Skip to main content

Precyzyjne, szybkie i bardzo silne – z naszego artykułu dowiesz się czym jest pewny chwyt. Omówimy rodzaje i zastosowania tych sprytnych urządzeń, jakimi są chwytaki pneumatyczne.

Czym byłaby zautomatyzowana linia produkcyjna, w której każdy proces przenoszenia produktów musiałby być wykonywany przez człowieka? Potrzebę przenoszenia, wyciągania, wkładania elementów świetnie spełniają różnego rodzaju manipulatory i roboty, mające za swoje „dłonie” właśnie chwytaki pneumatyczne.

W odpowiedzi na różnorodność kształtów i faktur elementów, jakie mogą pojawić się na liniach produkcyjnych, na rynku można znaleźć różne rodzaje chwytaków. Dwuszczękowe równoległe, trójszczękowe, kątowe, promieniowe – tyle w skrócie. Jest co omawiać, zatem bez przedłużania idziemy dalej!

Rodzaje chwytaków pneumatycznych

Podstawowym kryterium podziału chwytaków jest ich budowa. Dzielą się one na:

  • równoległe,
  • kątowe,
  • radialne.

Chwytaki równoległe

Chwytak równoległy zawdzięcza swoją nazwę ułożeniu szczęk, ponieważ, jak łatwo się domyślić, przez cały czas szczęki chwytaka pozostają wobec siebie równoległe. Ich zaletą jest to, że nawet w przypadku zastosowania dłuższych ramion, nie tracimy dużo na sile trzymania. Mają one nieco bardziej skomplikowaną budowę od chwytaków kątowych, a co za tym idzie, mogą być również od nich droższe. Są wykonane z aluminium, z stalową osłoną pozwalającą na przenoszenie dużych obciążeń. Ruch szczęk realizowany jest poprzez posuwisto-zwrotny ruch tłoka wewnątrz obudowy.

Chwytaki pneumatyczne – wszystko co chcieliście o nich wiedzieć, ale baliście się zapytać

Chwytaki równoległe dwustronnego działania seria ACHZ

Chwytaki równoległe można podzielić również zgodnie z ich sposobem działania – na chwytaki jednostronnego i dwustronnego działania, a także na normalnie otwarte i normalnie zamknięte. Nic nie stoi na przeszkodzie aby za pomocą odpowiedniej nakładki chwytak taki pracował w sposób gdzie nie zaciska się na elemencie, a wsuwa się do niego i łapie go od wewnątrz. W naszej ofercie znaleźć można chwytaki o średnicy tłoka od ⌀10mm do ⌀25mm. W ofercie dostępne są również chwytaki o dużym rozstawie szczęk.

Chwytaki radialne

Innym rodzajem chwytaków o równoległym ruchu szczęk będą chwytaki radialne. Otwieranie i zamykanie szczęk odbywa się poprzez zamontowaną wewnątrz korpusu krzywkę, dzięki czemu ruch jest bardzo precyzyjny, a w przypadku chwytaka trójszczękowego, chwytany element dodatkowo jest centrowany do osi chwytaka. Konieczność zastosowania chwytaka o trzech lub nawet czterech szczękach będzie wynikała z kształtu elementu, który ma być chwytany – chwytak trójszczękowy zapewnia pewny chwyt kształtów takich jak kule lub wałki, które mogłyby wyślizgnąć się z chwytaka dwuszczękowego. Chwytaki trójszczękowe i czteroszczękowe mają też jeden określony sposób montażu, podczas gdy chwytak dwuszczękowy może być zamontowany na różne sposoby dzięki nakładkom o różnych kształtach, np. od góry lub od boku łapanego elementu, w zależności od potrzeb.

Chwytaki pneumatyczne – wszystko co chcieliście o nich wiedzieć, ale baliście się zapytać

Chwytaki radialne 3-szczękowe, seria ACXH

W ofercie chwytaków radialnych znaleźć można chwytaki o rozmiarach od ⌀16mm aż do ⌀125mm.

Chwytaki kątowe

Kolejnym rodzajem chwytaków są chwytaki kątowe. Zmienia się w nich sposób otwierania i zamykania szczęk – szczęki chwytaka kątowego obracają się wokół osi wewnątrz korpusu chwytaka, a ich kąt rozwarcia będzie wynosił od -10° do 30°. Ich zaletą będzie prostsza konstrukcja, natomiast pewną wadą jest znaczna strata siły chwytu wraz z wydłużaniem ramienia, co w przypadku cięższych elementów oznacza konieczność łapania bliżej korpusu chwytaka.

Chwytaki pneumatyczne – wszystko co chcieliście o nich wiedzieć, ale baliście się zapytać

Chwytaki kątowe seria ACHC

Pewnym wariantem chwytaków kątowych są chwytaki promieniowe, czyli chwytaki o kącie rozwarcia szczęk aż 180°. Taka cecha pozwala na pracę i swobodę poruszania się chwytaka w miejscach lub w maszynach zbyt małych aby umożliwić ruch w jednej z osi, w celu wymiany przedmiotu czy ruchu samego chwytaka. W nim szczęki mogą rozchylić się całkowicie, robiąc miejsce na manipulowanie elementem.

Podobnie jak chwytaki równoległe, chwytaki kątowe występują w rozmiarach od ⌀10mm do ⌀25mm.

Podsumowanie

Określenie typu oraz wielkości chwytaka, które będą najlepsze do użycia w danej aplikacji, zależą od od kształtu oraz masy manipulowanych elementów. Dopuszczalne obciążenie chwytaków zmienia się wszak wraz z ich wielkością. Każdy z wymienionych typów chwytaków posiada możliwość montażu czujnika położenia szczęk chwytaka, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie stanu jego otwarcia. W celu dopasowania chwytaka do konkretnego zastosowania, każdy z nich posiada również otwory montażowe, przeznaczone do zamontowania odpowiedniego zestawu nakładek. Lekka i kompaktowa budowa wymienionych urządzeń pozwoli na ich szerokie i bezproblemowe zastosowanie w różnego rodzaju manipulatorach oraz robotach.

Zapraszamy na stronę internetową Air-Com.pl gdzie mogą Państwo zapoznać się z oferowanymi przez nas produktami, a także do innych publikacji i artykułów w naszej Bazie Wiedzy.

Zobacz nasz film o chwytakach pneumatycznych