmie
Sprawdź czy ważniejsza jest wartość podciśnienia czy strumień ssania
W ostatnim filmie poświęconym podciśnieniu, na naszym kanale YT odpowiadamy na pytanie – czy w przypadku aplikacji podciśnieniowych decydująca jest wartość generowanego podciśnienia czy może strumień ssania? Norbert Pieniak z firmy SMC Polska, w rozmowie z Pawłem Oskrobą z firmy Air-Com Pneumatyka-Automatyka w przystępnej formie wyjaśnia wzajemne zależności między wartością podciśnienia a przepływem. Wskazuje, kiedy wartość podciśnienia jest istotna, a w jakich sytuacjach należy bardziej skupić się na wartości strumienia ssania. Poznacie czynniki ważne przy projektowaniu procesów manipulowania detalami w procesach produkcyjnych z wykorzystaniem podciśnienia.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższe filmy poradnikowe pomogły w zrozumieniu szerokiego zagadnienia, jakim jest zastosowanie aplikacji próżniowych. Rozwiązania bazujące na podciśnieniu znajdują szerokie zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach produkcji przemysłowej, również dzięki szerokiej gamie materiałów stosowanych do produkcji przyssawek. Za pomocą odpowiednich przyssawek przenosi się np. czekoladki w procesie ich produkcji i pakowania, gdyż tylko taka aplikacja gwarantuje, że trafią one do klientów nieskazitelnie wyglądające.