Skip to main content

Jak rozwiązać problem opóźnienia ruchu siłownika? Zastosować zawór czasowy pneumatyczny typu VZ!

Na czym polegał problem klienta?

Problem dotyczył urządzenia do produkcji lodu, w którym znajduje się siłownik pneumatyczny jednostronnego działania, sterowany ręcznie poprzez zawór 3/2.

Zaistniała konieczność zastosowania sterowania automatycznego, przy czym siłownik pneumatyczny wysuwa się po przesterowaniu ręcznym, natomiast powrót ma odbywać się po określonym czasie. Problemem było to, że ze względu na zabudowę siłownika nie można było zastosować zaworu krańcowego do sygnalizowania jego wysunięcia.

Ze względu na warunki pracy, nie było również możliwe sterowanie czasowe z wykorzystaniem elementów elektrycznych.

Zawór czasowy AIRTEC VZ18310/20

Rozwiązaniem było zastosowanie do opóźnienia pneumatycznego zaworu czasowego AIRTEC VZ18310/20, który daje możliwość opóźnienia sygnału do 20 s. Zastosowanie zaworu czasowego wyeliminowało konieczność użycia zaworu krańcowego i całkowicie spełniło wymagania Klienta.

Ciekawostki pneumatyczne: zawór czasowy pneumatyczny sterujący siłownikiem - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.