Skip to main content

Siłownik pneumatyczny to jeden z najpopularniejszych komponentów w pneumatyce. Jak można w łatwy sposób zwiększyć jego walory użytkowe? Jak wygląda mocowanie siłownika pneumatycznego? Zobacz nasz poradnik prezentujący najpopularniejsze akcesoria do siłownika pneumatycznego.

Akcesoria do siłownika pneumatycznego: rodzaje i zastosowania

Paweł Oskroba, Prezes Zarządu firmy Air-Com Pneumatyka-Automatyka, w kolejnym naszym filmie poradnikowym dokonuje przeglądu najpopularniejszych akcesoriów do siłownika pneumatycznego. Osprzęt o takim charakterze podnosi walory użytkowe siłowników i pozwala zamontować je w wielu miejscach.

Mając na myśli akcesoria do siłowników pneumatycznych skupiamy się głównie na przodzie siłownika (tłoczysku) oraz na tyle (pokrywa siłownika). Te dwa miejsca służą do adaptacji zamocowań czy uchwytów.

Co zobaczysz w filmie poradnikowym?

00:26 Czym są akcesoria do siłowników i gdzie się je montuje
00:59 Końcówka z przegubem kulowym
01:27 Końcówka widełkowa
01:50 Kołnierze
02:14 Mocowanie siłownika pneumatycznego: ucho proste kompletne, ucho skośne kompletne, ucho kompletne ze sworzniem
03:03 Łapy
03:26 Czy akcesoria można dostosować do każdego rozmiaru siłownika?
04:23 Czujniki kontaktronowe

subskrypcja kanału YouTube pneumatyka

Może zainteresuje Cię także inny nasz film:
▶️ Siłowniki pneumatyczne – budowa, rodzaje, działanie w praktyce
Zobacz akcesoria do siłowników pneumatycznych:
▶️ oferta sklepu online

Transkrypcja poradnika o akcesoriach do siłownika pneumatycznego: przeczytaj.

Dzień dobry, witam na oficjalnym kanale YouTube Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Ja nazywam się Paweł Oskroba. Chciałbym Państwa dzisiaj zaprosić do obejrzenia kolejnego odcinka z serii poradnikowej.

W poprzednich odcinkach pokazywaliśmy Państwu siłowniki pneumatyczne. W dzisiejszym odcinku chcemy zademonstrować osprzęt do tych siłowników, który podnosi ich walory użytkowe i pozwala zamontować siłowniki w maszynach i urządzeniach, w których są wykorzystywane.

Mówiąc o osprzęcie do siłowników, w głównej mierze mamy na myśli przód siłownika, czyli tłoczysko, oraz pokrywę tylną siłownika, gdzie montowane są podłączenia, zamocowania, uchwyty.

Przód siłownika: Końcówka z przegubem kulowym

Zademonstruję Państwu pierwszy z takich uchwytów. Jest to końcówka z przegubem kulowym. Końcówka ta pozwala na zamontowanie siłownika w maszynie, gdzie jest wymagane luźne łożyskowane połączenie z innym elementem.

Przód siłownika: Końcówka widełkowa

W tej wersji mamy również końcówkę widełkową. Jej nazwa pochodzi od wideł, czyli mamy końcówkę ze sworzniem i możemy ze sobą połączyć dwa elementy.

Przód siłownika: Kołnierze do siłownika

Na przodzie siłownika możemy zamontować kołnierze. Pozwalają one na montaż siłownika w pionie, poziomie lub dowolnej innej pozycji, w jakiej potrzebujemy. Ten sam kołnierz może być zamontowany również na tyle siłownika. A to najprostszy przykład, jak można go wykorzystać.

Tył siłownika: ucho proste kompletne

Jeśli już jesteśmy przy tylnej pokrywie siłownika, tutaj też możemy wykorzystać różne zamocowania, poczynając od najprostszego, czyli ucha prostego kompletnego, które pozwala zamocować siłownik z umożliwieniem jego ruchu pod dowolnym kątem, ucha skośnego kompletnego (tu mamy zamocowany siłownik pod kątem 90 stopni do płaszczyzny), ucha prostego ze sworzniem w tej wersji oraz w tej.

Tył siłownika: łapy

Siłowniki mogą być również zamontowane na łapach, w pionie lub w poziomie, chociażby w taki sposób, ewentualnie w taki.
Trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz, że praktycznie do wszystkich średnic siłowników, zaczynając od fi 12 do fi 320 (o czym wspominałem w poprzednim odcinku) występuje pełna gama osprzętu. Tutaj dla porównania – końcówka widełkowa do siłownika fi 20, a tutaj – do siłownika fi 200. Praktycznie do każdej ze średnic dobierzemy osprzęt.
Tutaj mamy przykłady osprzętu przy siłownikach ISO 6432. To są mniejsze siłowniki, więc i siłą rzeczy osprzęt jest mniejszy. Pozwala natomiast na taki sam montaż – w pionie, w poziomie, z połączeniem wahliwym, z końcówką z przegubem kulowym. Praktycznie w każdej wersji średnicy można dobrać osprzęt do siłownika.

Czujniki kontaktronowe

Jeszcze jednym, ważnym przy siłownikach pneumatycznych elementem, są czujniki kontaktronowe. W związku z tym, że dzisiaj w standardzie praktycznie każdy siłownik pneumatyczny posiada magnes zabudowany w tłoku, możemy w pracy takiego siłownika wykorzystać czujnik. Najczęściej jest on używany do tego, aby poznać położenie tłoka. Bardzo prosty czujnik, montowany w rowku T siłownika, bardzo prosto i szybko można czujnik wymienić. Zademonstruję tu Państwu jak to wygląda. I to jest cały montaż czujnika, z różnymi wyjściami – tutaj z pinami na M8, tutaj mamy wersję dwuprzewodową, tutaj wersję trzyprzewodową z diodą sygnalizacyjną LED.
Czujniki są uniwersalne i do każdej ze średnic siłownika taki czujnik będzie pasował.
Tu dla przykładu dwie średnice – 50 i 40, ale żeby to samo pokazać tu mamy średnicę 20 i ten sam czujnik może być zamontowany w siłowniku fi 20. Dokładnie tak samo będzie pasował i działał bez najmniejszego problemu.