Skip to main content

Tłumiki hałasu oprócz roli wynikającej z ich nazwy spełniają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Jeśli posiadasz instalację sprężonego powietrze i zawory rozdzielające poznaj inne korzyści z wykorzystania tłumików hałasu.

Tłumiki hałasu – jaka jest ich główna rola?

Mówiąc najprościej, tłumiki hałasu zabezpieczają rozdzielacze przed dostawaniem się do ich wnętrza wszelkich zanieczyszczeń stałych (głównie pyłów) mogących znajdować się w ich otoczeniu. Zanieczyszczenia dostają się do wnętrza rozdzielacza podczas ruchu suwaka, który wytwarza podciśnienie zasysające zanieczyszczone powietrze.

Tak to wygląda jeśli zawory ręczne (mechaniczne) pozbawione są tłumików hałasu.

Ciekawostki pneumatyczne: tłumiki hałasu nie tylko do... tłumienia hałasu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Tłumiki hałasu w instalacjach sprężonego powietrza muszą być zatem zawsze wkręcone w przyłącza odpowietrzające zaworów rozdzielających sterowanych elektrycznie (zobacz), mechanicznie (zobacz) lub pneumatycznie (zobacz) oraz wysp zaworowych (oznaczane jako 3 lub 5, EA lub EB, S lub R). Tłumik hałasu działa wówczas jak filtr powietrza.

Ciekawostki pneumatyczne: tłumiki hałasu nie tylko do... tłumienia hałasu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Czym skutkuje brak tłumików hałasu?

Doświadczenie pokazuje, że wielu klientów pomija tłumiki hałasu na etapie projektowania instalacji. Niesłusznie, bo ich relatywnie niewielki koszt może przełożyć na dodatkowe korzyści w trakcie eksploatacji zaworów rozdzielających.

Dlaczego? Praktyka pokazuje, że brak tłumików hałasu jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia uszczelnień w rozdzielaczu, która może spowodować bardzo duże straty wynikające z wyłączenia z ruchu urządzenia lub maszyny.

Duże zapylenie szczególnie dotyczy maszyn i urządzeń pracujących w:

  • przemyśle drzewnym,
  • meblarstwie,
  • przemyśle papierniczym,
  • przemyśle spożywczym przy produkcji produktów sypkich,
    młynach zbożowych,
  • wytwórniach paszy i koncentratów dla zwierząt,
  • przemyśle nawozów sztucznych,
  • produkcji cementu i sypkich materiałów budowlanych,
  • przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Tłumiki hałasu w instalacjach sprężonego powietrza

Ciekawostki pneumatyczne: tłumiki hałasu nie tylko do... tłumienia hałasu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Tłumiki hałasu – komfort akustyczny i ochrona przed uszkodzeniami

Tłumiki hałasu są zalecane przez wszystkich producentów pneumatyki do montażu w zaworach rozdzielających. Nie tylko zapewniają komfort akustyczny użytkowania pneumatyki ale, co może bardziej istotne, chronią zawory przed uszkodzeniami uszczelnień. Pamiętać należy o utrzymywaniu tłumików hałasu w odpowiedniej czystości (bez problemów można je czyścić samodzielnie) lub wymieniać je w miarę potrzeb.

Zobacz galerię zdjęć z modelami tłumików hałasu.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.