Skip to main content

Wstęp

W dzisiejszym artykule kontynuujemy tematykę przygotowania sprężonego powietrza, czyli stacji FRL. Tym razem przedstawimy rolę, jaką w zestawach FRL spełniają przekaźniki ciśnienia.

Stacje przygotowania powietrza Futura to modułowe zestawy służące do uzyskania odpowiedniej klasy czystości powietrza. Stosowanie stacji FRL Futura jest niezbędne dla właściwej pracy układów i elementów pneumatyki. Dzięki możliwości elastycznego doboru elementów wchodzących w skład stacji FRL mogą one spełniać również dodatkową funkcję, np. zabezpieczenia maszyny lub procesu technologicznego przed niekontrolowanym spadkiem lub wzrostem ciśnienia. Taka sytuacja może być spowodowana np. awarią kompresora lub przerwaniem przewodów zasilających lub rozszczelnieniem instalacji pneumatycznej. Dla uniknięcia uszkodzenia maszyny lub urządzenia w sytuacji awaryjnej stosuje się przekaźniki ciśnienia (włączniki ciśnieniowe, przekaźniki pneumoelektryczne). W serii Futura dostępne są gotowe rozwiązania w oparciu o moduły rozdzielające z zamontowanym włącznikiem ciśnieniowym.

Zachęcam do lektury mojego artykułu na temat przekaźników i przetworników ciśnienia zamieszczonego w naszej Bazie Wiedzy (kliknij na przycisk poniżej), gdzie szerzej omówiono te elementy.

Czego się dowiesz po lekturze poradnika?

  • jaka jest zasada działania przekaźnika ciśnienia,
  • do czego używa się przekaźników ciśnienia,
  • Jakie funkcje spełniają moduły rozdzielające z włącznikami ciśnienia w stacjach przygotowania sprężonego powietrza,
  • W którym miejscu stacji FUTURA należy zamontować moduł zasilający z przekaźnikiem,
  • Jakimi elementami montażowymi posługujemy się przy zamocowaniu modułu zasilającego do stacji FRL Futura
Przekaźniki ciśnienia

Przekaźniki ciśnienia

Jaka jest zasada działania przekaźnika ciśnienia (włącznika ciśnieniowego)?

Przekaźnik ciśnienia (nazywany także przekaźnikiem pneumo-elektrycznym, włącznikiem ciśnieniowym, włącznikiem ciśnienia lub po angielsku pressure switch) to element ze stykami elektrycznymi, które zamykają się lub otwierają obwód elektryczny po osiągnięciu określonej i nastawionej na elemencie wartości ciśnienia. Innymi słowy przekaźnik ciśnienia to element zmieniający sygnał ciśnieniowy na sygnał elektryczny.
Najważniejszą cechą włącznika ciśnienia jest to że sygnał elektryczny osiąga wartości 0 lub 1 (czyli następuje podanie prądu do obwodu lub jego wyłączenie) przy nastawionej wartości ciśnienia w instalacji pneumatycznej.

Do czego używa się przekaźników ciśnienia?

Przekaźniki ciśnienia w instalacjach pneumatycznych spełniają rolę bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie obrabiarkę w której zastosowano przyrządy mocujące w oparciu o uchwyty i dociski pneumatyczne utrzymujące materiał podczas obróbki. W przypadku awarii zasilania pneumatycznego lub zbyt niskiego ciśnienia (przyczyny opisałem na wstępie) może nastąpić wyrwanie materiału z uchwytów lub docisków, co w najlepszym wypadku doprowadzi do zniszczenia materiału i narzędzi. Sytuacji tej można uniknąć gdy zastosujemy przekaźnik ciśnienia w stacji przygotowania powietrza który wyłączy zasilanie elektryczne silników maszyny lub nie pozwoli na włączenie zasilania, gdy nie ma określonego ciśnienia.

Stacje FRL Futura wielkość 2

Stacje przygotowania powietrza 2-elementowe
Futura G3/8-G1/2, wielkość 2

Jakie funkcje spełniają moduły rozdzielające z włącznikami ciśnienia w stacjach przygotowania powietrza?

Najprostszym rozwiązaniem dla zabezpieczenia maszyn przed niekontrolowanym spadkiem ciśnienia jest zamontowanie modułu rozdzielającego np. VBCL12F-PE (zobacz produkt) do stacji przygotowania powietrza CL12-16F (zobacz produkt). Oczywiście podałem tu tylko przykład konkretnego rozwiązania dla gwintu G1/2”. Moduł rozdzielający z przekaźnikiem ciśnienia można zamontować do dowolnego zestawu przygotowania powietrza z zachowaniem tej samej wielkości konstrukcyjnej Futura (w przykładzie jest to wielkość 2).

Moduły zasilające z przekaźnikami ciśnienia do stacji FRL FUTURA - zastosowanie - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Moduły (kostki) rozdzielające
do stacji FRL Futura

W którym miejscu stacji FUTURA należy zamontować moduł zasilający z przekaźnikiem?

Moduły zasilające do stacji FRL Futura zwykle są montowane na końcu stacji, czyli przekaźnik “mierzy” ciśnienie które jest dostarczane do elementów pneumatyki w maszynie, a w przypadku jego spadku lub zaniku wyłącza zasilanie elektryczne. Możliwe jest uzyskanie funkcji włączenia urządzeń elektrycznych dopiero kiedy ciśnienie w układzie pneumatycznym osiągnie wartość prawidłową dla pracy urządzenia.

Jakimi elementami montażowymi można zamocować moduły zasilające do stacji FRL Futura?

Rozdzielacze (moduły) zasilające montuje się do stacji przygotowania powietrza:

  1. z użyciem pakietów łączących KP0F – KP4F (zobacz produkty) gdy nie potrzebujemy dodatkowego mocowania “do ściany”,
  2. KPW0F – KPW4F (zobacz produkty) – kiedy jest konieczności dodatkowego zamocowania “do ściany”,
  3. w przypadku zastosowania indywidualnego modułu (czyli nie koniecznie razem ze stacją FRL) stosuje się kątowniki montażowe W0F – W4F (zobacz produkty).

Podsumowanie

Moduły rozdzielające do stacji przygotowania powietrza to niezbędne elementy zapewniające bezpieczeństwo działania maszyn i urządzeń w których elementy pneumatyki współpracują np. z silnikami lub innymi urządzeniami elektrycznymi. Te proste elementy pozwalają na uniknięcie awarii maszyn oraz wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo osób obsługujących. 

W przypadku pomocy w doborze tych elementów zapraszam do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.