Zostaliśmy poproszeni o opracowanie automatyzacji procesu spawania na linii produkcyjnej wagonów kolejowych, opartej na urządzeniach i instalacji pneumatycznej.
Zakres realizacji
Zadaniem naszej firmy była automatyzacja procesu spawalniczego na linii produkcyjnej wagonów kolejowych. Zastosowanie w tym miejscu elementów pneumatyki pozwoliło uzyskać stabilny i niezawodny układ docisku ramienia spawalniczego. Dzięki temu przyczyniło się znacznie do przyspieszenia operacji spawania. Użyte do budowy siłowniki pneumatyczne naszej produkcji, w pełni odporne na wysoką temperaturę oraz na ogromne zapylenie, umożliwiły niezawodną pracę obu ramion spawalniczych.
Układ został dodatkowo wyposażony w zawory sterujące oraz zawory umożliwiające regulację prędkości oraz siły docisku ramion. Na uwagę zasługują także użyte do zasilania przewody poliuretanowe 8×6 mm (trudnopalne i odporne na iskry), przystosowane do pracy w trudnych warunkach.
Wynik realizacji
Całość układu pracuje w pełnej automatyce – jedynym zadaniem operatora jest wciśnięcie przycisku „START”.