Ciekawostki pneumatyczne: tłumiki hałasu nie tylko do… tłumienia hałasu

26 lipca, 2019 12:20

Tłumiki hałasu oprócz roli wynikającej z ich nazwy spełniają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Jeśli posiadasz instalację sprężonego powietrze i zawory rozdzielające poznaj inne korzyści z wykorzystania tłumików hałasu.

Tłumiki hałasu – jaka jest ich główna rola?

Mówiąc najprościej, tłumiki hałasu zabezpieczają rozdzielacze przed dostawaniem się do ich wnętrza wszelkich zanieczyszczeń stałych (głównie pyłów) mogących znajdować się w ich otoczeniu. Zanieczyszczenia dostają się do wnętrza rozdzielacza podczas ruchu suwaka, który wytwarza podciśnienie zasysające zanieczyszczone powietrze.

Tak to wygląda jeśli zawory ręczne (mechaniczne) pozbawione są tłumików hałasu.

Tłumiki hałasu w instalacjach sprężonego powietrza muszą być zatem zawsze wkręcone w przyłącza odpowietrzające zaworów rozdzielających sterowanych elektrycznie (zobacz), mechanicznie (zobacz) lub pneumatycznie (zobacz) oraz wysp zaworowych (oznaczane jako 3 lub 5, EA lub EB, S lub R). Tłumik hałasu działa wówczas jak filtr powietrza.

Czym skutkuje brak tłumików hałasu?

Doświadczenie pokazuje, że wielu klientów pomija tłumiki hałasu na etapie projektowania instalacji. Niesłusznie, bo ich relatywnie niewielki koszt może przełożyć na dodatkowe korzyści w trakcie eksploatacji zaworów rozdzielających.

Dlaczego? Praktyka pokazuje, że brak tłumików hałasu jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia uszczelnień w rozdzielaczu, która może spowodować bardzo duże straty wynikające z wyłączenia z ruchu urządzenia lub maszyny.

Duże zapylenie szczególnie dotyczy maszyn i urządzeń pracujących w:

  • przemyśle drzewnym,
  • meblarstwie,
  • przemyśle papierniczym,
  • przemyśle spożywczym przy produkcji produktów sypkich,
    młynach zbożowych,
  • wytwórniach paszy i koncentratów dla zwierząt,
  • przemyśle nawozów sztucznych,
  • produkcji cementu i sypkich materiałów budowlanych,
  • przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Tłumiki hałasu w instalacjach sprężonego powietrza

Tłumiki hałasu – komfort akustyczny i ochrona przed uszkodzeniami

Tłumiki hałasu są zalecane przez wszystkich producentów pneumatyki do montażu w zaworach rozdzielających. Nie tylko zapewniają komfort akustyczny użytkowania pneumatyki ale, co może bardziej istotne, chronią zawory przed uszkodzeniami uszczelnień. Pamiętać należy o utrzymywaniu tłumików hałasu w odpowiedniej czystości (bez problemów można je czyścić samodzielnie) lub wymieniać je w miarę potrzeb.

Zobacz galerię zdjęć z modelami tłumików hałasu.

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy