Skip to main content

Wpis opublikowany 10.08.2022r., zaktualizowany 4.05.2023r. przez Marek Nużka

Jak działają zawory ręczne i sterowane pneumatycznie? Czym się różnią? O czym warto wiedzieć? Zrobiliśmy serię filmów instruktażowych. Zobacz odcinki oraz dowiedz się, gdzie możesz je kupić.

Zawory ręczne i sterowane pneumatycznie: monostabilne i bistabilne

Zawór pneumatyczny sterowany ręcznie i mechanicznie w układach pneumatyki wykorzystywany jest do sterowania kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. To jeden z najpopularniejszych komponentów pneumatyki.

Ze względu na swoją prostotę może być stosowany w podstawowych aplikacjach. W jaki sposób dobrać zawór do swoich potrzeb, tak aby spełniał założone zadanie? Z tego miejsca zachęcam do zapoznania się z poradnikiem opisowym, który dostępny jest TUTAJ.

Pokazujemy zawory 3/2, 5/2, 5/3 w różnych opcjach sterowania

Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie?

To jedno z pytań, które stało się wspólnym mianownikiem naszych wideoporadników. Chcieliśmy w krótkiej i przystępnej formie pokazać działanie zaworów, ale też ułatwić dostęp do tych komponentów.

W każdym filmie pojawi się symbol produktu, który po wpisaniu w pasku wyszukiwarki w sklepie air-com.pl  wyświetli poszukiwane rozwiązanie.

Zawory ręczne i sterowane pneumatycznie – poznaj naszą serię filmów

Poniżej kilka przykładowych filmów. Cała playlista jest dostępna na naszym kanale YouTube i będzie stopniowo uzupełniana.

Zachęcam do oglądania i dzielenia się z nami wszelkimi uwagami.

Zawór pionowy sterowany przyciskiem „awaryjny” 3/2 1/4″

Często nazywany jest „bezpiecznikiem”. Szybkie naciśnięcie czerwonego grzyba pozwala zablokować układ sprężonego powietrza w sytuacji nagłej lub takiej, która tego wymaga.

Zawór ręczny 5/2 1/4″ i 1/8″ bistabilny i monostabilny

Zawór stosowany do siłowników dwustronnego działania. Zobacz praktyczny poradnik o tym produkcie.

Zawór ręczny 3/2-1/4″ monostabilny

Zawór ten może być sterowany ręcznie lub mechanicznie. W układach pneumatyki wykorzystywany jest do sterowania kierunkiem przepływu sprężonego powietrza.

Zawór ręczny 3/2-1/4″ bistabilny

Zawór ręczny 5/2 – 1/4″ i 1/8″ bistabilny i monostabilny

Zawór pionowy 5/2 – 1/8″ sterowany dźwignią