Skip to main content

Sprężone powietrze jest jednym z najważniejszych mediów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Wydajne i niezawodne zawiera jednak wiele zanieczyszczeń i wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Zanim jednak zdecydujemy, w jaki sposób pozbyć się niebezpiecznych zabrudzeń, poznajmy ich rodzaje.

Skąd się biorą zanieczyszczenia sprężonego powietrza?

Zasada zanieczyszczania sprężonego powietrza jest prosta. Urządzenie zasysa powietrze z zewnątrz, a wraz z nim do systemu dostaje się wiele niechcianych cząsteczek, które mogą trwale uszkodzić kompresor i zasilane nim narzędzia. Wagę problemu pokazują liczby. Tylko w jednym litrze sprężonego powietrza może znajdować się około 200 milionów szkodliwych cząsteczek.

Ponadto źródłem wielu zanieczyszczeń jest sama sprężarka i procesy w niej zachodzące (np. utlenianie), co jeszcze bardziej komplikuje problem.

Złożoność zagadnienia zanieczyszczeń każe patrzeć na problem całościowo i wyróżnić trzy ich główne źródła. Są to:

⏺️ pobierane powietrze
⏺️ otoczenie
⏺️ układy służące dystrybucji

Wiedza na temat źródeł to jednak nie wszystko. Efektywne oczyszczania wymaga również orientacji w zakresie najczęściej występujących zanieczyszczeń, na które składają się cząstki stałe, woda oraz olej.

Cząstki stałe

Sprężone powietrze wykorzystuje się na różne sposoby, także do zasilania narzędzi pneumatycznych. Jednymi z najczęściej występujących wrogów ich długoletniego działania są cząstki stałe, takie jak pyły i rdza. Zasysane są wraz z powietrzem z otoczenia lub powstają w urządzeniach i przewodach w wyniku zużywania się części oraz procesów fizyczno-chemicznych. Szkodliwość elementów w dużej mierze uzależniona jest od ich wielkości, którą można mierzyć. Służą do tego specjalne zestawy pomiarowe.

Woda w sprężonym powietrzu

Popularny slogan głosi, że woda to życie. Dla urządzeń pracujących ze sprężonym powietrzem obecność cieczy może jednak oznaczać poważne kłopoty, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą destrukcję. Źródłem zawilgocenia sprężonego powietrza jest para wodna obecna w pobieranym powietrzu atmosferycznym. Jej obecność może powodować rdzewienie części maszyn i sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych bakterii, co jest szczególnie niepożądane, gdy sprężonego powietrza używa się w newralgicznych branżach, jak spożywcza, farmaceutyczna, lotnicza lub medyczna.

Olej w sprężonym powietrzu

Cząstki stałe i woda to nie jedyne zanieczyszczenia, niekorzystnie działające na kompresor i cały system pneumatyczny. Równie niebezpieczne są także oleje. Szczególnie narażone na ich obecność są układy zasilane sprężarką olejową.

O ile w przypadku pracy z narzędziami pneumatycznymi sprężarka tego rodzaju pozwala na w pełni bezpieczne korzystanie, to gdy pod uwagę bierzemy bardziej skomplikowane urządzenia, należy zastosować specjalne filtry i odolejacze. Dopuszczalne normy pracy poszczególnych narzędzi można znaleźć w ich specyfikacji.

O czym należy pamiętać?

Zanim przystąpimy do pracy z narzędziami pneumatycznymi, trzeba zatroszczyć się o jakość sprężonego powietrza. Jego odpowiednie przygotowanie gwarantuje trwałość całego systemu, przeciwdziała awariom i zapewnia wymierne oszczędności. Brak należytej uwagi w tym względzie może wywołać zakłócenia w pracy sprężarki, a nawet powodować kosztowne usterki.

Jak widać jakość sprężonego powietrza pełni kluczową rolę względem wydajności i trwałości pneumatyki.  Aby instalacja zawsze działała sprawnie, należy koniecznie bieżąco kontrolować klasę czystości powietrza. Umożliwiają to profesjonalne mierniki i zestawy pomiarowe, które powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia każdej firmy pracującej z narzędziami pneumatycznymi.

Może zainteresuje Cię także: Narzędzia pneumatyczne – zalety i wady

Zespoły sprężonego powietrza: komponenty oraz ich atrybuty, klasa czystości sprężonego powietrza, montaż bloków poradnik opisowy, poradnik filmowy

Marek Nużka

Specjalista w Dziale eCommerce w firmie Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Wspiera rozwój oferty produktowej oraz zarządza treścią w sklepie internetowym air-com.pl. Po godzinach miłośnik fotografii z ogromną wiedzą sprzętową i warsztatową.