Spis treści
Ultradźwiękowy detektor nieszczelności od CS Instruments poprzez wizualizację danych nie tylko wykrywa nieszczelności w Twojej instalacji pneumatycznej. Praca z tym urządzeniem daje bardzo czytelny obraz realnej straty pieniędzy w Twojej firmie.
W moich dwóch poprzednich artykułach pisałem m.in. o zasadności wykrywania wycieków sprężonego powietrza (z tym tekstem zapoznasz się pod tym linkiem). Poruszyłem problemy związane z wykrywaniem i lokalizowaniem nieszczelności.
Poniższy tekst dotyczy jednych z podstawowych przyrządów wykorzystywanych do lokalizacji wycieków, czyli detektorów nieszczelności typu LD 500/510 CS Instruments.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Dlaczego warto stale kontrolować nieszczelności sprężonego powietrza?
- Gdzie powstają najczęściej nieszczelności w instalacji pneumatycznej?
- Kiedy potrzebny jest detektor ultradźwiękowy?
- Jak działa wykrywacz ultradźwiękowy LD 500/510 do detekcji miejsc wycieków?
- Jakie dodatkowe funkcje posiada detektor nieszczelności nieszczelności LD 500?
- Jakich korzyści należy się spodziewać przy stosowaniu detektora nieszczelności?
- Dla kogo są detektory nieszczelności instalacji?
- Koszt nieszczelności sprężonego powietrza – tabela
Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności – zasada działania
Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności pomaga zlokalizować nieszczelności w systemach sprężonego powietrza. To, co w mojej ocenie jest najcenniejszą (dosłownie i w przenośni) korzyścią z użytkowania tego urządzenia, jest wizualizacja danych.
Po konfiguracji urządzenia i wprowadzeniu niezbędnych danych, oprogramowanie oblicza koszt wycieku sprężonego powietrza.
Dlaczego warto kontrolować nieszczelności
sprężonego powietrza?
Odpowiedź jest banalna: żeby zaoszczędzić pieniądze. Kolejny raz podkreślam, że sprężone powietrze to najdroższe medium robocze do wytwarzania którego potrzeba dużo energii elektrycznej. Medium to jest wytwarzane stale, a każda nieszczelność powoduje nie tylko starty ciśnienia ale także zwiększa koszty eksploatacji instalacji pneumatycznej.
Gdzie powstają najczęściej nieszczelności
w instalacji pneumatycznej?
Zacznę od tego, że nieszczelności i wycieki sprężonego powietrza są bardzo trudne do zlokalizowania na instalacji w czasie pracy np. hali produkcyjnej. Są niewidoczne a przy panującym hałasie praktycznie nie do usłyszenia. Powstają zawsze na połączeniach rur lub przewodów pneumatycznych oraz na elementach złącznych typu:
- złączki wtykowe
- szybkozłączki i króćce
- złącza gwintowane
- odejścia i podłączenia narzędzi pneumatycznych, pistoletów malarskich lub przedmuchowych.
Na marginesie dodam: z praktyki wynika, że w przypadku złączek skręcanych, o ile nie nastąpi przerwanie lub uszkodzenie przewodu – szczelność jest najważniejsza.
Kiedy potrzebny jest detektor nieszczelności?
Detektory nieszczelności są profesjonalnymi przyrządami, które powinny stanowić wyposażenie dla Służb Utrzymania ruchu. Oczywiście są proste metody “osłuchiwania” instalacji lub stosowanie preparatów do wykrywania przecieków (zobacz), ale nie sprawdzają się one w przypadku profesjonalnych zakładów. Ultradźwiękowy detektor wycieku jest zatem potrzebny w sytuacjach:
- zwiększenia zużycia energii przez sprężarki nie wynikającego ze wzrostu poziomu produkcji
- zmniejszenia ciśnienie w instalacji
- zwiększenia ilości zużywanego powietrza przez odbiorniki
Jak działa detektor nieszczelności LD 500 CS Instruments?
Detektor nieszczelności LD 500 CS Instruments to urządzenie akustyczne wykrywające i lokalizujące dźwięk spowodowany wypływem sprężonego powietrza, również w paśmie nie słyszalnym dla ludzkiego ucha (ultradźwięki), co ważne w czasie pracy instalacji. Jest to o tyle istotne, że można w ten sposób eliminowany jest efekt tła akustycznego, czyli hałas panujący w pomieszczeniu, hali produkcyjnej lub w warsztacie.
Jakie funkcje posiada ultradźwiękowy
detektor nieszczelności LD 500?
To rozbudowane urządzenie wyposażone w:
- czuły mikrofon kierunkowy z tubą
- 3,5” kolorowy wyświetlacz dotykowy
- słuchawki stereofoniczne
- kamerę
- złącze USB
- kartę pamięci SD o pojemności 16 GB
- pudełko transportowe
Dzięki detektorowi nieszczelności LD 500/510
i jego oprogramowaniu można:
- wykrywać nieszczelności od 0.1 l/min (0,003 cfm) dla ciśnienia 0,6 bar o częstotliwości do 40 kHz ± 2 kHz,
- wykrywać nieszczelności w znacznej odległości od miejsca wykonywania pomiaru wielkości wycieków,
- Lokalizować miejsce powstania wycieku oraz wykonać zdjęcie dokumentujące element na którym powstał wyciek
- oznaczać 100 miejsc w których występuje przeciek,
- określić wielkość wycieku np. w l/min oraz poziom generowanego przez przeciek hałasu,
- określić, po wprowadzeniu odpowiednich danych, kosztu traconego powietrza w wybranej walucie np. w ciągu roku,
- określić odległości od miejsca pomiaru do zlokalizowanego wycieku.
Jakich korzyści należy się spodziewać
przy stosowaniu detektora nieszczelności?
Przede wszystkim zredukowanie kosztów eksploatacji instalacji pneumatycznej. Dzięki detektorowi nieszczelności LD 510 CS Instruments, z którego na co dzień korzysta w swojej pracy nasz ekspert, Mateusz Kowalski, mamy pełną dokumentację przecieków na instalacji. Wiemy, gdzie występuje wyciek, mamy zdjęcie elementu czyli błyskawicznie możemy wadliwą złączkę wymienić lub dane miejsce uszczelnić.
Raport wycieków sprężonego powietrza
Dzięki szybkiemu raportowaniu wycieków sprężonego powietrza możemy szybki i sprawnie zainterweniować. Wszystkie czynności serwisowe można wykonać w trakcie pracy bez konieczności zatrzymywania produkcji. Dodatkowo można zebrane dane przesłać do rejestratora, gdzie dzięki dodatkowym funkcjom dokonuje się szerszych analiz.
- Poziom wycieku (w litrach na minutę)
- Koszt wycieku,
- Roczne koszty wycieku z audytowanego miejsca
- Datę i czas realizacji zadania
- Zdjęcia z miejsca wykrycia wycieków
Dla kogo jest detektor ultradźwiękowy
do wykrywania wycieków sprężonego powietrza?
Wykrywanie nieszczelności dzięki przyrządowi ultradźwiękowemu winno się stać czynnością wpisaną w zadania Działu Utrzymania Ruchu w firmie produkcyjnej, w zakładzie z każdej branży przemysłu (np. spożywczej, automotive, meblarskiej, chemicznej).
Wszędzie tam, gdzie w pracy wykorzystuje się sprężone powietrze skala potencjalnych strat będących efektem wycieków może by ogromna. Można tego uniknąć. Koszty energetyczne w skali miesiącu, w skali roku, to realne pieniądze. Czy jesteś na to gotowy?
Koszt nieszczelności sprężonego powietrza w skali roku
Spójrz na poniższą tabelę. Zadbaj o efektywną i wydajną pracę w swoim zakładzie – nie marnuj najdroższego medium roboczego!
Podsumowanie: detekcja wycieków
sprężonego powietrza za pomocą LD500/510
Detektor nieszczelności LD 510 CS Instruments to bardzo potrzebny i praktyczny, a przede wszystkim intuicyjny w obsłudze przyrząd bezpośrednio wpływający na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.
Na kanwie doświadczeń naszych Klientów oraz własnej praktyki możemy śmiało stwierdzić, że inwestycja w zakup urządzenia jest rekompensowana realnymi oszczędnościami.