Skip to main content

Zastosowanie siłownika pneumatycznego w roli… zbiornika sprężonego powietrza. Jak to jest możliwe? W jakim ciśnieniu może być magazynowane sprężone powietrze?

Jednym z niezbędnych elementów instalacji pneumatycznych jest zbiornik sprężonego powietrza (zbiornik ciśnieniowy). Zazwyczaj stosuje się typowe zbiorniki o cylindrycznym kształcie (link), ale czasem występuje potrzeba zastosowania zbiornika np. o nietypowej objętości lub kształcie. Najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest użycie części siłownika pneumatycznego.

Ciekawostki pneumatyczne: siłownik pneumatyczny jako... zbiornik sprężonego powietrza. - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Jak to jest zrobione?

Zbiornik taki można zbudować z tulei okrągłej lub profilowej oraz dwóch pokryw tylnych. Z oczywistych względów zbiorniki takie będą miały charakter zbiornika zastępczego, ale spełnią swoją rolę i mogą magazynować sprężone powietrze o ciśnieniu do 11 barów.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.