Skip to main content

Firma Piab jest światowym liderem w technice próżniowej, a marka rozpoznawana jest zwłaszcza dzięki szerokiej gamie przyssawek. W 2021 r. w gamie szwedzkiej firmy pojawiły się nowe rozwiązania.

Technika próżniowa znajduje zastosowanie we wszystkich zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesach przemysłowych i technologicznych oraz tam, gdzie wymagane jest przenoszenie i manipulowanie elementami lub wyrobami w trakcie produkcji.

Oprócz znanych od wielu lat standardowych wersji przyssawek firma Piab ciągle prowadzi rozwój nowych produktów, które projektuje się zgodnie z bieżącymi i stale zmieniającymi się potrzebami użytkowników także z dbałością o minimalizowanie strat podciśnienia i ochronę środowiska.

Odpowiedzią firmy Piab jest nowa rodzina przyssawek serii MX, jest więc okazja do zaprezentowania tych wyrobów w naszej Bazie Wiedzy.

Do jakich zastosowań zostały zaprojektowane przyssawki rodziny MX?

Przyssawki MX doskonale nadają się do chwytania i przenoszenia przedmiotów o różnych kształtach i wykonanych z różnych materiałów. Dzięki swoim własnościom stosuje się je min.:

▶️ w zastosowaniach logistycznych,
▶️ w zautomatyzowanych systemach pakowania,
▶️ w systemach przeładunkowych,
▶️ w robotach i manipulatorach przemysłowych.
▶️ na liniach produkcyjnych np. części elektronicznych
▶️ przy produkcji środków spożywczych
▶️ na liniach produkcji sypkich materiałów budowlanych.

Technika próżniowa Piab: nowe produkty w ofercie w 2021 r. - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Jakie cechy stanowią o zwiększonej efektywności nowej serii przyssawek MX?

Projektantom z firmy Piab udało się stworzyć uniwersalną serię przyssawek typu MX skupiając się na optymalnym do zadań kształcie przyssawki oraz doborze specjalnych materiałów, czego efektem jest:

☑️ Zmniejszenie wymaganego przepływu podciśnienia:

▪️ wyjątkowe możliwości uszczelniania przy niższych poziomach podciśnienia.
▪️ zmniejszone “zużycie” podciśnienia do przenoszenia nawet dla tzw. trudnych przedmiotów.
▪️ możliwość skutecznego stosowania w małych systemach próżniowych, takich jak piCOBOT®

☑️Zminimalizowanie tzw. efektu zmarszczek

▪️ niski wpływ na powstawanie zmarszczek i wgnieceń na powierzchni miękkich materiałów dzięki możliwości używania niskiego poziomu podciśnienia (od 30 do 40 -kPa)

☑️ Oszczędność energii

▪️ zmiana konstrukcja przyssawek serii MX, w porównaniu do rozwiązań standardowych, spowodowała zwiększenie skuteczności uszczelniania przy niższych przepływach podciśnienia co wpłynęło na zmniejszenie zużycia sprężonego powietrza służącego do wytwarzania podciśnienia, a co za tym idzie zużycia energii elektrycznej,

Technika próżniowa Piab: nowe produkty w ofercie w 2021 r. - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Na czym polega uniwersalność przyssawek rodziny MX?

Cecha uniwersalności przyssawek rodziny MX nie dotyczy wyłącznie ich obszaru zastosowania ale także kompatybilności ze wszystkimi łącznikami piGRIP® .

Nowoczesne i zaawansowane systemy eżektorów Piab piCOMPACT®23 SMART

Jedną z najpopularniejszych metod wytwarzania podciśnienia w systemach np. przyssawek jest stosowanie eżektorów. Wydawać by się mogło, że rozwiązania techniczne w eżektorach zostały już dopracowane w najwyższym stopniu, jednak firma Piab znalazła jeszcze możliwość ich udoskonalenia. Efektem jest nowy typ eżektorów typu piCOMPACT®23 SMART.

Co to są eżektory piCOMPACT®23 SMART?

