Skip to main content

Artykuł sponsorowany. Tekst powstał we współpracy z naszym partnerem biznesowym – firmą SMC.

Pojęcie punktu rosy może wydawać się skomplikowane do zrozumienia, w rzeczywistości jednak jest bardzo proste. Ujmując rzecz najkrócej i możliwie najprościej – punkt rosy to temperatura, w jakiej para wodna się skrapla i staje się widoczna. To właśnie punkt rosy „odpowiada” za pojawianie się kropelek na szklankach z zimnymi napojami w ciepłe dni.

Punkt rosy – skąd się to wzięło?

Punkt rosy nierozerwalnie wiąże się z wodą (w postaci zawartej w powietrzu pary wodnej) i wilgotnością. Powietrze atmosferyczne zawiera parę wodną, a jej ilość jest bezpośrednio zależna od temperatury.

Wraz z ochładzaniem powietrza, para wodna zaczyna się kondensować i wytrącać w postaci kropel. Woda po skropleniu posiada temperaturę, która nazywamy właśnie punktem rosy. Naturalne występowanie punktu rosy w przyrodzie można zaobserwować, gdy ciepłe powietrze styka się z zimnymi powierzchniami.

W przyrodzie mamy do czynienia z atmosferycznym punktem rosy, natomiast w odniesieniu do instalacji pneumatycznych bardziej właściwym jest posługiwanie się pojęciem ciśnieniowego punktu rosy.

Ciśnieniowy punkt rosy oznacza temperaturę, w której następuje kondensacja przy podwyższonym ciśnieniu (zazwyczaj jest to ciśnienie 7 bar, najczęściej spotykane w instalacjach sprężonego powietrza). Punkt rosy jest dlatego ważny, że wraz ze spadkiem temperatury sprężonego powietrza następuje kondensacja pary wodnej, która może uszkodzić układ pneumatyczny.

Dlaczego zajmujemy się punktem rosy?

Punkt rosy jest tak ważny dla instalacji pneumatycznej, bo ściśle wiąże się z wilgotnością. Wilgoć występuje wtedy, gdy na linii produkcyjnej spadnie temperatura. Ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, pożądanym jest unikanie wilgoci w instalacji ciśnieniowej, dlatego punkt rosy powinien być w zakresie naszych zainteresowań.

Wilgoć w instalacji pneumatycznej może prowadzić do korozji, zatorów w przewodach i rurach, zużycia wrażliwych na wilgotność uszczelnień, powstania dodatkowego tarcia, zamarzania a w konsekwencji nawet uszkodzenia maszyn i urządzeń. Wilgotność może być niebezpieczna w szczególnie wrażliwych procesach produkcyjnych – w przetwórstwie żywności, w przemyśle farmaceutycznym oraz chemicznym.

Rozwiązanie problemu wilgoci – sposób pierwszy

Przedstawiamy jeden ze sposobów na poradzenie sobie z problemem wilgotności w instalacji pneumatycznej. Jest nim zainstalowanie, na „początku” instalacji (za sprężarką lub zbiornikiem ciśnieniowym), osuszacza ziębniczego. Działanie osuszacza ziębniczego polega na osuszeniu sprężonego powietrza poprzez jego schłodzenie. W osuszaczu ziębniczym powietrze przepływa przez wymiennik ciepła, co powoduje obniżenie temperatury do 3 ºC i kondensację pary wodnej w nim zawartej. Woda jest usuwana z osuszacza ziębniczego przez spust kondensatu, a do procesu produkcyjnego jest dostarczane powietrze suche.

Jak wybrać odpowiedni osuszacz sprężonego powietrza?
Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Osuszacze ziębnicze serii IDFA, produkowane przez firmę SMC, posiadają wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej. Takie wykonanie zapewnia długotrwałą żywotność wymiennika.

Punkt rosy - wszystko co potrzebujesz wiedzieć - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Osuszacze ziębnicze SMC,
seria IDFA

Pewny sposób na opanowanie punktu rosy, czyli osuszacz membranowy

Co zrobić w przypadku aplikacji wymagających bardzo niskich temperatur (-20 ºC do -60 ºC), np. w produkcji półprzewodników, i tym samym ustawienia bardzo niskiego atmosferycznego punktu rosy? Rozwiązaniem będzie zainstalowanie osuszacza membranowego i usuwanie wilgoci tylko tam, gdzie jest to konieczne. Zasadniczą częścią osuszacza membranowego są  zbudowane z makromolekularnej membrany rurki, łatwo przepuszczające wilgoć, a ograniczające przepływ cząstek powietrza.

Membranowy osuszacz powietrza jest rozwiązaniem ekonomicznym, posiada kompaktową budowę i nie wymaga zasilania elektrycznego.

Punkt rosy - wszystko co potrzebujesz wiedzieć - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Osuszacze membranowe SMC,
seria IDG-A

Podsumowanie

Istotność określenia punktu rosy zależy od specyfiki danej aplikacji, podobnie jak wymagania dla sprężonego powietrza, czyli jego suchości i czystości. Warto w tym zakresie skontaktować się z SMC Industrial Automation Polska lub z jednym z autoryzowanych dystrybutorów firmy SMC. Eksperci dobiorą właściwe rozwiązania przygotowania sprężonego powietrza dla twojego procesu produkcyjnego.

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem SMC

Posiadamy niezbędne zaplecze do sprzedaży produktów SMC. Potrzebujesz doradztwa oraz cenisz wygodne zakupy – jesteś w dobrym miejscu! Postaw na sprawdzonego dostawcę pneumatyki!

Punkt rosy - wszystko co potrzebujesz wiedzieć - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

W Air-Com.pl znajdziesz najnowsze produkty i rozwiązania SMC,
które zmienią jakość pracy Twoich maszyn.

Sprawdź
Marek Nużka

Specjalista w Dziale eCommerce w firmie Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Wspiera rozwój oferty produktowej oraz zarządza treścią w sklepie internetowym air-com.pl. Po godzinach miłośnik fotografii z ogromną wiedzą sprzętową i warsztatową.