Skip to main content

Do naszego oddziału zgłosiła się firma, która zajmuje się naprawą i modernizacją pojazdów komunalnych. Problem dotyczył sterowania układem podawania wody do dysz, w polewaczce służącej do czyszczenia dróg. Czy udało się go rozwiązać?

Zdiagnozowany problem – elektrozawór do wody nie otwiera się

Problem polegał na częstych awariach układu sterowania. Do podawania w nim wody zastosowano pneumatyczne elektrozawory odcinające 2/2 wymagających do pracy ciśnienia różnicowego. Pompa wody musiała wytworzyć pewne ciśnienie, przy którym elektrozawór do wody się otwierał.

W momencie podania napięcia na elektrozawór i zbyt małym ciśnieniu wody zawór się nie otwierał. To powodowało konieczność zwiększenia ciśnienia wody przez pompę oraz gwałtowne podanie wody do dysz, co powodowało ich niekontrolowane przestawianie i zły efekt czyszczenia.

Proponowana zmiana – zawory skośne

Po zdiagnozowaniu problemu, zaproponowano zamianę elektrozaworów do wody na zawory skośne G1″ typu U210MS (zobacz ten produkt), które są sterowane pneumatycznie i pracują w zakresie od 0 do 16 barów. Do sterowania tymi zaworami wykorzystano istniejącą instalację pneumatyczną. Zawory te spełniły bardzo dobrze rolę do której zostały zaprojektowane.

Podawanie wody stało się w pełni kontrolowane. Przy okazji ograniczono zużycie wody ponieważ zawory tego typu są sterowane siłownikiem pneumatycznym ze sprężyną. Ten błyskawicznie zamyka przepływ wody po zaniku sygnału sterującego.

Może zainteresują Cię inne nasze ciekawostki pneumatyczne: zobacz
Poznaj nasze filmy poradnikowe i instruktażowe: zobacz

Rafał Piszcz

Mgr. inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.