Oszczędzanie sprężonego powietrza: sprawdź 20 wskazówek i rozwiązań do wdrożenia w Twojej firmie

12 października, 2022 2:47

Jak oszczędzać energię? Nawet 70% całkowitych kosztów eksploatacji systemów sprężonego powietrza stanowią koszty energii. W jaki sposób oszczędzać sprężone powietrze? Przy stale rosnących cenach to pytanie zadaje sobie coraz więcej firm. Poznaj nasze wskazówki i rozwiązania, który pozwolą Ci oszczędzać sprężone powietrze. Sprawdź listę rekomendacji na końcu artykułu.

Sprężone powietrze to najdroższe medium robocze. To sformułowanie niczym mantra przewija się w naszym serwisie w wielu artykułach. Dziś ta fraza nabiera dodatkowego znaczenia. Mam nadzieje, że pomogę Ci w poszukiwaniu rozwiązań wspierających oszczędzanie energii. Koniecznie sprawdź listę rekomendacji na końcu tego tekstu.

Poniższy artykuł przygotowałem wspólnie z naszym ekspertem Mateuszem Kowalskim z Działu Instalacji.

Koszty energii rosną – włącz tryb „oszczędzanie sprężonego powietrza”

Trudno nie zauważyć, że obecna sytuacja światowa w obszarze energetyki jest nie napawa optymizmem. Perspektywa na rozwiązanie problemów energetycznych staje się problematyczna. Znaczne wzrosty ceny energii i paliw bezpośrednio wpływają na astronomiczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Koszt wytworzenia sprężonego powietrza wzrasta.

Moje poprzednie artykuły w Bazie Wiedzy sygnalizowały możliwości w zakresie redukcji kosztów wytwarzania sprężonego powietrza poprzez odpowiednie działania. Pisałem o jakości sprężonego powietrza czy o produkcji sprężonego powietrza.

Ten materiał będzie, z jednej strony, podsumowaniem, a z drugiej strony, rozszerzeniem tej tematyki o inne sposoby oszczędzania energii i redukcji kosztów. Co można zrobić, aby poprawić efektywność układów sprężonego powietrza?

Tutaj skupię się na metodach i elementach, które gwarantują realne oszczędności energii.

Więcej o naszych usługach w zakresie oszczędzania sprężonego powietrza znajdziesz na tej stronie internetowej poświęconej audytowi sprężonego powietrza. Zachęcam do kontaktu z naszymi specjalistami!


Poznaj 20 zasad i wskazówek na oszczędzanie energii przy wytwarzaniu i dystrybucji sprężonego powietrza

1. Obniżenie ciśnienia w instalacji pneumatycznej

O ile jest to możliwe i nie koliduje z ustawieniami sterownika kompresora, staraj się obniżyć ciśnienie w całej instalacji pneumatycznej, zwłaszcza w przypadku, gdzie wyższe ciśnienie jest potrzebne tylko do wybranego obwodu lub urządzenia z wyższym ciśnieniem. Inne odbiorniki mogą pracować na ciśnieniu niższym.

Przykład: obniżenie ciśnienia z 8 barów do 7 w instalacji ze sprężarką śrubową o mocy 7,5 kW pracującej 6 godzin/dzień w skali roku to oszczędność ok. 2700 PLN (przy cenie energii 0,8 PLN/kWh)

naprawa kompresorów wroclaw

2. Dobieraj optymalne kompresory dla danej instalacji pneumatycznej

Prawidłowy dobór typu, ciśnienia pracy i wydajności kompresora jest podstawowy z punktu widzenia optymalizacji kosztów instalacji pneumatycznej. Kompresory “przewymiarowane” zużywają niepotrzebnie energię, a także podnoszą koszty serwisowania. Koszt użytkowania kompresorów to w 80% koszt zużywanej przez nie energii elektrycznej.

naprawa kompresorów wrocław

3. Stosuj sterownik nadrzędny dla optymalizacji poboru energii i zmniejszenia obciążenia sprężarek

Zintegrowany nadrzędny system sterowania sprężarkami gwarantuje minimalizacje czasu pracy kompresorów na biegu jałowym. Sterownik nadrzędny monitoruje ich pracę redukując koszty zużywanej energii elektrycznej. Czyni tak poprzez zmniejszenie ilości cykli ich uruchamiania.

Warto nadmienić, ze sprężarki na biegu jałowym pobierają ok. 30% mocy, pomimo braku tłoczenia. Jest to ich nieefektywna praca.

szafa sterownicza w sprezarkowni

4. Usuwaj szybko nieszczelności w instalacji i na odbiornikach

Usuwanie wycieków jest kluczowym, jeśli nie najważniejszym, elementem generowania oszczędności w systemach sprężonego powietrza. Działanie to jest niezbędne dla zmniejszenia kosztów wytwarzania sprężonego powietrza. Przyjmuje się, że nieszczelności zwiększają zużycie energii elektrycznej na wytworzenie powietrza od 20 do 30%. Szczegółowo temat szczelności instalacji już istniejącej opisałem w artykule, który odnajdziesz w tym miejscu w Bazie Wiedzy.

