Skip to main content

Transkrypcja filmu - Licznik pneumatyczny - jaki wybrać? Porównanie modeli prostych i zaawansowanych

Poniższy tekst został wygenerowany automatycznie ze ścieżki dźwiękowej filmu.

 Liczniki pneumatyczne to temat naszego dzisiejszego filmu. Chciałbym opowiedzieć o ich parametrach technicznych, o tym, gdzie można te liczniki zastosować oraz o ich funkcjach, bo pomimo tego, że ich podstawową funkcją jest liczenie cykli powietrza, różnią się one jednak od siebie.

Licznik pneumatyczny jest używany wszędzie tam, gdzie musimy zliczyć cykle. Cykl pracy siłownika, cykl pracy zaworu, cykl pracy pompy, wszędzie tam, gdzie będzie wysyłany impuls pneumatyczny, który musi być odnotowany w systemie. Mamy tutaj dwa liczniki pneumatyczne. Pierwszy to z nich to prosty podstawowy licznik pneumatyczny który nam zlicza kolejne cykle pracy np. siłownika. Ten model jest dodatkowo wyposażony w przycisk „reset”, którym  po zakończeniu jakiejś operacji (po zliczeniu cykli) możemy licznik przestawić do stanu zero.

Produkty pokazane w naszym filmie

Liczniki sprężonego powietrza: jaki wybrać? [FILM PORADNIKOWY] - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Liczniki pneumatyczne Aventics

Zobacz w sklepie
Liczniki sprężonego powietrza: jaki wybrać? [FILM PORADNIKOWY] - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Liczniki sumujące sprężonego powietrza

Zobacz w sklepie

Drugi z liczników to model bardziej rozbudowany i ciekawy, dlatego, że jest to licznik który odlicza nam sekwencje do tyłu. Oczywiście możemy sobie to mechanicznie ustawić. Dodatkowo w tym modelu możemy podłączyć sygnał resetowania pneumatycznego oraz (jeśli jest taka potrzeba) również sygnał z tego licznika wyprowadzić gdzieś na zewnątrz aby był np. wzbudzany kolejny element (np. zawór) po przekroczeniu danej ilości sekwencji siłownika. Te dwa typy liczników są najczęściej wykorzystywane w układach pneumatycznych.

Mamy tutaj licznik ustawiony, jak widzimy, na pięć cykli. Licznik będzie odliczał te cykle do tyłu, w momencie gdy skończy odliczanie i będziemy mieli stan zero, siłownik zacznie pracować – wyzwolimy i otworzymy tutaj w wbudowany w liczniku zawór sterujący.  Mamy 4, 3, 2, 1 i tak jak Państwo widzicie tłoczysko siłownika się schowało, czyli siłownik wykonał swoją pracę.

Dodatkowo ten licznik posiada opcję resetu zewnętrznego, który może być również wykonywany sygnałem pneumatycznym. Resetujemy znowu do pięciu cykli i siłownik wraca nam na miejsce i możemy rozpocząć pracę od początku.

Siłownik pneumatyczny ISO15552

Siłowniki pneumatyczne

Co do przyłączy licznika, bo tutaj ich tutaj cztery – pierwszym z nich jest złącze Z, do którego jest podłączany zawór sterujący lub inny przekaźnik, który tutaj będzie podawał sygnały pneumatyczne, zliczane przez ten licznik.

Kolejne z przyłączy to przyłącze Y. Przyłącze to służy do pneumatycznego zdalnego resetowania całego licznika po osiągnięciu założonej ilości cykli. W tej chwili mam tu ustawione na 5 cykli. W momencie gdy dojdzie do zera licznik zaczyna nam działać. Działanie polega na tym, że do portu P doprowadzamy sprężone powietrze.

W momencie gdy osiągniemy zero, czyli odliczymy do tyłu wszystkie cykle, następuje przełączenie i port P, do którego doprowadzone jest sprężone powietrze otwiera się w środku i następnie mamy sygnał już wyjściowy czy to do elementu wykonawczego np. siłownika czy też do jakiegoś innego elementu sterującego, który ma być wysterowany po osiągnięciu zadanej ilości cykli.

Parametry techniczne obu liczników są bardzo podobne: ciśnienie pracy między 2 a 8 bar, temperatura otoczenia od 0 do 60℃, temperatura medium podobnie. Natomiast przy medium proszę zwrócić uwagę na to, by  sprężone powietrze było osuszone i nie miało drobin wody, gdyż w temperaturze około 0℃ te drobiny wody mogą dojść do precyzyjnych układów zliczających i po prostu je uszkodzić.

W przypadku tego bardziej rozbudowanego modelu licznika, w którym mamy możliwość zliczania do tyłu oraz wysyłania sygnału na zewnątrz oraz sygnału resetowania – sygnał resetowania musi posiadać określoną wartość ciśnienia. Tutaj nie może to być ciśnienie poniżej 2 bar, ponieważ wtedy ten reset nie nastąpi.  Liczniki te montujemy z reguły pulpitowo, mamy tutaj dodatkowo w korpusie nawiercone dwa otwory i podobnie jak inne liczniki możemy montować liczniki pneumatyczne.

W wielu przypadkach gdzie używane są liczniki pneumatyczne, praktycznie nie musimy mieć podłączenia elektrycznego. Cały układ możemy zbudować na elementach pneumatycznych. Mamy wtedy pewność że nie będzie iskrzenia, a cykle będą zliczone. W wielu aplikacjach jest to bardzo istotne, żeby np. wykonało się 100 cykli. Po tych 100 cyklach mamy dostać sygnał, że została zamknięta dana partia i licznik liczy cykle od nowa. Kolejna różnica pomiędzy tymi licznikami jest taka, że ten szary licznik, o prostszej budowie zlicza tylko do przodu, czyli 1, 2, 3, 4 itd. Jeśli chodzi o model bardziej rozbudowany, mamy tutaj także możliwość odliczania do tyłu czyli ustawiamy go na dany parametr na przykład 100 i liczymy w dół 99, 98 itd. aż do 0. Przy wartości 0 wysyłany jest sygnał, że dane zliczenie zostało właśnie dokonane.

To tyle jeśli chodzi o liczniki pneumatyczne. Myślę, że rozwiałem tutaj wszelkie pytania i wątpliwości. Jeśli pojawiłyby się jakieś dodatkowe kwestie wymagające wyjaśnienia, oczywiście zapraszam do komentowania tego odcinka i do zadawania pytań, jak również do subskrybowania naszego kanału. Koniecznie odwiedźcie naszą unikalną Bazę Wiedzy, gdzie dzielimy się nowinkami technicznymi.

Marek Nużka

Specjalista w Dziale eCommerce w firmie Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Wspiera rozwój oferty produktowej oraz zarządza treścią w sklepie internetowym air-com.pl. Po godzinach miłośnik fotografii z ogromną wiedzą sprzętową i warsztatową.