Narzędzia pneumatyczne: zalety i wady

6 sierpnia, 2019 10:01

Narzędzia pneumatyczne stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego coraz częściej wypierają elektronarzędzia? Poznaj je bliżej!

W skrócie: Nie da się ukryć, że narzędzia pneumatyczne bywają relatywnie droższe od elektronarzędzi. Pojawia się jednak pytanie: co stanie się dla indywidualnego użytkownika atutem, a co wadą obu rozwiązań? Zapraszamy do lektury.

Przybywa branż, w których narzędzia pneumatyczne coraz częściej zastępują tradycyjne elektronarzędzia. Wynika to z pewnych niezaprzeczalnych zalet urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze. Pistolet do przedmuchu (zobacz) czy wkrętarki pneumatyczne (zobacz) są jednymi z najpopularniejszych narzędzi, ale nie należy zapominać o całej gamie pozostałych.

Nie pomijamy również opisania pewnych wad, jakie posiadają tego typu narzędzia. Przyjrzyjmy się bliżej mocnym i słabym ich stronom.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Warto zauważyć dużą różnorodność wśród narzędzi pneumatycznych.

Obecnie już zdecydowana większość elektronarzędzi posiada swoje odpowiedniki zasilane sprężonym powietrzem.

Rzecz jasna każde narzędzie pracuje nieco inaczej, przez co również poszczególne urządzenia posiadają nieco odmienne cechy. Wydaje się jednak, iż można wskazać pewne wspólne dla wszystkich narzędzi pneumatycznych mocne ich strony. Wśród nich z pewnością należy wymienić:

  • Brak iskrzeń – bez wątpienia jedna z największych zalet urządzeń tego rodzaju. W przeciwieństwie do elektronarzędzi, sprzęt pneumatyczny nie stanowi zagrożenia pożarowego. Ponadto brak iskrzeń sprawia, iż rzadziej dochodzi do wypadków przy pracy. Operator narzędzia pneumatycznego nie musi bowiem obawiać się poparzenia.
  • Prosta konstrukcja – budowa narzędzi pneumatycznych jest o wiele prostsza niż elektronarzędzi. Co z tego wynika? Przede wszystkim sprzęt ten rzadziej ulega awariom. Ponadto, jeśli już dojdzie do uszkodzenia, naprawa jest zwykle łatwiejsza i zdecydowanie mniej kosztowna. Tym samym koszty eksploatacji narzędzi pneumatycznych stają się niższe w stosunku do elektronarzędzi.
  • Łatwe i wygodne użytkowanie – zaletą narzędzi pneumatycznych jest z pewnością ich lekkość. Są często nawet o połowę lżejsze niż ich odpowiedniki wśród elektronarzędzi. Ponadto obsługa sprzętu pneumatycznego jest stosunkowo prosta.

Utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym

Wady narzędzi pneumatycznych

Nie ma wątpliwości, że narzędzia pneumatyczne to przydatne urządzenia, które posiadają szereg zalet. Jednak sprzęt tego typu posiada również wady, które stanowić mogą ograniczenie. Możemy do nich zaliczyć:

  • Konieczność podłączenia do sprężarki – urządzenie musi być stale podłączone do sprężarki dostarczającej powietrze. Ogranicza to nieco jego mobilność. Rozwiązaniem jest zakup dłuższego kabla, który pozwoli korzystać z narzędzi pneumatycznych również poza warsztatem.
  • Koszt zakupu – zwykle cena za narzędzia pneumatyczne jest nieco wyższa od kosztów zakupu elektronarzędzi. Niemniej jednak różnice nie są duże, natomiast eksploatacja w przypadku urządzeń napędzanych powietrzem generuje o wiele mniejsze koszty.

Subskrypcja kanału YouTube

Narzędzia pneumatyczne – przykłady rozwiązań

Masz problem z urządzeniami pneumatycznymi? Skorzystaj z naszego serwisu
Zobacz nasz najnowsze filmy poradnikowe i instruktażowe – dołącz do subskrybentów na kanale YouTube.

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się specjalistyczną wiedzą

Komentarze

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy