Elektrozawory ASCO do wody, gazu i powietrza

31 lipca, 2020 10:47

Elektrozawory ASCO to szeroka grupa produktów wykorzystywanych do otwierania lub zamykania przepływu czynników roboczych gazowych i ciekłych w instalacjach przemysłowych. Poznaj charakterystykę popularnych rozwiązań. Są dostępne w ofercie sklepu air-com.pl.

Zawory elektromagnetyczne ASCO, należącej do grupy Emerson – lidera rozwiązań dla automatyki przemysłowej, są już dostępne w ofercie
Air-Com Pneumatyka-Automatyka.

Elektrozawór magnetyczny – skąd jego popularność?

Wynika to głównie z rozpowszechnienia się tych elementów w przemyśle (oferta ASCO obejmuje ok 50 000 różnych typów elektrozaworów) oraz z bardzo dużego i wieloletniego doświadczenia ASCO w produkcji elektrozaworów do typowych i specjalnych zastosowań przemysłowych.

Argumenty za stosowaniem elektrozaworów ASCO w instalacjach pneumatycznych i innych mediów roboczych przedstawię w moim artykule.

Czego dowiesz się z tekstu?

⏺️ Czym jest i jak działa zawór elektromagnetyczny ASCO?
⏺️ Jaka jest różnica pomiędzy elektrozaworami ASCO sterowanymi bezpośrednio a zaworami elektromagnetycznymi sterowanymi pośrednio?
⏺️ W jakich aplikacjach można wykorzystywać zawory ASCO?
⏺️ Przykładowe i innowacyjne rozwiązania ASCO do jakich zastosowań?


Na wstępie chciałem wyjaśnić pojęcia, które pomocne będą przy prezentacji wybranych produktów marki ASCO. W artykule będzie często stosowane pojęcie “elektrozawór” oraz “zawór elektromagnetyczny” dlatego warto przypomnieć o jakich elementach będzie mowa.

Elektrozawór lub zawór elektromagnetyczny to element służący do sterowania kierunkiem przepływu medium roboczego, który jest sterowany elektromagnesem

Ta definicja jest bardzo ogólna, a te pojęcia stosowane są w mowie potocznej zamiennie i co warte podkreślenia dla dwóch różnych grup produktów:

▶️ do zaworów rozdzielających np. 3/2, 4/2, 5/2 i 5/3 zobacz stosowanych w układach pneumatycznych do sterowania siłownikami pneumatycznymi,
▶️ do zaworów odcinających 2/2 i 3/2 NC/NO do sprężonego powietrza, gazów i cieczy roboczych, wody, pary itp.

Mój artykuł będzie dotyczył tej drugiej grupy produktów gdyż marka ASCO od wielu lat jest utożsamiana z elektrozaworami odcinającymi.

Czym jest zawór elektromagnetyczny ASCO i jak działa?

Elektrozawory (zawory elektromagnetyczne) ASCO (rozumiane, jak napisałem na wstępie, jako zawory odcinające) to szeroka grupa produktów wykorzystywanych do otwierania lub zamykania przepływu (tzw. funkcja on/off) czynników roboczych gazowych i ciekłych w instalacjach przemysłowych. Otwieranie i zamykanie odbywa się przy pomocy grzybka lub membrany (sterowane bezpośrednio lub pośrednio). Elektrozawory występują w odmianach:

➡️ NZ (NC) – najbardziej popularna wersja – normalnie zamknięty,
➡️ NO – normalnie otwarty

Elektrozawory ASCO sterowane bezpośrednio a pośrednio – różnice

Przedstawię to na zasadzie praktycznego ich zastosowania:

⏺️ zawory elektromagnetyczne sterowane bezpośrednio mogą być używane w układach podciśnieniowych lub od ciśnienia 0 barów do ciśnienia nominalnego (dla mediów gazowych) lub cieczy, ale przy wyższych ciśnieniach medium roboczego wymagają elektromagnesów o dużych mocach.

⏺️ zawory elektromagnetyczne sterowane pośrednio (z pilotem wewnętrznym) ASCO wykorzystują do wspomagania działania ciśnienie w układzie i wymagają tzw. ciśnienia różnicowego, czyli pracują od ciśnienia większego niż 0 bar np. od 1,5 bara z mediami gazowymi i ciekłymi, a ich największą zaletą jest mała moc elektromagnesu.

W jakich aplikacjach można wykorzystywać elektrozawory ASCO?

Są produktami uniwersalnymi których obszarem zastosowania są instalacje mediów roboczych:

☑️ sprężonego powietrza
☑️ podciśnienia,
☑️ wody pitnej i przemysłowej,
☑️ oleju hydraulicznego,
☑️ gazu ziemnego,
☑️ substancji ropopochodnych i paliw,
☑️ gazów technicznych,
☑️ agresywne ciecze i gazy.

Wykonania materiałowe, uszczelnienia, parametry przepływowe i ciśnieniowe oraz rozmiary gwintów pozwalają stosować produkty ASCO we wszystkich instalacjach przemysłowych.

Przykładowe i innowacyjne rozwiązania ASCO  – do jakich zastosowań?

Elektrozawory odcinające to elementy znane i stosowane od wielu lat w instalacjach przemysłowych i bardzo wielu producentów ma je w swojej ofercie. Są jednak obszary zastosowań, gdzie firma ASCO wytycza kierunki rozwoju oraz na podstawie doświadczenia potrafi zaproponować sprawdzone rozwiązania. Warto zatem stosować rozwiązania firmy, której doświadczenie gwarantuje najwyższą jakość.

Przedstawię dwie grupy produktowe, które znajdują zastosowanie w szczególnych warunkach pracy i muszą odznaczać się bardzo dużą wytrzymałością.

Elektrozawory do mediów agresywnych ASCO – do pracy w najtrudniejszych warunkach np.
🔹 w przemyśle spożywczym,
🔹 w przemyśle chemicznym,
🔹 w przemyśle gazowym i naftowym,
🔹 w hutnictwie,
🔹 w oczyszczalniach ścieków i technice wodnej,
🔹 w technice okrętowej.

Rozwiązania ASCO Numatics do mediów agresywnych są odporne na czynniki żrące lub powodujące korozję.

Elektrozawory ASCO dla środowisk agresywnych posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające stosowanie wymaganych materiałów oraz są wykonywane w standardzie ATEX

Zawory impulsowe ASCO – specjalny rodzaj szybkich elektrozaworów 2-drogowych o dużej żywotności stosowanych w układach odpylania lub czyszczenia np. filtrów workowych o bardzo dużej dynamice pracy, krótkim czasie otwarcia oraz dużych przepływach do stosowania w procesach występujących przy:
🔹 wytwarzaniu betonu i sypkich materiałów budowlanych
🔹 produkcji koncentratów zbożowych i pasz,
🔹 obróbce strumieniowo-ściernej (piaskowanie, śrutowanie)
🔹 w produkcji żywności,
🔹 produkcji odlewów.

elektrozawór impulsowy asco

🔵 Ciekawostki pneumatyczne:
Co zrobić gdy elektrozawór do wody nie otwiera się? Sprawdź!

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się wiedzą

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy