Spis treści
Tekst sponsorowany. Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem biznesowym – firmą SMC.
W trzeciej części cyklu poświęconego efektywności energetycznej (przeczytaj pozostałe części: część I, część II, część IV i część V) omówimy drugą zasadę zarządzania gospodarką energetyczną – odzyskiwanie energii. Opiszemy krótko opracowane przez SMC urządzenia, bieżąco informujące o aktualnym zapotrzebowaniu na energię.
Odzyskaj to co generujesz – czy wykorzystujemy dostępne możliwości odzyskiwania energii?
Czy możemy odzyskać energię?
„Odzyskana energia jest warta dwukrotnie”
Powyższa myśl powinna być podstawą działań zwiększania efektywności gospodarowania energią. Największe możliwości odzyskiwania energii istnieją w miejscu jej wytwarzania. Przekształcanie energii zawsze prowadzi do wytworzenia ciepła, które można wykorzystać w innych procesach, np. do podgrzewania wody lub ogrzewania pomieszczeń firmy.
Odzyskiwanie energii podczas użytkowania maszyn
Wspomnieliśmy już wcześniej o odzyskiwaniu energii w postaci ciepła, będącego produktem ubocznym procesów produkcyjnych. Energię możemy jednak odzyskiwać nie tylko w takiej postaci – można też ponownie wykorzystać użyte do innego procesu sprężone powietrze. W aplikacjach, w których zużywa się duże ilości sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem, można wykorzystać ponownie to powietrze. Służą temu produkowane przez SMC zawory serii VCH. Zawory te pracują z dużymi przepływami i ciśnieniem roboczym do 5 MPa.
Zawory SMC seria VCH
Wykorzystaj ponownie powietrze wyrzucane z siłownika
Firma SMC opracowała rozwiązanie, pozwalające efektywnie wykorzystać powietrze wyrzucane z siłownika do cofnięcia tłoczyska. Rozwiązanie to obejmuje komponenty w postaci nowoczesnych zaworów zwrotnych i regulatorów przepływu. W tym układzie powietrze wylotowe jest zwracane, wykonując skok powrotny siłownika, w każdym cyklu roboczym. Pozwala to na osiągnięcie ok. 50% oszczędności zużycia sprężonego powietrza, co przekłada się na znaczne oszczędności, zwłaszcza przy siłownikach o dużych średnicach lub o wysokiej częstotliwości skoków roboczych.
Poznaj nasze filmy poradnikowe ENERGY SAVING
Air-Com X SMC
Zobacz także inne części artykułu:
Część 1 – Zasady efektywnego gospodarowania energią
Część 2 – Analiza zużycia energii w przedsiębiorstwie
Część 4 – Monitorowanie zużycia energii
Część 5 – Racjonalizacja zużycia energii