5. Odzyskuj ZAWSZE ciepło z kompresorów

Kompresory i sprężarki podczas pracy generują ciepło. Zamiast, po prostu, chłodzić silnik i elementy kompresora, można to ciepło za pośrednictwem wymienników ciepła wykorzystać np. do ogrzewania wody użytkowej i procesowej lub pomieszczeń. Sposób szczególnie polecany do kompresorów chłodzonych wodą, której temperaturę osiąga poziom 50 – 70°C.

6. Prawidłowo dobieraj średnice głównych rur przesyłających sprężone powietrze oraz doprowadzających do odbiorników

Zbyt małe średnice rur powodują duże prędkości przepływu sprężonego powietrza i znaczne straty ciśnienia generujące straty sprężonego powietrza. Zalecamy aby prędkość w głównych rurach nie przekraczała 9-10 m/s, a na odejściach 15 m/s. 

7. Optymalizuj na bieżąco pracę instalacji pneumatycznej

Optymalizacja rozumiana jest jako ciągłe monitorowanie pracy instalacji, rejestrowanie czasowych przebiegów ciśnieniowych i zużycia powietrza.

8. Często przeprowadzaj audyt instalacji sprężonego powietrza

Audyt instalacji to opisane w tej sekcji w Bazie Wiedzy działania mające na celu identyfikację wszelkich nieprawidłowości w działaniu instalacji pneumatycznej kończące się raportem i propozycją działań naprawczych.

9. Pamiętaj o audycie nieszczelności systemów sprężonego powietrza

Audyt nieszczelności to minimalny poziom działań wymaganych dla obniżania kosztów poprzez identyfikację przecieków wraz z dokumentowaniem miejsc ich występowania.

nieszczelnosc w instalacji pneumatycznej jak wykryc

10. Korzystaj z detektorów nieszczelności

Przyrząd LD 510 firmy CS Instruments powinien stanowić podstawowe wyposażenie Służb Utrzymania Ruchu. Pozwala na szybkie wykrycie nieszczelności na elemencie oraz posiada funkcję dokumentowania miejsc w których występują wycieki. Zobacz poniżej, jaki roczny koszt generuje wyciek sprężonego powietrza. Takich miejsc w zakładzie może być kilkanaście bądź… kilkadziesiąt.

11. Staraj się stosować złączki skręcane zamiast złączek wtykowych

Działanie polegające na zastosowanie w instalacjach podłączeń elementów pneumatyki złączek skręcanych zamiast najbardziej popularnych wtykowych. Złączki wtykowe to najczęściej ulegające rozszczelnieniu elementy złączne.

12. Stosuj złączki z uszczelnieniem gwintu na o-ringu a nie z taśmą teflonową

Zalecamy stosowanie złączek, które posiadają na gwincie o-ringi a nie pokrycie teflonowe. Oring zapewnia bardzo dobre uszczelnienie i pozwala na wielokrotne podłączanie złączki. Nie wiesz, jakie wybrać? Sprawdź listę rekomendacji na końcu tego wpisu.

13. Stosuj szybkozłącza i króćce do szybkozłączy z odcięciem

Szybkozłącza i króćce z odcięciem posiadają zawór zwrotny, który odcina przewód podczas rozłączania złącza zapobiegając stratom ciśnienia. Dotyczy to zwłaszcza podłączania narzędzi pneumatycznych. Szybkozłączki i króćce z odcięciem mają znaczenie – BA.

14. Stosuj smarownice serii FUTURA z możliwością uzupełniania oleju BEZ STRAT ciśnienia

Smarownice serii Futura posiadają funkcję napełniania zbiornika bez strat ciśnienia, zbiornik napełnia się olejem po wciśnięciu przycisku na górze obudowy.

smarownica pneumatyczna

15. Użyj spust kondensatu Kaptiv Jorc BEZ STRAT ciśnienia

Zrzuty kondensatu KAPTIV firmy Jorc otwierają się usuwając kondensat ze sprężonego powietrza bez strat ciśnienia co obniża koszty eksploatacji instalacji pneumatycznych.

elektroniczne spusty kondensatu

16. Stosuj energooszczędne zawory redukcyjne montowane w przyłącza zaworów

Zawory redukcyjne energooszczędne pozwalają na zredukowanie ciśnienia np. na powrocie siłownika pneumatycznego co pozwala na zmniejszenie zużycia powietrza i oszczędzanie energii służącej do jego wytworzenia. Ciśnienie robocze wymagane jest zwykle przy pracy siłownika tylko w jednym kierunku.

