Skip to main content

Jak sterować prędkością ruchu siłowników jednostronnego działania? O tym piszę w drugiej części naszego mini-cyklu. Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne uwagi pozwolą Państwu na uniknięcie błędów w podłączaniu rozdzielaczy.

W pierwszej części mini cyklu o siłownikach pneumatycznych jednostronnego działania (zapoznasz się z nim tutaj) omówiłem rodzaje i zasady doboru siłowników jednostronnych.

Ostatni punkt artykułu zasygnalizował temat sterowania siłownikami jednostronnego działania, czyli sposobów na ich uruchamianie. Niniejszy artykuł pozwoli na prawidłowy dobór zaworów rozdzielających (rozdzielaczy), przy pomocy których realizujemy sterowanie.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

⏺️  Jak podłączyć zasilanie do siłownika jednostronnego działania?
⏺️  Jakie zawory służą do sterowania siłownikami jednostronnego działania?
⏺️  Jak regulować prędkość ruchu siłowników jednostronnego działania?
⏺️  Jak dobierać zawór rozdzielający do sterowania siłownikami jednostronnego działania?

Jak podłączyć zasilanie do siłownika jednostronnego działania?

Zacznijmy od tego, że w siłownikach jednostronnych ze sprężyną występuje zwykle tylko jeden gwintowany otwór przyłączeniowy. W zależności czy jest to siłownik pchający, czy ciągnący otwór ten znajduje się w pokrywie od strony tłoka lub tłoczyska. Drugi otwór odpowietrzający posiada najczęściej wkładkę filtrującą spełniającą rolę filtra zabezpieczającego przed dostawaniem się zanieczyszczeń.

Siłowniki działające jako jednostronnego działania, ale oparte o konstrukcję siłowników dwustronnego działania mają dwa otwory gwintowane i zalecam w jeden, ten odpowietrzający, wkręcić zwykły tłumik hałasu.

Jakie zawory służą do sterowania siłownikami jednostronnego działania?

Na zdjęciu powyżej widać tylko jeden otwór zasilający w siłowniku, w związku z tym zawór służący do sterowania również powinien posiadać tylko jeden otwór wyjściowy do odbiornika. Wniosek z tego jest taki, że potrzebny jest zawór 3-drogowy, 2-położeniowy o funkcji 3/2.

Oczywiście typ zaworu, odmiana sterowania, rodzaj czyli zawór bistabilny lub monostabilny, zależy od konkretnej aplikacji w której pracuje siłownik. Poniżej prezentuję przykładowe schematy podłączania i sterowania siłownikami jednostronnego działania.

Jak regulować prędkość ruchu siłowników jednostronnego działania?

Siłowniki jednostronnego działania są specyficznymi jeżeli chodzi o regulowanie ich prędkości. Do tego celu można bowiem stosować zarówno zawory dławiące jak i dławiąco zwrotne. W tabeli umieściłem możliwe do uzyskania warianty sterowania ich prędkością. Zachęcam do obejrzenia naszych poradników wideo o tych komponentach w tym miejscu.

Typ zaworu do regulacji prędkości

Uzyskiwany efekt

Uwagi

Zawór dławiącyregulacja prędkości na wysuwie i wsuwie tłoczyska siłownikanastawiona wartość prędkości ruchu jest identyczna dla wysuwu i wsuwu tłoczyska
Jeden zawór dławiąco-zwrotnyregulacja prędkości na wysuwie lub wsuwie tłoczyska siłownikaregulacja prędkości tylko dla ruchu roboczego lub tylko dla ruchu powrotnego
Dwa zawory dławiąco-zwrotneregulacja prędkości na wysuwie i wsuwie tłoczyska siłownikaniezależna regulacja prędkości dla ruchu roboczego i ruchu powrotnego

Poniżej przedstawiam schematy regulowania prędkością ruchu siłowników jednostronnego działania.

Jak dobierać zawór rozdzielający do sterowania siłownikami jednostronnego działania?

Przy doborze rozdzielacza do siłownika jednostronnego należy kierować się ogólnymi zasadami działania zaworów rozdzielających a najważniejszym kryterium jest wielkość przepływu. Należy kierować się praktyczną poradą, że wielkości gwintu przyłączeniowego w zaworze powinna być taka sama jak gwint w przyłączu siłownika.

Zobacz omawiane w artykule produkty (kliknij w nazwę):
zawory dławiąco-zwrotne, tłumiki hałasu, siłowniki jednostronnego działania.
Rozszerz wiedzę, dowiedz się więcej na podobny temat:

Siła siłownika pneumatycznego – jak obliczyć?

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.