Skip to main content

Wzmacniacz ciśnienia stosowany jest w układach w celu zwiększenia ciśnienia zasilającego urządzenia również w zbiorniku. Kiedy należy go stosować?

Jak działa wzmacniacz ciśnienia sprężonego powietrza?

Wzmacniacz ciśnienia pozwala nawet na czterokrotne zwiększenie ciśnienia zasilania. Rozwiązanie jest stosowane w momentach gdy w instalacji sprężonego powietrza dodawane są kolejne urządzenia.

Dlaczego stosuje się wzmocnienie ciśnienia w instalacji pneumatycznej?

Przemysłowe i warsztatowe instalacje sprężonego powietrza służą zwykle do przesyłania medium roboczego o ciśnieniu do 8 barów. Jednak w niektórych przypadkach istnieje konieczność zasilenia siłowników pneumatycznych wyższym ciśnieniem roboczym. Modernizacja instalacji pneumatycznej wiązała by się ze zmianą sprężarki, co jest bardzo kosztowne i wymaga często wymiany części instalacji.

Na kłopoty… wzmacniacz ciśnienia!

Rozwiązaniem jest zastosowanie wzmacniacza ciśnienia bezpośrednio przed elementami wymagającymi wyższego ciśnienia. Urządzenie pozwala na zwielokrotnienie ciśnienia zasilania, nawet w stosunku 4:1. To rozwiązanie jest proste i skuteczne, nie powoduje konieczności modernizacji całej instalacji.

Wzmacniacze ciśnienia mogą być zabudowane na zbiorniku, a ich podstawową zaletą jest zwiększanie ciśnienia tylko w momencie, kiedy urządzenie takiego ciśnienia wymaga.

generator-podcisnienia-smc

Wzmacniacz ciśnienia w instalacji pneumatycznej nie zawsze będzie skutecznym antidotum poprawiającym jej działanie. Jeśli cały układ nie jest zbyt wydajny, a przez to słaby, skutecznym rozwiązanie stanie się modernizacja (rozbudowa) sprężarkowni.

Wariant wzmacniacza ciśnienia ze zbiornikiem

Kompletne orurowanie ze zbiornikiem sprężonego powietrza i manometrami (przyłącze przez szybkozłącze o średnicy znamionowej 7,2). Przełącznik ciśnienia zwiększa ciśnienie wejściowe do wartości ustawionej na zamontowanym zaworze regulującym.

Rozwiązanie FESTO do zwiększenia ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.