Skip to main content

Utrzymanie Ruchu jest cennym wsparciem Działu Produkcji. Od sprawności i wiedzy pracowników tego działu zależy powodzenie w przypadku nagłej w awarii czy przestoju w pracy linii produkcyjnej. Jakie są główne zadania Utrzymania Ruchu? Kim jest Kwalifikowany Dostawca?

Czego dowiesz się po lekturze tekstu?

Na czym polega Utrzymanie Ruchu?
Jakie są zadania Działu Utrzymania Ruchu
Potrzeby i zadania służb UR
Jak możemy pomóc Ci w Twojej codziennej pracy


Na czym polega Utrzymanie Ruchu?

Utrzymanie ruchu (tzw. maintenance)  dotyczy szerokiego zakresu działań podejmowanych w firmach produkcyjnych których podstawowym celem jest zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych odbywających się z użyciem maszyn i urządzeń oraz bezpiecznego ich użytkowania.

Ciekawostka: w zależności od charakteru produkcji oraz wielkości zakładu koszty związane z przestojem mieszczą się w przedziale od kilku do kilkunastu tys. złotych.

Działania Służb Utrzymania Ruchu polegają nie tylko na usuwaniu bieżących awarii, ale również skierowane są na wykonywaniu planowanych remontów infrastruktury.

Dział Utrzymania Ruchu – jakie są jego zadania?

W nowoczesnych organizacjach, w odniesieniu do automatyki przemysłowej i pneumatyki, Dział Utrzymania Ruchu realizuje swoje zadania w zakresie:

✔️ zapewnienia prawidłowego działania sprężarkowni (np. planowanie wymiany filtrów, oleju i separatorów, pasków klinowych, planowanie serwisów sprężarek zgodnie z wymaganiami producentów),
✔️ bieżącej konserwacji
instalacji pneumatycznych oraz usuwaniu nieszczelności,
✔️ usuwaniu awarii elementów pneumatyki lub planowe ich serwisowanie (zaworów rozdzielających, siłowników pneumatycznych
✔️ konserwacji i naprawy elementów automatyki przemysłowej (np. zaworów procesowych, czujników, przetworników itp)

Należy podkreślić, że zadaniem Służb Utrzymania Ruchu jest nie tylko naprawa maszyn i urządzeń technicznych. Obszar działania pracowników Utrzymania Ruchu w oparciu o Strategię Utrzymania Ruchu rozszerzony jest o: 

✔️ prowadzenie rejestru środków trwałych w firmie,
✔️ planowanie remontów i przeglądów maszyn i urządzeń,
✔️ zarządzanie zakupami części zamiennych i urządzeń o największym ryzyku awarii i mających kluczowe znaczenie dla procesów produkcyjnych.
✔️ optymalizowanie kosztów (stanów magazynowych) części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych a także zmniejszenie zużycia energii,
✔️ znajomość rynku dostawców komponentów i zespołów oraz ich możliwości w zakresie zakresu oferty oraz terminów dostaw.
✔️ znajomość kompetencji dostawców w zakresie rozwiązywania problemów,
✔️ planowanie
szkoleń dla pracowników w celu podnoszenia kwalifikacji,
✔️ zapewnienie wysokiej wydajności procesów produkcyjnych,
✔️ działania o charakterze wyprzedzającym w zakresie modernizacji istniejących rozwiązań pod kątem wzrastających potrzeb (inwestycje w infrastrukturę np. zakup nowych sprężarek o większej wydajności czy zbiorników ciśnieniowych, rozbudowa instalacji pneumatycznych)

Działania te, w zależności od potrzeb, wspomagane są oczywiście odpowiednim specjalistycznym oprogramowaniem lub są zintegrowane w ramach istniejących informatycznych programów Zarządzania Przedsiębiorstwem ( w zakresie zakupów np. platformy zakupowe B2B, wdrożone systemy MRP itp)

Potrzeby i zadania Służb Utrzymania Ruchu w zakresie automatyki i pneumatyki

Znamy zatem cele i zadania Działów Utrzymania Ruchu w Zakładach produkcyjnych. Zadania te nie mogą być prawidłowo realizowane (mimo bardzo dobrej wiedzy i przygotowania pracowników) bez odpowiedniego wsparcia ze strony naszej firmy. Oczywistym są zatem nasze działania marketingowe służące do dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców.

Specyfika naszej branży (automatyka przemysłowa, pneumatyka i hydraulika) polega na bardzo szerokim zakresie elementów pracujących w maszynach i urządzeniach. Wiąże się to z koniecznością dysponowania bardzo obszernym asortymentem i co najważniejsze pracownikami, którzy ten asortyment bardzo dobrze znają i potrafią prawidłowo prowadzić doradztwo techniczne.

Utrzymanie Ruchu

Tak pomagamy Działom Utrzymania Ruchu w realizacji zadań

W skrócie sprowadza się to do następujących działań:

▶️ zapewnienia dostępu do najszerszej w Polsce oferty oryginalnych produktów renomowanych dostawców pneumatyki i automatyki (np. Festo, SMC, ACE, Airtec, Aventics)
▶️ doradztwo w zakresie doboru alternatywnie ekonomicznie produktów,
▶️ oferta ponad 120 000 artykułów dostępnych “z magazynu”

▶️ bezpieczeństwo i pewność szybkiej reakcji na pojawiające się nowe okoliczności w firmach produkcyjnych, zakładach przemysłowych, czyli wszędzie tam, gdzie medium roboczym jest sprężone powietrze.
▶️ szybkie terminy realizacji zamówień (w tym przesyłki lotnicze),
▶️ kompleksowe zakupy w jednym miejscu
w profesjonalnej platformie sprzedaży B2B online
▶️ możliwość szkolenia pracowników Służb Utrzymania Ruchu,
▶️ własne służby serwisowe w zakresie remontów i
serwisu sprężarek,
wynajem osuszaczy i kompresorów
▶️ biuro projektowe i wykonawstwo
instalacji pneumatycznych, sprężarkowni, systemów uzdatniania powietrza i szaf sterowniczych,
▶️ rozbudowana sieć handlowa z oddziałami z własnymi magazynami.

sklep internetowy z pneumatyką

Ponad 100 marek w ofercie i topowe rozwiązania w jednym koszyku

utrzymanie ruchy produkty pneumatyka

Utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym

Skuteczność tej strategii pozostawiamy do oceny naszym Klientom. Dla naszej firmy ma ona nie tylko wymiar finansowy, ale także mamy satysfakcję, że działając na trudnym rynku komponentów pneumatyki i automatyki przemysłowej staramy się jak najlepiej doskonalić i zawsze być pomocni w rozwiązywaniu problemów technicznych. Budowanie przewagi konkurencyjnej budujemy w oparciu o:

✔️ najszerszą na polskim rynku ofertę (ponad 700 000 produktów),
✔️ produkty renomowanych producentów
✔️ wiedzę techniczną (handlowcy-inżynierowie)
✔️ podwykonawstwo (serwis kompresorów, budowa instalacji pneumatycznych, biuro projektowe)
✔️ szybkie terminy dostawy (24 h/48 h), w tym przesyłki lotnicze, a nawet dostawa w ciągu 3 godzin.

Ciągłość produkcji = stały dostawca pneumatyki

Podsumowując, znając potrzeby Służb Utrzymania Ruchu, docierając do odpowiednich osób (np. Kierownik Utrzymania Ruchu) oraz identyfikując ich potrzeby stworzyliśmy  własną strategię, której celem w głównej mierze jest utrzymanie pozycji Kwalifikowanego Dostawcy oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.

Rafał Piszcz

Mgr. inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.