Zawory zwrotne w instalacjach: jednokierunkowe elementy zabezpieczające

14 stycznia, 2020 3:34

Zawory zwrotne są stosowane w instalacjach, gdzie medium robocze ma przepływać w jednym kierunku. Zabezpieczają także instalacje i ich elementy przed cofaniem się czynnika roboczego. Zasada działania zaworów zwrotnych polega na samoczynnym otwieraniu przepływu w jednym kierunku i zamykaniu przepływu w kierunku przeciwnym. Element zamykający to zwykle grzybek lub uszczelka o specjalnym kształcie, dociskane do gniazda sprężyną bądź różnicą ciśnień. Wykorzystywane są w instalacjach oraz rurociągach, którymi przepływają ciekłe lub gazowe media robocze – woda, sprężone powietrze, różnorodne ciecze. 

Mechanizmy odcinające zaworu zwrotnego

Zawory zwrotne pełnią bardzo ważną rolę w zabezpieczaniu instalacji, układów lub przewodów przed cofaniem się medium roboczego i występują jako zawory bez obciążenia (otwierane różnicą ciśnienia) lub z obciążeniem (np. ze sprężyną lub zamykane grawitacyjnie).

Mechanizmem odcinającym przepływ w zaworze zwrotnym może być:

⏺️ specjalna uszczelka kształtowa,
⏺️ grzybek,
⏺️ klapa,
⏺️ kulka.

Każdy z mechanizmów odcinających posiada właściwe mu minimalne ciśnienie otwarcia, może być to również wartość różnicy ciśnień. To bardzo ważny parametr determinujący dobór określonego zaworu i jego zastosowanie w konkretnej aplikacji. 

Zawory zwrotne ze stali nierdzewnej z filtrem

Zawory zwrotne: materiał wykonania

Zawory zwrotne mogą być produkowane z różnych materiałów. Użycie konkretnego materiału zależy od funkcji, jaką zawór będzie finalnie spełniać i w jakich warunkach będzie pracował. Największe znaczenie ma tutaj rodzaj przepływającego medium roboczego – jego stan skupienia, poziom agresywności, a także wymagane ciśnienie otwarcia zaworu i wielkość przepływu.

Tworzywami stosowanymi w produkcji zaworów zwrotnych mogą być: stal, stal nierdzewna, mosiądz, polipropylen i inne tworzywa sztuczne. 

Zawory zwrotne: parametry i cechy szczególne

Średnice nominalne DN zaworów zwrotnych, które mieszczą się w standardach produkcyjnych, obejmują wielkości od ø 5 do ø 100 mm. W Air-Com oferujemy również zawory o niestandardowych średnicach – powyżej ø 100 mm. Jeśli chodzi o górne granice ciśnienia medium roboczego, może być to nawet 350 bar (zobacz)

Wśród mniej standardowych produktów warto również zwrócić uwagę na zawory zwrotne z przyłączami wtykowymi. Ten rodzaj zaworów pozwala na wielokrotny i łatwy demontaż przewodów co jest wykorzystywane w instalacjach, gdzie istnieje potrzeba częstego ich rozłączania.

Szczególnym typem zaworów zwrotnych są zawory zwrotne sterowane, z możliwością ich otwarcia zewnętrznym sygnałem pneumatycznym.

instalacja-sprezonego-powietrza-wymagania

Zobacz nasz filmowy poradnik: Zawór dławiąco-zwrotny – to warto wiedzieć przed zakupem

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy