Skip to main content

Zamiast wstępu

Dzisiejszy wpis będzie inny. Po prostu opowiem o różnych sytuacjach, napotkanych przeze mnie w trakcie mojej pracy jako audytora sprężonego powietrza. Pokażę sytuacje, w których niewielkie nawet interwencje lub wymiany wadliwego elementu przekładają się na ograniczenie zbędnych kosztów i realne oszczędności.

Owocnej lektury!

Nasza usługa

Instalacje pneumatyczne

Potrzebujesz rozbudowy istniejącej instalacji pneumatycznej?
Wykonujesz prace, które wymagają od Ciebie użycia sprężonego powietrza?
A może rozpoczynasz działalność i masz trudności z oszacowaniem zużycia sprężonego powietrza?

Dowiedz się więcej
Oszczędzanie sprężonego powietrza: porady praktyczne - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Wadliwe bloki przygotowania sprężonego powietrza

Bardzo często w zakładach produkcyjnych możemy natrafić na grupy wycieków zlokalizowanych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć dwa bloki przygotowania powietrza, na których wykryto trzy duże nieszczelności i wycieki sprężonego powietrza. Każda z nieszczelności generowała straty ciśnienia na poziomie co najmniej 1446 Euro rocznie. Daje nam to łączne straty na poziomie ponad 4500 euro rocznie.
Nasz audyt był pierwszym krokiem ku realnym oszczędnościom i zwiększaniu efektywności pracy.

Oszczędzanie sprężonego powietrza: porady praktyczne - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Blok przygotowania sprężonego powietrza

Bloki (stacje) przygotowania sprężonego powietrza

Pomiar ciśnienia w instalacji

Pomiar ciśnienia jest jednym z podstawowych narzędzi kontroli stanu sprężonego powietrza w instalacji. Dzięki reduktorom możemy dostosować go do wymagań konkretnej aplikacji i maszyny. Należy pamiętać o tym, aby w każdym możliwym miejscu, gdzie punkt odbioru do działania potrzebuje mniejszego ciśnienia niż jest w sieci, montować reduktor oraz ustawiać go do wartości zapotrzebowania. Dzięki temu odciążamy sprężarkę, co przekłada się na realne oszczędności.

Oszczędzanie sprężonego powietrza: porady praktyczne - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Reduktor ciśnienia sprężonego powietrza

Reduktory ciśnienia

Uwzględnianie wszystkich czynników, wpływających na stan instalacji

Aby realnie wpływać na koszty związane ze sprężonym powietrzem należy regularnie sprawdzać stan wszystkich elementów wykorzystujących je do pracy. Nie można dopuszczać aby przez zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne oraz zbyt długą eksploatacje traciły swoją efektywność działania lub prowadziły do przestojów maszyn i urządzeń.

Na poniższych zdjęciach widać zaniedbania wszystkich wymienionych wyżej czynników. Pokazane elementy kwalifikują się do natychmiastowej wymiany.

Zabezpieczenie instalacji zaworami odcinającymi

Na każdej instalacji powinno montować się zawory odcinające. Miejsca, w których powinny się znaleźć, są ściśle powiązane z prowadzeniem instalacji oraz punktami odbioru. Należy regularnie sprawdzać ich stan i działanie. Każdy z pracowników powinien znać ich położenie, aby w sytuacji nagłego wycieku lub innej awarii móc szybko odciąć zasilanie medium. Dobrym rozwiązaniem są specjalne mapki każdej z hal, na których są umieszczone konkretne miejsca montażu zaworów odcinających.

Nie można dopuścić do sytuacji aby stan zaworu uniemożliwił jego obsługę. Do każdego zaworu odcinającego musi być swobodny dostęp i każdy zawór powinien być wyposażony w uchwyt (rączkę, pokrętło lub motylek).

Na poniższym zdjęciu widzimy przykład niedopuszczalnej sytuacji – brak możliwości operowania zaworem odcinającym.

uszkodzenie zaworu odcinającego
Zawór odcinający z pokrętłem

Zawory odcinające

Odpowiednie rozwiązania do ograniczania wycieków sprężonego powietrza

W pracy audytora używam nowoczesnych urządzeń do wykrywania nieszczelności w instalacji. Używany przez nas specjalistyczny ultradźwiękowy detektor nieszczelności firmy CS Instruments pozwala na dokładny pomiar wielkości wycieku oraz oszacowanie strat pieniężnych, jakie z niego wynikają.

Przeprowadzenie audytu instalacji ciśnieniowej jest najlepszym sposobem zidentyfikowania strat ciśnienia. W trakcie audytu oznaczamy każdy wyciek odpowiednią etykietą, raport po przeprowadzeniu audytu zawiera dodatkowo zdjęcie miejsca instalacji, gdzie zarejestrowana została nieszczelność. Określamy straty finansowe, jakie przynosi każda nieszczelność w instalacji.

Powierz nam audyt swojej instalacji sprężonego powietrza i zacznij mądrze oszczędzać!

Mateusz Kowalski

Cześć, jestem Doradcą Technicznym w Air-Com Pneumatyka-Automatyka w Dziale Instalacji. Specjalizuję się w instalacjach pneumatycznych, budowie sprężarkowni oraz audytach sprężonego powietrza. Doradzam klientom w zakresie oszczędności oraz eksploatacji szeroko rozumianego sprężonego powietrza. Tworzę plany naprawcze, które stanowią podstawę do modernizacji stanowisk pracy, optymalizacji rozwiązań oraz dobrych praktyk. Dzięki doświadczeniu w Dziale Utrzymania Ruchu oraz pracy w środowisku LEAN Management pomagam w tworzeniu standardów jakości, która stanowi priorytet w nowoczesnych firmach.