Skip to main content

Wprowadzenie

Filozofia ciągłego doskonalenia (Kaizen) stała się podstawą funkcjonowania największym firm na świecie.

Słowo „Kaizen” pochodzi z języka japońskiego i można je przetłumaczyć jako „zmiana na lepsze”. Filozofia Kaizen kładzie nacisk na systematyczne planowanie, wdrażanie i analizę, ze względu na wymagania rynku oraz otoczenia konkurencyjnego firmy.

Z uwagi na swój zamysł powoduje dążenie to ciągłych i nieprzerwanych działań, mających za zadanie poprawę obecnego stanu. Najważniejsze jest aby uświadomić sobie, że proces doskonalenia nigdy nie ma końca. Zawsze jest coś co można poprawić.

Kaizen a praca ze sprężonym powietrzem

W swojej codziennej pracy często spotykam się z sytuacjami, w których instalacje sprężonego powietrza są zaniedbywane na rzecz pozostałych: np. gazowych lub elektrycznych. To duży błąd. Stan komponentów wchodzących w skład sieci dystrybucji sprężonego powietrza musi być utrzymywany w stuprocentowej sprawności – zaczynając od samego serca czyli sprężarkowni aż do końcowych zaworów, złączek i narzędzi pneumatycznych.

Na przestrzeni lat rozwoju przemysłowego doszło do wielu zmian. Sprężarki śrubowe wyparły w dużej mierze tłokowe, zamiast zaworów kulowych stosuje się automatyczne zrzuty kondensatu, a manometry analogowe są zastępowane przez wskaźniki elektroniczne.

Nasza usługa

Instalacje pneumatyczne

Potrzebujesz rozbudowy istniejącej instalacji pneumatycznej?
Wykonujesz prace, które wymagają od Ciebie użycia sprężonego powietrza?
A może rozpoczynasz działalność i masz trudności z oszacowaniem zużycia sprężonego powietrza?

Dowiedz się więcej
Proces ciągłego doskonalenia w pracy ze sprężonym powietrzem - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Co można zrobić lepiej?

W codziennej pracy z instalacjami sprężonego powietrza warto zadać sobie pytanie: Czy moja instalacja może być lepsza? Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś twierdząco, następnym pytaniem, które musi się tu pojawić, jest: Co powinienem zrobić aby ją udoskonalić?

Często w swojej pracy zawodowej spotykam się z sytuacją braku obiektywnego spojrzenia na rzeczywistość, spowodowanego tym że nie widzimy tego co nas otacza, ponieważ się do tego przyzwyczailiśmy z upływem czasu. Warto przytoczyć tutaj sytuację, z jaką zetknąłem się podczas realizacji zlecenia u klienta. Podczas pracy jednej z maszyn słychać było wyraźnie, że spod obudowy wydostaje się sprężone powietrze. Pracownicy nie zwracali na to uwagi, twierdząc że „tak zawsze było”. Po zdjęciu obudowy okazało się, że powodem uciekania powietrza był wypięty wężyk – pod pełnym ciśnieniem wypuszczał sprężone powietrze.

To bardzo doby przykład i moment, w którym powinno się skorzystać z pomocy osoby z zewnątrz, która w obiektywny sposób spojrzy na zakład i procesy produkcyjne i technologiczne. Patrząc z boku, nie będąc zaangażowanym, łatwiej zauważyć nieprawidłowości.

Aby systematycznie doskonalić siebie i swoją firmę, warto zaufać firmie Air-Com. Jeśli w swojej firmie używasz jako medium roboczego sprężonego powietrza, zacznij od unikalnej usługi, jaką oferujemy: audytu sprężonego powietrza. Audyt pokaże jak wygląda obecna sytuacja, szczegółowo określi wycieki i koszty jakie one generują. Wskażemy również, jakie  modernizacje instalacji należy wykonać.

Wsparcie oferowane przez Air-Com nada kierunek rozwoju Twojej firmie. Możesz na nas liczyć, teraz i w przyszłości.

Mateusz Kowalski

Cześć, jestem Doradcą Technicznym w Air-Com Pneumatyka-Automatyka w Dziale Instalacji. Specjalizuję się w instalacjach pneumatycznych, budowie sprężarkowni oraz audytach sprężonego powietrza. Doradzam klientom w zakresie oszczędności oraz eksploatacji szeroko rozumianego sprężonego powietrza. Tworzę plany naprawcze, które stanowią podstawę do modernizacji stanowisk pracy, optymalizacji rozwiązań oraz dobrych praktyk. Dzięki doświadczeniu w Dziale Utrzymania Ruchu oraz pracy w środowisku LEAN Management pomagam w tworzeniu standardów jakości, która stanowi priorytet w nowoczesnych firmach.