Sprężarkownia – wymagania i zasady projektowania

8 maja, 2019 12:40

Stocznie, branża spożywcza, produkcja mebli czy hutnictwo – w niemal każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje się sprężone powietrze. Aby praca z jego wykorzystaniem była w pełni wydajna potrzebna jest sprężarkownia. Powietrze musi być czyste, a cały system wydajny. Kluczem do sukcesu w tym względzie jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana sprężarkownia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu projektu.

Sprężarkownia – czy jest potrzebna?

Choć często spotykanym zjawiskiem jest brak specjalnie przeznaczonego miejsca przechowywania kompresora, to jest ono niezbędne do poprawnego działania całego systemu. Wydzielona, a następnie odpowiednio przygotowana przestrzeń zapewni wysoką wydajność pracy i znacząco zmniejszy ilość usterek i przestojów, pozytywnie wpływając na finanse całej firmy.

Rozmiar… ma znaczenie

Sprężarkownia powinna być w budynku łatwo dostępna i na tyle duża, aby w łatwy sposób umożliwić serwisowanie. Zaleca się, aby odstępy sprężarki od ścian pomieszczenia wynosiły co najmniej 1 m. Należy również zatroszczyć się o czystość powietrza w pomieszczeniu i nie traktować go jako schowka.

Zbyt duża ilość przedmiotów nie tylko utrudnia dostęp do poszczególnych elementów systemu, ale także wpływa na ilość kurzu oraz zanieczyszczeń, które mogą dostać się kompresora i do sprężonego powietrza.

Wentylacja sprężarkowni

Poza odpowiednią ilością miejsca, kluczowa dla wydajnej pracy kompresora będzie wentylacja sprężarkowni. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie prostego kanału, za pomocą którego doprowadzimy powietrze do urządzenia.

Warto rozważyć montaż specjalnej siatki wyłapującej zanieczyszczenia, śnieg i deszcz. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ilość szkodliwych cząsteczek, które są potencjalnym zagrożeniem dla naszego urządzenia. Należy pamiętać także o odpowiednim przekroju kanału. Jego rozmiar powinien odpowiadać wlotowi sprężarki, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że całość układu pracuje z maksymalną wydajnością.

Gdy kanał doprowadzający powietrze jest już gotowy, pora na kolejny krok.

Sprężarka wytwarza dużą ilość ciepła

Należy je odprowadzić. Brak odpowiedniej wentylacji może spowodować przegrzanie urządzenia i jego uszkodzenie. Należy  przestrzegać zasady, że różnica temperatur pomiędzy sprężarkownią a przestrzenią zewnętrzną nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza. Brak respektowania tego prostego warunku naraża firmę na straty wywołane przestojami lub nieefektywnym działaniem sprężarki. Ciepło możemy odprowadzić  do innych pomieszczeń (co zapewni dodatkowe ogrzewanie), lub na zewnątrz budynku.

Może zainteresuje Cię także: sprężarki i kompresory – od tłokowych-olejowych po spiralne

Problematyczny kondensat

Kondensat to ciecz będąca mieszaniną wody i olejów, powstała w wyniku pracy sprężarki. Po schłodzeniu w komorze końcowej musi zostać usunięta. Służą do tego specjalne zawory, które pozwalają na opróżnienie kompresora bez strat ciśnienia.

Należy jednak pamiętać, że zabronione jest wyrzucanie kondensatu bez uprzedniego oczyszczenia. Zgodnie z polskim prawem substancja nie powinna zawierać więcej niż 15 mg węglowodorów ropopochodnych na litr wody. Filtrację umożliwiają specjalne separatory, które wyłapują szkodliwe dla środowiska cząsteczki.

Konieczność bieżącego usuwania kondensatu sprawia, że każda sprężarkownia powinna być wyposażona w kratkę kanalizacyjną.

Zobacz jeden z produktów: Spusty kondensatu
Dowiedz się więcej: Rodzaje zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu

Zbyt niska temperatura w sprężarkowni

Niskie, zimowe temperatury to problem szczególnie w dużych fabrykach, gdzie utrzymanie jej na odpowiednim poziomie może stanowić nie lada wyzwanie.

Niska temperatura w pomieszczeniu może zniszczyć urządzenie i spowodować olbrzymie straty, włącznie z zatrzymaniem całego ruchu fabryki.

Jak to możliwe?

Para wodna obecna w zasysanym powietrzu zaczyna kondensować i wraz z olejem dostawać się do sprężarki. Jej obecność grozi przedwczesnym zużyciem łożysk i ich gniazd. Aby przeciwdziałać podobnym sytuacjom, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie dodatkowych źródeł ciepła, które podczas wysokich mrozów zapobiegną uszkodzeniu cennego sprzętu.

Nasza realizacja: sprężarkownia w dużym zakładzie produkcyjnym

Projekt wdrażaliśmy w nowej hali produkcyjnej firmy COM40 jednego z gigantów branży meblarskiej (dostawca m.in. dla sieci sklepów IKEA).

Nasza realizacja: sprężarkownia w serwisie samochodowym

Jesienią 2019 r. ruszył największy serwis marki Hyundai w Europie. Owocem naszej współpracy z dealerem Nawrot-Długołęka była sprężarkownia oraz instalacja sprężonego powietrza. Jakie są wymagania stawiane takiej inwestycji?

Poznaj szczegóły naszej realizacji i zobacz galerię zdjęć. Cały opis inwestycji w tym miejscu.

Sprężarkownia – napisz do nas!

Chcemy poznać Państwa oczekiwania i potrzeby. Prosimy o pozostawienie numeru telefonu oraz adresu e-mail, a także wybór tematu wiadomości. Skontaktujemy się z Państwem najszybciej jak to możliwe. Zachęcamy do kontaktu.


Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy