Spis treści
Tekst sponsorowany – powstał we współpracy z naszym partnerem biznesowym – firmą SMC.
Nie podlega wątpliwości, że działalność każdej firmy produkcyjnej ma wpływ na jej otoczenie – gospodarkę, środowisko oraz społeczeństwo, a także na pracowników firmy. Z takiego wniosku wypływa szereg zasad regulujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa, nazywanych obecnie społeczną odpowiedzialnością biznesu lub zrównoważonym rozwojem biznesu. Przestrzeganie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu oferuje przedsiębiorstwu spore korzyści wizerunkowe – marka firmy zdecydowanie poprawia swoją reputację społeczną, pracownicy bardziej angażują się w jej rozwój.
Firma SMC posiada certyfikat ISO 14001 od 1999 r. i od wielu lat bardzo poważnie podchodzi w swojej działalności do społecznej odpowiedzialności biznesu. Rozwiązania tworzone przez SMC są podstawą działań osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za efektywność energetyczną, szczególnie w zakresie redukcji CO2. Firma SMC opracowuje rozwiązania technologiczne, które jednocześnie ograniczają emisję CO2 i znacząco zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Wpływa na zmniejszenie śladu węglowego w zakresach 1, 2 i 3. Zakres 1 to emisje bezpośrednie, wynikłe z użytkowania maszyn i instalacji w przemyśle. Zakresem 2 objęte są emisje pośrednie, powstające np. podczas produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej w przedsiębiorstwie. Emisje pochodzące od dostawców i innych firm współpracujących z przedsiębiorstwem, biorących udział np. w łańcuchu dostaw lub wykorzystujących produkty wytworzone przez przedsiębiorstwo to zakres 3.
Sporo firm ma problem z ograniczeniem emisji we wszystkich trzech zakresach emisji. Wydaje się, że można osiągnąć w tym zakresie realne i mierzalne wyniki, przechodząc na odnawialne źródła energii. Wdrożenie takich rozwiązań w przedsiębiorstwie jednak ograniczy tylko emisję w zakresie 1, a jej ograniczenie w pozostałych dwóch zakresach jest trudne i czasochłonne. Dlatego firma SMC przyjęła jako jedną z głównych zasad swojego funkcjonowania ciągłe doskonalenie. Opiera się ono na trzech podstawach: zrównoważone produkty, oszczędzanie sprężonego powietrza oraz zrównoważenie produkcji.
Zrównoważone produkty
Oddziaływanie produktów SMC na środowisko naturalne jest oceniane poprzez szczegółowe analizy. Analizowana jest oszczędność zasobów użytych do produkcji (np. miniaturyzacja produktów), ich trwałość, oszczędność zużywanej energii, ilość materiałów opakowaniowych, a także koszty utylizacji urządzeń. Celem wszystkich działań SMC w tym zakresie jest opracowywanie coraz lepszych produktów, pomagających w realizowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
Tworzenie produktów zrównoważonych polega na projektowaniu produktów mniejszych i lżejszych w stosunku do rozwiązań istniejących. Prowadzi to do zredukowania emisji CO2 powstającej podczas produkcji urządzeń, nawet do 75%.
Dzięki projektowaniu i produkowaniu lżejszych i bardziej kompaktowych produktów, klienci firmy SMC mogą minimalizować rozmiar i wagę maszyn, zmniejszając również emisję CO2 z zakresu 1. Już obecnie SMC oferuje ekologiczne i zrównoważone siłowniki, elektrozawory, filtry sprężonego powietrza i złącza wtykowe. Kolejnymi produktami redukującymi emisję CO2 z zakresu 1 są chillery, zmniejszające zapotrzebowanie na energię nawet o 34%. Stanowią one bardziej ekologiczną alternatywę dla kotłów i pieców zasilanych gazem. Są używane np. w dozowaniu czekolady lub fluidyzacji farb. Ich zaletą jest możliwość zasilania wyłącznie elektrycznego.
Systemy oszczędzania sprężonego powietrza
Również w zakresie rozwiązania dostarczane przez SMC mogą pomóc w redukcji zużycia energii i ograniczeniu emisji CO2. Oczywiście należy wyjść od zrozumienia i poznania procesów w przedsiębiorstwie, powodujących emisję. Nie jest powszechnie znany fakt, że instalacje i urządzenia sprężonego powietrza zużywają nawet aż 20% całej energii, wykorzystywanej w firmie. Główną część zużycia stanowi nadmuch sprężonego powietrza, odpowiadający nawet za 40% całości zużycia. Praca siłowników pneumatycznych to kolejne 14% zużycia. Czołówkę zamyka podciśnienie, które odpowiada za ok. 9% całości zapotrzebowania na sprężone powietrze.
Efektywność nadmuchu sprężonego powietrza można znacząco poprawi, wykorzystując do zasilania przewody pneumatyczne o mniejszej średnicy. SMC oferuje też inne produkty, zmniejszające zużycie przy nadmuchu:
- impulsowe pistolety sprężonego powietrza,
- pulsacyjne zawory nadmuchowe,
- kompaktowe jednostki podciśnienia,
- czujniki pneumatyczne,
- wzmacniacze ciśnienia.
Zrównoważenie produkcji
Firma SMC Corporation posiada akredytację ISO 14001 od grudnia 1999r. Od tego momentu w naszych fabrykach wciąż ulepszamy środki produkcji, koncentrujemy nasz program doskonalenia na ochronie środowiska, stosując panele fotowoltaiczne.
W ramach działań biznesowych SMC Corporation stara się obniżać emisję CO2 w zakresie 3. Optymalizujemy zużycie wody, gospodarowanie odpadami oraz staramy się lepiej wykorzystywać substancje chemiczne. Nasze działania w tym zakresie obejmują:
- zastosowanie mechanizmów odcinających sprężone powietrze podczas przestoju,
- wykorzystywanie cyfrowych wskaźników natężenia przepływu powietrza – pozwala to na wczesne wykrycie nieszczelności i redukcję strat.
Już na etapie projektowania naszych urządzeń analizujemy zagrożenia, jakie mogą pojawić się dla środowiska naturalnego w wyniku zużycia zasobów, rozumianych szeroko, takich jak: materiały, energia elektryczna, substancje chemiczne, woda, materiały opakowaniowe i papier.
Wspieranie rozwiązań prowadzących do redukcji emisji CO2
Poza wspomnianymi wcześniej działaniami, podejmowanymi przez SMC na rzecz ograniczenia emisyjności z zakresu 1, 2 i 3, użycie ekologicznych produktów dostarczanych przez SMC pozwala wielu naszym klientom w otrzymaniu certyfikacji ISO 14001. Zakres tej normy jest szeroki i bierze pod uwagę cały wpływ na środowisko naturalne.
SMC Corporation oferuje szereg rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści klientom. Przykładem może być tutaj technologia komunikacji bezprzewodowej Fieldbus, dzięki której spada ilości koniecznych kabli i połączeń, a tym samym zmniejsza się ilość odpadów z miedzi i aluminium.
Zobacz film o systemie bezprzewodowym
SMC EXW1/EX600-W
Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach poprawiających efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie?