Skip to main content

Spusty kondensatu – niepozorne, niewielkie a jakże ważną rolę pełnią w instalacjach wykorzystujących sprężone powietrze. W prezentowanych filmach poradnikowych, Tomasz Zieliński, ekspert Air-Com Pneumatyka-Automatyka z tego zakresu oraz szef firmy Paweł Oskroba, przybliżą zagadnienia związane ze spustami kondensatu. Poznamy rodzaje spustów, pełnione przez nie funkcje w instalacjach ciśnieniowych, praktyczne wskazówki dotyczące stosowania spustów. Dowiemy się również, jak działa automatyczny spust kondensatu i jak zamontować go poprawnie w instalacji.

Część I: wprowadzenie do spustów kondensatu. Rodzaje spustów kondensatu, funkcje i praktyczne wskazówki

O tym dowiesz się z poniższego filmu:

- czym są spusty (zrzuty) kondensatu,
- jakie są podstawowe typy zrzutów kondensatu,
- czym różnią się od siebie spusty stratne i bezstratne,
- jak zrzuty działają w praktyce,
- jak prawidłowo zamontować w instalacji określone typy zrzutów.

Zrzut_kondensatu_MAGY_Jorc

Spusty kondensatu
magnetyczne MAGY – Jorc

Część II: czym jest automatyczny spust kondensatu? Jak zamontować go prawidłowo?

Film opowiada o tym:

- gdzie stosować zrzuty (spusty) kondensatu,
- czym dokładnie jest automatyczny spust kondensatu.

Spust_kondensatu_UFM_D_Donaldson

Automatyczne spusty kondensatu,
seria UFM-D – Donaldson

Spusty_elektroniczne_FLUIDRAIN_COMBO

Spusty elektroniczne FLUIDRAIN-
– COMBO, z elektrozaworem – Jorc

Podsumowanie

Zrzuty kondensatu są bardzo istotnym (a często bagatelizowanym) elementem instalacji sprężonego powietrza. W pierwszym filmie poradnikowym charakteryzujemy te urządzenia, opowiadamy o tym jak działają, jak o nie dbać i jak ich używać, żeby nie tracić sprężonego powietrza.

W drugiej części, odpowiadając na zapytania naszych klientów, skupiliśmy się na naszym zdaniem najbardziej wydajnych zrzutach kondensatu – na zrzutach automatycznych. Opowiadamy, czym dokładnie jest automatyczny zrzut kondensatu i w jakich miejscach w instalacjach zamontować takie zrzuty, aby najbardziej optymalnie wykorzystać ich możliwości.

Marek Nużka

Specjalista w Dziale eCommerce w firmie Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Wspiera rozwój oferty produktowej oraz zarządza treścią w sklepie internetowym air-com.pl. Po godzinach miłośnik fotografii z ogromną wiedzą sprzętową i warsztatową.