Skip to main content

Jak działa muskuł pneumatyczny? Nietypowe konstrukcje siłowników pneumatycznych poprawiają komfort życia i umożliwiają rehabilitację.

Firma Festo zaprojektowała specyficzny siłownik pneumatyczny, który całkowicie różni się od klasycznych rozwiązań.

Muskuł pneumatyczny

Mowa tu o muskule pneumatycznym, którego konstrukcja wzorowana jest na budowie i działaniu mięśni. Wykonany jest bowiem z elastycznego materiału, oplecionego specjalnymi „nićmi”, które spełniają rolę ścięgien. Przy podaniu ciśnienia powietrza muskuł odkształca się, jednocześnie skracając.

Muskuł pneumatyczny - specyficzny siłownik FESTO - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

To nietypowe i innowacyjne rozwiązanie wykorzystywane jest m.in. przy budowie manipulatorów, jako element napędowy robotów mobilnych i antropomorficznych.

Jak działa muskuł pneumatyczny?

źródło filmu oraz zdjęcia ilustrującego wpis: www.festo.com

Muskuły pneumatyczne są także wykorzystywane w medycynie jako elementy protez kończyn oraz wspomagania rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Poniższy filmik prezentuje działania muskułu pneumatycznego od Festo.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.