Utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym
Utrzymanie Ruchu jest cennym wsparciem Działu Produkcji. Od sprawności i wiedzy pracowników tego działu zależy powodzenie w przypadku nagłej w awarii czy przestoju w pracy linii produkcyjnej. Jakie są główne zadania Utrzymania Ruchu? Kim jest Kwalifikowany Dostawca?
Czego dowiesz się po lekturze tekstu?
🔵 Na czym polega Utrzymanie Ruchu?
🔵 Jakie są zadania Działu Utrzymania Ruchu
🔵 Potrzeby i zadania służb UR
🔵 Jak możemy pomóc Ci w Twojej codziennej pracy
Na czym polega Utrzymanie Ruchu?
Utrzymanie ruchu (tzw. maintenance) dotyczy szerokiego zakresu działań podejmowanych w firmach produkcyjnych których podstawowym celem jest zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych odbywających się z użyciem maszyn i urządzeń oraz bezpiecznego ich użytkowania.
Ciekawostka: w zależności od charakteru produkcji oraz wielkości zakładu koszty związane z przestojem mieszczą się w przedziale od kilku do kilkunastu tys. złotych.
Działania Służb Utrzymania Ruchu polegają nie tylko na usuwaniu bieżących awarii, ale również skierowane są na wykonywaniu planowanych remontów infrastruktury.
Dział Utrzymania Ruchu – jakie są jego zadania?
W nowoczesnych organizacjach, w odniesieniu do automatyki przemysłowej i pneumatyki, Dział Utrzymania Ruchu realizuje swoje zadania w zakresie:
✔️ zapewnienia prawidłowego działania sprężarkowni (np. planowanie wymiany filtrów, oleju i separatorów, pasków klinowych, planowanie serwisów sprężarek zgodnie z wymaganiami producentów),
✔️ bieżącej konserwacji instalacji pneumatycznych oraz usuwaniu nieszczelności,
✔️ usuwaniu awarii elementów pneumatyki lub planowe ich serwisowanie (zaworów rozdzielających, siłowników pneumatycznych
✔️ konserwacji i naprawy elementów automatyki przemysłowej (np. zaworów procesowych, czujników, przetworników itp)
Należy podkreślić, że zadaniem Służb Utrzymania Ruchu jest nie tylko naprawa maszyn i urządzeń technicznych. Obszar działania pracowników Utrzymania Ruchu w oparciu o Strategię Utrzymania Ruchu rozszerzony jest o:
✔️ prowadzenie rejestru środków trwałych w firmie,
✔️ planowanie remontów i przeglądów maszyn i urządzeń,
✔️ zarządzanie zakupami części zamiennych i urządzeń o największym ryzyku awarii i mających kluczowe znaczenie dla procesów produkcyjnych.
✔️ optymalizowanie kosztów (stanów magazynowych) części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych a także zmniejszenie zużycia energii,
✔️ znajomość rynku dostawców komponentów i zespołów oraz ich możliwości w zakresie zakresu oferty oraz terminów dostaw.
✔️ znajomość kompetencji dostawców w zakresie rozwiązywania problemów,
✔️ planowanie szkoleń dla pracowników w celu podnoszenia kwalifikacji,
✔️ zapewnienie wysokiej wydajności procesów produkcyjnych,
✔️ działania o charakterze wyprzedzającym w zakresie modernizacji istniejących rozwiązań pod kątem wzrastających potrzeb (inwestycje w infrastrukturę np. zakup nowych sprężarek o większej wydajności czy zbiorników ciśnieniowych, rozbudowa instalacji pneumatycznych)
Działania te, w zależności od potrzeb, wspomagane są oczywiście odpowiednim specjalistycznym oprogramowaniem lub są zintegrowane w ramach istniejących informatycznych programów Zarządzania Przedsiębiorstwem ( w zakresie zakupów np. platformy zakupowe B2B, wdrożone systemy MRP itp)
Potrzeby i zadania Służb Utrzymania Ruchu w zakresie automatyki i pneumatyki
Znamy zatem cele i zadania Działów Utrzymania Ruchu w Zakładach produkcyjnych. Zadania te nie mogą być prawidłowo realizowane (mimo bardzo dobrej wiedzy i przygotowania pracowników) bez odpowiedniego wsparcia ze strony naszej firmy. Oczywistym są zatem nasze działania marketingowe służące do dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców.
Specyfika naszej branży (automatyka przemysłowa, pneumatyka i hydraulika) polega na bardzo szerokim zakresie elementów pracujących w maszynach i urządzeniach. Wiąże się to z koniecznością dysponowania bardzo obszernym asortymentem i co najważniejsze pracownikami, którzy ten asortyment bardzo dobrze znają i potrafią prawidłowo prowadzić doradztwo techniczne.
Tak pomagamy Działom Utrzymania Ruchu w realizacji zadań
W skrócie sprowadza się to do następujących działań:
▶️ zapewnienia dostępu do najszerszej w Polsce oferty oryginalnych produktów renomowanych dostawców pneumatyki i automatyki (np. Festo, SMC, ACE, Airtec, Aventics)
▶️ doradztwo w zakresie doboru alternatywnie ekonomicznie produktów,
▶️ oferta ponad 120 000 artykułów dostępnych “z magazynu”
▶️ bezpieczeństwo i pewność szybkiej reakcji na pojawiające się nowe okoliczności w firmach produkcyjnych, zakładach przemysłowych, czyli wszędzie tam, gdzie medium roboczym jest sprężone powietrze.
▶️ szybkie terminy realizacji zamówień (w tym przesyłki lotnicze),
▶️ kompleksowe zakupy w jednym miejscu w profesjonalnej platformie sprzedaży B2B online
▶️ możliwość szkolenia pracowników Służb Utrzymania Ruchu,
▶️ własne służby serwisowe w zakresie remontów i serwisu sprężarek,
wynajem osuszaczy i kompresorów
▶️ biuro projektowe i wykonawstwo instalacji pneumatycznych, sprężarkowni, systemów uzdatniania powietrza i szaf sterowniczych,
▶️ rozbudowana sieć handlowa z oddziałami z własnymi magazynami.

Ponad 100 marek w ofercie i topowe rozwiązania w jednym koszyku
Skuteczność tej strategii pozostawiamy do oceny naszym Klientom. Dla naszej firmy ma ona nie tylko wymiar finansowy, ale także mamy satysfakcję, że działając na trudnym rynku komponentów pneumatyki i automatyki przemysłowej staramy się jak najlepiej doskonalić i zawsze być pomocni w rozwiązywaniu problemów technicznych. Budowanie przewagi konkurencyjnej budujemy w oparciu o:
✔️ najszerszą na polskim rynku ofertę (ponad 700 000 produktów),
✔️ produkty renomowanych producentów
✔️ wiedzę techniczną (handlowcy-inżynierowie)
✔️ podwykonawstwo (serwis kompresorów, budowa instalacji pneumatycznych, biuro projektowe)
✔️ szybkie terminy dostawy (24 h/48 h), w tym przesyłki lotnicze, a nawet dostawa w ciągu 3 godzin.
Ciągłość produkcji = stały dostawca pneumatyki
Podsumowując, znając potrzeby Służb Utrzymania Ruchu, docierając do odpowiednich osób (np. Kierownik Utrzymania Ruchu) oraz identyfikując ich potrzeby stworzyliśmy własną strategię, której celem w głównej mierze jest utrzymanie pozycji Kwalifikowanego Dostawcy oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.