Rurka syfonowa do manometru nie jest wytworem wybujałej wyobraźni inżynierów. To jeden z istotnych akcesoriów do manometru. Czym jest „świński ogon” w pneumatyce?
Akcesoria przemysłowe podnoszą walory użytkowe wielu produktów i rozwiązań w pneumatyce. Ale ich rola rośnie i jest nie do przecenienia, jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo instalacji sprężonego powietrza.
Rurka syfonowa do manometru
Kolista ze stali nierdzewnej. Ważącą 750 gram rurkę mocuje się bezpośrednio przed manometrem. Przyglądając się jej trudno nie zbudować skojarzeń ze świńskim ogonem. Stąd potoczne określenie rurki syfonowej do manometru.
Działanie rurki do manometru
Główne jej zadanie polega na zniwelowaniu uderzenia ciśnienia w instalacjach pneumatycznych. W mediach mniej ściśliwych (woda, olej) nie ma takiej pulsacji ciśnienia, jaka występuje właśnie w układach sprężonego powietrza.
Kształt „świńskiego ogona” sprawia, że w krytycznej sytuacji, w przypadku uderzenia sprężonego powietrza, siła uderzenia nie uszkadza manometru zainstalowanego w układzie.
Pominięcie tego akcesorium w omawianym przypadku najczęściej skutkuje uszkodzeniem rurki Bourdona – kluczowego mechanizmu wskazującego.