17. Stosuj zawory redukcyjne bezpośrednio przed zaworami (odbiornikami)

Redukcja ciśnienia bezpośrednio przed odbiornikami (reduktor ciśnienia) znacznie obniża zużycie sprężonego powietrza. Dodatkowo pozwala to na ustalenie optymalnego ciśnienia pracy dla danego siłownika które może być znacznie niższe niż ciśnienie w instalacji pneumatycznej.

18. Kontroluj stan filtrów sprężonego powietrza

Zatkany wkład filtra powoduje spadki ciśnienia i podnosi koszty eksploatacji. Działanie zapobiegawcze, które przy niewielkim koszcie wymiany wkładu filtrującego przynosi realne korzyści. Zalecamy montaż wizualnych wskaźników zapełnienia wkładu filtrującego. Praktyka pokazuje że następuje znaczny wzrost kosztów przy spadku ciśnienia na filtrze powyżej 0,35 bar.

19. Zawsze stosuj elementy przygotowania sprężonego powietrza

Elementy przygotowania sprężonego powietrza, a najbardziej filtry i osuszacze wpływają na jego jakość, co przekłada się na właściwą pracę całego układu pneumatycznego. Eliminuje ryzyko powstawania awarii, co pośrednio wpływa na koszt utrzymania całej instalacji przez zmniejszenie lub wyeliminowania kosztów napraw i remontów.

osuszacz ktory
Kliknij w zdjęcie by zobaczyć nasz wideoporadnik o osuszaczu sprężonego powietrza.

20. Ogranicz stosowanie tradycyjnych pistoletów do przedmuchiwania

Pistolety przedmuchowe to grupa urządzeń generująca duże straty ciśnienia i zwiększają zużycie sprężonego powietrza. Dla miejsc w których wymagane jest większe natężenie wydmuchu zalecamy stosowanie specjalnych dysz Venturiego wzmacniających strumień powietrza VD-BLP lub VD-BLPALU. Przydatne są także dysze oszczędzające powietrze typu LSD.

Ograniczenie zużycia sprężonego powietrza – podsumowanie i rekomendacje:

Poziom zużycia sprężonego powietrza w firmach bywa bardzo zróżnicowany. Inny zakres działalności posiada serwis, warsztat czy duży zakład przemysłowy. Jednego chyba możemy być zgodni – żaden właściciel firmy nie lubi tracić pieniędzy.

Obecna sytuacja zmusza nas do podejmowania takich kroków, aby na każdym etapie zarówno projektowania jak i użytkowania układów pneumatycznych, oszczędzać energię i redukować koszty. Podane przeze mnie zasady oszczędności na użytkowaniu sprężonego powietrza w większości przypadków są proste w zastosowaniu.

Rozwiązania i produkty, o których wspominałem w poradniku, zwiększające efektywność energetyczną sprężonego powietrza:

✔️ Rury sprężonego powietrza – sprawdź online
✔️ Kompresory i sprężarki – zobacz online
✔️ Audyt nieszczelności sprężonego powietrza – dowiedz się więcej
✔️ Detektor nieszczelności sprężonego powietrza – zobacz online
✔️ Złączki kątowe z oringiem – kup online
✔️ Złączki skręcane z oringiem – kup online
✔️ Reduktor ciśnienia –sprawdź online
✔️ Króćce z odcięciem i zaworem zwrotnym – kup online
✔️ Wkłady filtrujące – kup online
✔️ Przygotowanie sprężonego powietrza – sprawdź online
✔️ Filtry sprężonego powietrza – zobacz online
✔️ Osuszacze sprężonego powietrza – sprawdź online
✔️ Dysze Venturiego z tworzywa VD-BLP – kup online
✔️ Dysze Venturiego z aluminium VD-BLPALU – kup online
✔️ Aluminiowe dysze oszczędzające powietrze typu LSD – kup online
✔️ Smarownica sprężonego powietrza FUTURA – kup online
✔️ Elektroniczny spust kondensatu Kaptiv JORC – kup online
✔️ Zawory redukcyjne – sprawdź online

Pneumatyczny newsletter

Dwa razy w miesiącu otrzymasz od nas pigułkę wiedzy poradnikowej i produktowej z branży pneumatyka-automatyka. W przystępnej formie piszemy o tym, co dla Ciebie najważniejsze. Czerp wiedzę od ekspertów z branży!

Please wait...

Dziękujemy, wykonaj ostatni krok by dołączyć do Zespołu Sprężonego Powietrza!

Chcemy mieć pewność, że to Ty zostawiłeś swojego emaila. Dokończ proszę proces subskrypcji i sprawdź swoją skrzynkę e-mail (zdarza się, że wiadomość wpadnie do folderu SPAM, karty "Oferty" lub "Powiadomienia"). Musisz potwierdzić swój wybór by Twój email został aktywowany.

Do zobaczenia 🙂

Popularne kategorie

Jesteś odpowiedzialny za utrzymanie ruchu w swojej firmie?

Sprawdź, jak uniknąć kosztownych wycieków sprężonego powietrza