Skip to main content

Po wyjęciu produktu z opakowania okazało się, że gdy wakuometr leży poziomo wskazówka znajduje się poniżej wartości “0 bar” znajdującej się na skali. Po ustawieniu go pionowo wskazówka wskazuje wartość powyżej “0”. Czy to objaw uszkodzenia wakuometru?

Przedstawiam kolejny przykład nietypowego problemu, z jakim zwrócił się nasz klient. Po zakupie wakuometru o oznaczeniu MS-1100 CR miał być przeznaczony do dokładnego pomiaru podciśnienia w układzie pomiarowym. Dodatkowo klient wyposażył wakuometr w osłonę chroniącą przed uderzeniem (tutaj w kolorze czerwonym).

„Uszkodzony” wakuometr?

Po wyjęciu produktu z opakowania okazało się, że gdy wakuometr leży poziomo wskazówka znajduje się poniżej wartości “0 bar” znajdującej się na skali.

Wakuometr pionowy

Po ustawieniu go pionowo wskazówka wskazuje wartość powyżej “0”. Ilustruje to poniższe zdjęcie.

Wakuometr pionowy

Zaniepokojenie takimi wskazaniami wakuometru wynikało z potrzeby bardzo dokładnego wskazywania rzeczywistej wartości podciśnienia w układzie.

Rozwiązanie problemu: pole rozruchowe

Wyjaśnienie problemu ze wskazaniami wakuometru wymaga znajomości zasady pomiaru podciśnienia i budowy wakuometrów. Jak widzimy pole wskazań zaczyna się od “0”, ale dla pomiaru w szczelnej i zamkniętej instalacji. W przypadku wakuometru nie podłączonego zaczyna mieć na niego wpływ ciśnienie atmosferyczne.

Wewnętrzne elementy są bardzo czułe na zmiany ciśnienia, a bardzo precyzyjne wykonanie powoduje, że nawet pozycja w jakiej znajduje się wakuometr (nie podłączony) powoduje delikatne ruchy mechanizmu. Producenci wakuometrów zawsze informują w jakiej pozycji ma pracować element pomiarowy.

Utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym

Należy zwrócić uwagę, że na tarczy manometru przy wskazaniu “0” znajduje się prostopadle dodatkowa “kreska” (wskazana na zdjęciu powyżej przez żółtą strzałkę). Nazywa się ona tzw. polem rozruchowym, na którym w prawidłowo działającym wakuometrze, ale nie podłączonym przy zakładanej pozycji pracy, powinna znajdować się wskazówka. Jak widzimy na zdjęciu, w pozycji pionowej tak właśnie jest.

Wakuometr będzie zatem wskazywał prawidłowo wartość podciśnienia. Po podłączeniu do instalacji i rzeczywistym wzroście ciśnienia do wartości „0” bar strzałka ustabilizuje swoje położenie na tej właśnie wartości. Niemniej jednak obawy klienta co do prawidłowości działania wakuometru uznać należy za uzasadnione.

Produkty wykorzystane w opisie:

Dowiedz się więcej o tych produktach: Manometry glicerynowy – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

"Uszkodzony" wakuometr? O tym detalu warto pamiętać. - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.