Skip to main content

Szybkozłączka bezpieczna posiada jedną przewagę nad tradycyjną szybkozłączką. Czy objawia się to tylko wzrostem komfortu i bezpieczeństwa pracy? Odpowiedź odnajdziecie w naszym filmie.

Szybkozłączka z upustem powietrza, z przyciskiem, przegubowe czy z blokadą mechaniczną pozwalają w szybki, prosty, wygodny i bezpieczny sposób łączyć przewody i węże pneumatyczne, przewody spiralne z odbiornikami bez użycia narzędzi.

Szybkozłączka bezpieczna – film poradnikowy

Co dowiecie się z filmu? Na czym polega różnica między standardową szybkozłączką a wariantem bezpiecznym (zobacz online). Do tego celu Paweł Oskroba, właściciel firmy Air-Com Pneumatyka-Automatyka, posłużył się pistoletem do przedmuchu podłączonego do instalacji pneumatycznej.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału. Polecamy także inny film z tej serii (dostępny na planszy pod koniec filmu) lub tutaj.

Szybkozłączka bezpieczna – co warto wiedzieć?

Służą do bezpiecznego łączenia i rozłączania przewodów pneumatycznych bez efektu „wystrzelenia”, uderzeń i trzepotania przewodu. Przeznaczone są do stosowania w rozwiązaniach przemysłowych i warsztatowych. Ich zastosowanie zapobiega niebezpiecznemu efektowi „trzepotania” przewodu, co może doprowadzić do obrażeń obsługującego.

Wtyki bezpieczne działają na zasadzie odpowietrzania przewodu poprzez wiele nacięć odpowietrzających, zapobiegają uderzaniu i „trzepotaniu” przewodu. Dla szybkozłączy bezpiecznych NW10 DN10 z tuleją przesuwną najpierw następuje odcięcie gniazda i odpowietrzenie wtyku, który znajduje się jeszcze w gnieździe.