Pompy piCOMPACT®23 SMART to konfigurowalny system wielostopniowych kompaktowych/kaskadowych pomp próżniowych napędzanych sprężonym powietrzem System oparty jest o technologię COAX®.

Technika próżniowa Piab: nowe produkty w ofercie w 2021 r. - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Elementy piCOMPACT®23 SMART mogą być wyposażone w dodatkowo:

☑️ W elementy sterujące,
☑️ Funkcje specjalne, takie jak:

▪️ zawory on/off, 
▪️ zawór blow-off,
▪️ przełączniki próżniowe,
▪️ funkcję oszczędzania energii. 

 

System piCOMPACT®23 SMART może być stosowany w średnich i dużych systemach próżniowych do paletyzacji pudełek i załadunku, sortowania, przeładunku i rozładunku różnych arkuszy materiałów oraz w systemach robotów przemysłowych

Jakie cechy funkcjonalne udało się uzyskać w pompach próżniowych piCOMPACT®23 SMART?

☑️ Zoptymalizowano konstrukcję uzyskując wysoką niezawodność, elastyczności, wysokim przepływie próżni i krótkim czasie cyklu.
☑️ Wprowadzono szybkie zawory z adaptacyjnym PWM (Modulacja Szerokości Impulsu) dla zmniejszenia emisji ciepła i dalszego zwiększenia niezawodności.
☑️ Wprowadzono Funkcję Oszczędzania Energii (ES) z regulowaną histerezą, Automatyczne Monitorowanie Stanu i Automatyczna Detekcja Poziomu (ALD).

Zostały wprowadzone dodatkowe funkcje:

▶️ wzmocniony przedmuch (ABO),
▶️ automatyczny timer przedmuchu (ATBO),
▶️ Inteligentny Przedmuch (IBO)
▶️ Inteligentny Przedmuch (IBO)
▶️ sterowanie samo-zassaniem (SAC) automatycznie usuwa „niechciane” podciśnienie za pomocą krótkich impulsów przedmuchu.
☑️ Dodano opcję transmisji danych przez standardowy system IO-Link.

Nowy System chwytaków próżniowych Kenos® w ofercie firmy Piab 

Firma Piab stale rozszerza swoją ofertę, w tym także o rozwiązania nietypowe. Przykładem są systemy chwytaków próżniowych o dużej powierzchni Kenos®

W jakich zastosowaniach stosowane są chwytaki próżniowe Kenos®?

Chwytaki próżniowe Kenos® to optymalne rozwiązanie dla aplikacji gdzie przenoszone są przedmioty o dużych gabarytach. Przykładami takich przedmiotów są np:

☑️ duże opakowania
☑️ blachy
☑️ elementy drewniane

Chwytaki próżniowe Kenos® nadają się zwłaszcza do manipulowania kilkoma produktami o różnych kształtach, wymiarach i zwartości. 

 

Technika próżniowa Piab: nowe produkty w ofercie w 2021 r. - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

 

Jaka jest przewaga chwytaków próżniowych Kenos® nad tradycyjnymi rozwiązaniami?

Największą zaletą chwytaków próżniowych jest to, że stanowią system podnoszenia, który można wyposażyć w zintegrowany lub niezależny generator próżni (z pompą lub dmuchawą bocznokanałową).

Zintegrowany generator podciśnienia to modułowy i wielostopniowy eżektor wykonany w technologii COAX®, która odznacza się wyjątkową energooszczędnością. Ważną cechą chwytaków próżniowych Kenos® jest możliwość, w razie potrzeby, zwiększenia w prosty sposób ilości eżektorów. Dołożenie eżektorów jest możliwe nawet po instalacji.

Okładzina chwytaków próżniowych KVG wykonana jest z pianki technicznej (jako opcja dostępna jest również pianka z materiału z dopuszczeniem FDA do kontaktu z żywnością). Pianka może mieć różną grubość i może być wyposażona w otwory. Chwytak typu KVG120C można wyposażyć w przyssawki serii DURAFLEX® lub Value Line® o wymiarach 35-60 mm.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.