Skip to main content

Manometry do wody to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń do pomiaru i wskazywania ciśnienia. Manometry kojarzone są zwykle z pneumatyką i hydrauliką ciśnieniową, ale powszechnie są także stosowane w instalacjach wodnych. Czy manometr do wody posiada jakieś ograniczenia? Pytania i odpowiedzi.

Czym są manometry?

Manometry są urządzeniami pomiarowymi z grupy przyrządów do pomiaru ciśnienia wykorzystywanymi do pomiaru i wskazywania „wartości” ciśnienia medium roboczego w układach i systemach przemysłowych. Urządzenia te zawsze wskazują nie jego wartość a różnicę tej wartości do ciśnienia odniesienia (próżni lub ciśnienia barycznego).

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Czy do wody stosuje się te same manometry co np. do sprężonego powietrza?
Czy manometry do wody będą ulegać szybszemu zużyciu?
Jakie są cztery najczęstsze problemy ze stosowaniem manometrów do wody i jakie są metody ich rozwiązania?
Jakie manometry stosować do wody pitnej a jakie do przemysłowej?
Popularne produkty w tej kategorii

Zastosowanie manometru do wody wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz specyficznym działaniem, co zostanie opisane w poniższym artykule.
Wodę pitną lub przemysłową można traktować jak każde inne medium robocze, a do pomiaru ciśnienia najczęściej są stosowane są:
⏺️ manometry z przyłączem dolnym (radialne)
⏺️ manometry z przyłączem tylnym (osiowe).


Jednym z przykładów zastosowania manometrów do wody są domowe instalacje oczyszczania lub zmiękczania wody.

Czy do wody stosuje się te same manometry co np. do sprężonego powietrza?

Zanim odpowiem na to pytanie przypomnę, że manometry działają na zasadzie rurki Bourdona, która zmienia swój kształt pod wpływem ciśnienia i przekazuje swoje odkształcenie na wskazówkę manometru.

Elementy wewnętrzne wykonane są głównie z mosiądzu i Wika – producent manometrów, zaleca w swoich katalogach stosowanie mediów, które nie wchodzą w reakcję z mosiądzem i innymi materiałami z jakich wykonane są części wewnętrzne manometru.

Zgodnie z danymi producentów do wody stosować praktycznie każdy typ manometru.

Czy manometry do wody będą ulegać szybszemu zużyciu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Przeglądając różne fora internetowe można znaleźć informacje, że przeważająca część użytkowników daje odpowiedź twierdzącą. Z praktyki muszę stwierdzić, że wynika to głównie z… błędów popełnianych podczas ich doboru i montażu.

Jakie są cztery najczęstsze problemy ze stosowaniem manometrów do wody i jakie są metody ich rozwiązania?

Problemy z działaniem manometrów do wody pojawiają się jako skutek specyfiki instalacji wodnych oraz sieci wodociągowych i można ich uniknąć. Przykłady typowych uszkodzeń manometrów oraz sposoby ich uniknięcia podaję poniżej:

1️⃣ W instalacjach wodnych występują duże wahania ciśnienia spowodowane występowaniem wielu “odbiorników” w postaci kranów, kurków, zaworów otwieranych w dowolnym czasie.

▶️ Skutek: wskazówki w manometrach ciśnieniowych drgają lub mogą wykonywać bardzo szybkie ruchy co powoduje uszkodzenia mechanizmu wskazówki.
☑️ Porada: należy zastosować manometry glicerynowe opisane w moim artykule na ich temat.

2️⃣ W sieciach wodociągowych występują silne zmiany ciśnienia zasilania spowodowane różnymi nieprzewidywalnymi czynnikami: odległością od źródła, konstrukcją sieci wodociągowej, ilością odbiorców, porą doby itp. 

▶️ Skutek: dobrane manometry mogą być poddawane większemu ciśnieniu niż zakładaliśmy i następuje uszkodzenie ich części wewnętrznych oraz wskazówki.
☑️ Porada: należy bardzo zwracać uwagę na zakres pomiarowy manometru (producent firma Wika podaje, że zakres pomiaru wynosi do 75% wartości podawanej na skali manometru), czyli jeżeli w instalacji jest ciśnienie wody np. 6 barów to należy zastosować manometr o zakresie do 10 barów.

3️⃣ Użytkownicy bardzo często stosują manometry standardowe, które wpięte są do instalacji i pracują ciągle tzn stale podają wartość ciśnienia i w ten sposób są podatne na zmiany ciśnienia. 

▶️Skutek: wskazówka manometru wykonuje ciągłe ruchy, co zmniejsza żywotność mechanizmu.
☑️Porada: należy podłączać manometry do wody z użyciem kurków manometrycznych i dokonywać odczytu wtedy, kiedy jest to potrzebne.

4️⃣ Częste stosowanie przed manometrami do wody zaworów kulowych

▶️Skutek: uszkodzenie mechanizmu manometru po otwarciu zaworu kulowego spowodowane gwałtownym uderzeniem ciśnienia.
☑️Porada: należy podłączać manometry do wody z użyciem kurków manometrycznych iglicowych, które otwierają się powoli.

Jakie manometry stosować do wody pitnej a jakie do przemysłowej?

Zarówno do wody pitnej jak i przemysłowej stosowane są te same typy manometrów z pewnymi różnicami:

▶️ do wody pitnej powinno się stosować manometry zwykłe lub glicerynowe z atestami PZH (dostępne na zamówienie).
▶️ do wody przemysłowej w której występują zanieczyszczenia zalecane są manometry membranowe, które uniemożliwiają dostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza manometru.

▶️ Może zainteresuje Cię podobny temat:
Uszkodzony wakuometr? Zobacz rozwiązanie nietypowego problemu

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.