Skip to main content

Nieszczelność w instalacji pneumatycznej generuje realne straty pieniędzy. Czy jesteś gotowy na to, by to zmienić? Wystarczy wspomnieć, że sprężone powietrze to najdroższe medium robocze. Sprawdź, co i kto może pomóc Twojej firmie.

W jednym z moich poprzednich artykułów skupiłem się na audycie sprężonego powietrza. Pisałem w nim m.in. o tym, dlaczego warto przeprowadzić audyt sprężonego powietrza, jaki jest jego cel, jakie elementy instalacji pneumatycznej podlegają audytowi? Do tego materiału zapraszam tutaj, w Bazie Wiedzy.

Nieszczelność w instalacji pneumatycznej

Artykuł, który właśnie czytasz jest uzupełnieniem wspomnianego powyżej.

Skupię się zatem na metodzie obniżenia kosztów utrzymania instalacji pneumatycznej poprzez wykrycie i wyeliminowanie strat ciśnienia poprzez nieszczelności. Audyt nieszczelności wykonywany jest przez ekspertów z Air-Com Pneumatyka.

W moim odczuciu każda firma, która poszukuje oszczędności w zużyciu energii powinna przeprowadzić kontrolę nieszczelności w układach sprężonego powietrza.

▶️ Dlaczego warto przeprowadzić audyt nieszczelności?
▶️ Kiedy potrzebny jest audyt nieszczelności?
▶️ Jak przebiega audyt nieszczelności?
▶️ Na czym polega zaproponowany przez nas plan naprawczy?
▶️ Jakie są efekty audytu nieszczelności?

Na te kluczowe pytania odpowiem w tym artykule. Więcej o naszej usłudze dowiesz się z poniższej strony internetowej. Wystarczy kliknąć w banner poniżej.

Nieszczelność w instalacji pneumatycznej - czy można ją skutecznie wykryć? - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Dlaczego warto przeprowadzić audyt nieszczelności?

Sprężone powietrze jest najdroższym medium, które jest wykorzystywane w firmach produkcyjnych, przemysłowych, warsztatach i serwisach samochodowych. Żadna instalacja nie jest całkowicie szczelna i zawsze będzie przynosić straty nawet do 30% rocznie. W przypadku zlokalizowania wszystkich wycieków i nieszczelności jest możliwość dokonania naprawy i uzyskania dużych oszczędności.

Kiedy potrzebny jest audyt nieszczelności?

Sprawdzenie instalacji pneumatycznej najczęściej przeprowadza się kiedy wycieki są słyszalne ludzkim uchem. To zdecydowanie za późno! Pierwsze sygnały, które są oznaką nieszczelności to:

większe zapotrzebowanie mocy przez sprężarki,
zmniejszone ciśnienie w instalacji,
większe zapotrzebowanie na powietrze zużywane przez odbiorniki.

Te sygnały są oznaką powstawania poważnego problemu, do którego nie powinniśmy dopuścić. Czynności zaradcze w formie audytu powinny być przeprowadzane cyklicznie. Dzięki nim możemy mieć pełną kontrolę nad naszymi kosztami, a co za tym idzie, generowanie oszczędności.

Jak sprawdzić szczelność instalacji sprężonego powietrza?

Poznaj 5 kroków jakie wykonujemy w ramach usługi pozwala na skuteczne zdiagnozowanie problemów. Finalizacją takiego przedsięwzięcia jest przygotowanie planu naprawczego oraz oferty modernizacji/naprawy przez nasz Dział Serwisu. Jak to wygląda krok po kroku?

Krok 1️⃣ Przyjeżdżamy na miejsce audytu z urządzeniami ultradźwiękowymi do badania nieszczelności.
Krok 2️⃣ Dokonujemy pomiarów na całej instalacji (sieci zasilającej) do punktów odbioru. Możemy także dokonać pomiarów wewnątrz punktów odbioru pod warunkiem otrzymania wsparcia przez osoby upoważnione ze strony zlecającego.
Krok 3️⃣ Wykonujemy dokumentację fotograficzną.
Krok 4️⃣ Miejsca wycieków oznaczamy czytelną zawieszką.

nieszczelnosc w instalacji pneumatycznej jak wykryc

Krok 5️⃣ Po audycie sporządzany jest raport, w którym zawarte są wszystkie nieszczelności, które udało się nam znaleźć. W raporcie możemy znaleźć następujące informacje:

✔️ dokładna lokalizacja miejsca wycieku wraz z opisem,
✔️ szacowany koszt nieszczelności (aby koszt był dokładny pomocna będzie informacje o koszcie wytworzenia sprężonego powietrza i cena energii elektrycznej),
✔️ podsumowanie wszystkich punktów z wykrytą nieszczelnością.

Gdy powyższe 5 kroków zostanie wykonanych, przedstawiamy plan naprawczy. W tym momencie zdecydowana większość naszych Klientów podejmuje się inwestycji, której celem jest zlikwidowanie strat finansowych będących następstwem wycieków sprężonego powietrza. Przygotowujemy ofertę naprawy/modernizacji wykrytych nieszczelności przez naszych doświadczonych instalatorów.

Na czym polega zaproponowany przez nas plan naprawczy?

Plan naprawczy to zakres działań, który pomoże w przyszłości zmniejszyć straty do minimum. Zawarte są w nim uwagi dotyczące obecnej instalacji :

➡️ prowadzenia głównej pętli i średnicy rur,
➡️ rozmieszczenia odejść do punktów poboru,
➡️ sposobu połączenia odejść z odbiornikami,
➡️ unikania czynników ludzkich,
➡️ działania zaradcze dla służb technicznych.

Ile kosztują wycieki w systemach sprężonego powietrza?

Poniżej prezentujemy koszt roczny będący pochodną nieszczelności tylko w instalacji. Znacznik nr. 1 oraz znacznik nr. 12 to wybrane punkty w instalacji na sprężone powietrze. Takich miejsc z których „ulatuje” do atmosfery sprężone powietrze może być kilkanaście, bądź… kilkadziesiąt.

wykrycie nieszczelnosci w instalacji

Audyt nieszczelności występujących w instalacji sprężonego powietrza stanowi główną metodę dla ograniczenia kosztów jego wytwarzania. Działania naprawcze po audycie prowadzą nie tylko do zmniejszenia rachunków za prąd. Efektem działań naprawczych jest zmniejszenie obciążenia sprężarek, które muszą uzupełniać straty ciśnienia.

 

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.