Skip to main content

Szybkozłącze hydrauliczne skręcane pozwalają na wykonywanie połączeń przewodów hydraulicznych. Ich konstrukcja warunkuje jednak nieco inne zastosowanie. Jakie? Sprawdź nasz krótki poradnik.

Zapraszam do lektury drugiej części mini poradnika poświęconego szybkozłączom hydraulicznym. W pierwszej części “Złączki hydrauliczne do połączeń sztywnych i elastycznych” omówiłem popularne w podłączaniu urządzeń hydraulicznych szybkozłącza wtykowe. Pora na zaprezentowanie drugiego rodzaju szybkozłączy hydraulicznych – szybkozłączy hydraulicznych skręcanych

Szybkozłącze hydrauliczne skręcane: czym jest?

Szybkozłącza hydrauliczne skręcane są rozwiązaniem prostszym aniżeli złącza hydrauliczne do połączeń sztywnych. Determinuje to cenę wariantu skręcanego – są tańszymi elementami złącznymi występującymi w hydraulice siłowej. Nie umniejsza to ich skuteczności. Szybkozłącze hydrauliczne skręcane pozwala na wykonywanie połączeń przewodów hydraulicznych. Jednak ich konstrukcja warunkuje nieco inne zastosowanie. Jakie? Sprawdź nasz krótki poradnik.

O tym dowiesz się z naszego poradnika?

Czym są i w jakim celu stosowane są hydrauliczne złącza skręcane?
Jakie są różnice w stosowaniu szybkozłączy hydraulicznych skręcanych w porównaniu do szybkozłączy wtykowych?
Jak zbudowane są szybkozłącza hydrauliczne skręcane i na czym polega ich zasada działania?
Jakie normy wymiarowe spełniają szybkozłącza hydrauliczne skręcane z naszej oferty?
Jakie są zalety ich stosowania?

Złącza hydrauliczne skręcane – czym są i do jakich zastosowań są używane?

Hydrauliczne złącza skręcane są wysokociśnieniowymi elementami armatury hydraulicznej wykorzystywanymi w hydraulicznych układach roboczych maszyn stacjonarnych i mobilnych, w urządzeniach oraz narzędziach hydraulicznych. Za ich pomocą wykonuje się rozłączalne połączenia hydraulicznych przewodów elastycznych. 

Złącza hydrauliczne skręcane szczególnie dobrze nadają się do połączeń w układach w których występują duże wibracje i pulsacje ciśnienia.

Czym różnią się od szybkozłącza hydrauliczne skręcane od wtykowych?

Przede wszystkim sposobem wykonania połączenia. W szybkozłączkach skręcanych szczelne połączenie przewodów uzyskuje się przez skręcenie nakrętką radełkowaną znajdującą się w gnieździe umieszczonego w nim wtyku. Taki sposób montażu jest nieco wolniejszy od wykonania tego samego połączenia z użyciem szybkozłączy hydraulicznych wtykowych. Należy zwrócić uwagę, że zarówno gniazdo szybkozłącza jak i wtyk posiadają zawory odcinające uniemożliwiające wyciek oleju hydraulicznego.

Jak zbudowane są i jak działają szybkozłączki hydrauliczne skręcane?

Wykonanie połączenia wymaga dwóch elementów: gniazda i wtyku. Budowa tych elementów jest w zasadzie identyczne, różnią się jedynie tym, że gniazdo posiada gwint zewnętrzny na który nakręca się nakrętkę radełkowaną znajdującą się na wtyku.

Rysunki poniżej ilustrują wewnętrzną konstrukcję obu tych elementów.

Zasada wykonania połączenia i otwarcia przepływu oleju jest prosta i polega na otwarciu zaworów odcinających znajdujących się w gnieździe i wtyku. Otwarcie następuje stopniowo w miarę dokręcania nakrętki radełkowanej. Otwarcie przepływu następuje łągodnie i stopniowo bez gwałtownego uderzenie ciśnienia.

Chciałbym zwrócić uwagę, że złącza hydrauliczne skęcane posiadają oring, który zabezpiecza przed samoczynnym odkręceniem w przypadku występowania pulsacji ciśnienia i wibracji.

Jakie normy wymiarowe spełniają szybkozłącza hydrauliczne skręcane z naszej oferty?

Szybkozłączki hydrauliczne skręcane wykonywane są zgodnie z normami:

▶️ ISO 14541 zobacz te produkty
▶️ ISO 14540 zobacz te produkty
▶️ ISO 8434-1 (DIN 2353) zobacz te produkty.

Wykonanie zgodne z normami pozwala na ich stosowanie z szybkozłączami od innych producentów i dostawców (min. Parker, Rectus, Cejn, Stucci, Faster lub Snap-Tite).

Szybkozłącza hydrauliczne skręcane – jakie są zalety ich stosowania?

Szybkozłącza rozłączalne hydrauliczne zgodne z ISO 14541, ISO 14540 oraz DIN 2353 stanowią alternatywę dla szybkozłączy wtykowych, a ich najważniejszymi zaletami są:

✔️ niskie koszty zakupu
✔️ możliwość stosowania w układach hydraulicznych w których występują pulsacja ciśnienia lub wibracje, co szczególnie często występuje np. w maszynach budowlanych, maszynach drogowych lub maszynach rolniczych.
✔️ szeroki zakres ciśnień roboczych w tym dostępna wersja wysokociśnieniowa PN700 zobacz. stosowana np. w narzędziach hydraulicznych.
✔️ wykonanie ze stali nierdzewnej dla standardu ISO 14541 zobacz.
✔️ połączenie wykonywane jest ręcznie bez konieczności stosowania narzędzi.


✔️ zawory odcinające umieszczone we wtyku i gnieździe zapobiegają wyciekom olej hydraulicznego i zapowietrzaniu układu również podczas rozłączania połączenia.
✔️ złącze hydrauliczne skręcane można łączyć pod ciśnieniem resztkowym do 20 lub 50 barów zarówno od strony gniazda jak i wtyku.
✔️ wykonanie złączy hydraulicznych szybko rozłączalnych zgodnie z Normami ISO14541, ISO14540 oraz DIN2353 zapewnia ich zamienność pomiędzy różnymi producentami (standardowe kształty i wymiary wtyków i gniazd) oraz gwarantuje spełnienie wymagań dotyczących ciśnienia roboczego, przepływu i wytrzymałości mechanicznej.
✔️ do złączy hydraulicznych dostępne są zapasowe o-ringi i zestawy naprawcze.
✔️ w celu zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami zaleca się stosowanie zaślepek przeciwpyłowych typu HDS/HDM zobacz.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.