Nieszczelność w siłowniku pneumatycznym może być rezultatem m.in. uszkodzenia uszczelki tłoka. Efektem tego problemu może być brak wymaganej siły. Może się zdarzyć, że symptomy problemu z mocą siłownika pochodzą z innego źródła. Poznaj szczegóły problemu naszego klienta.
W pneumatyce, w niektórych przypadkach, objawy uszkodzenia zaworów rozdzielających są identyczne z uszkodzeniami uszczelnień w siłowniku. Wiedza na temat działania i budowy elementów pneumatyki pozwala na naprawę niedziałającego układu pneumatycznego w prosty i szybki sposób, bez ponoszenia dużych kosztów.
Efekt nieszczelności w siłowniku pneumatycznym
U jednego z naszych klientów pojawił się problem nieszczelności siłownika pneumatycznego. Przyczyną nieszczelności było uszkodzenie uszczelki tłoka, czego efektem był brak wymaganej siły działania i zatrzymywanie się siłownika podczas pracy. Prawidłowe zdiagnozowanie tego typu uszkodzenia było trudne, ponieważ Klient twierdził, że nieszczelność jest spowodowana uszkodzeniem rozdzielacza 5/2, służącego do sterowania siłownikiem.
Uszkodzenie zaworu miało powodować nieszczelności i „przedmuch” powietrza do atmosfery przez otwór odpowietrzający. Klient, nie posiadający wiedzy na temat działania układów pneumatycznych, zareklamował zawór rozdzielający. Rozpatrzenie reklamacji wiązałoby się z kosztami związanymi z wymianą zaworu oraz przestojem pracy maszyny.
Nieszczelność w siłowniku pneumatycznym – rozwiązanie
Po konsultacjach technicznych i przekazaniu informacji jak należy sprawdzać urządzenia i zdiagnozować tego typu usterkę, Klient samodzielnie wymienił uszczelnienie w siłowniku. Wymiana jest prostą i szybką operacją. Koszt uszczelki to zaledwie… kilkadziesiąt złotych.
Jak robimy siłowniki pneumatyczne?
Zobacz nasz krótki i dynamiczny film. 9 etapów w 30 sekund