Skip to main content

Artykuł napisany przez Mateusza Jęczyńskiego, laureata konkursu (link do konkursu) o przekaźnikach systemu MasterIN, organizowanego przez firmę Finder Polska. Przy tworzeniu artykułu autor korzystał z zaplecza merytorycznego oraz technicznego firmy Finder.

Przekaźniki marki Finder to urządzenia, które służą do sterowania obwodami elektrycznymi. Charakteryzują się one wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością w zastosowanych aplikacjach. Szeroka gama produktów oraz największa liczba certyfikatów z wszystkich producentów przekaźników powoduje, że produkty pod szyldem Findera można odnaleźć w różnych dziedzinach automatyki oraz elektrotechniki. W ofercie firmy Finder znajdują się m.in. przekaźniki subminiaturowe, miniaturowe, mocy, czasowe, półprzewodnikowe oraz przekaźniki bezpieczeństwa.

Przekaźniki na pierwszy rzut oka cechują się prostą konstrukcją oraz dodatkowo łatwością w montażu i obsłudze. Gdy jednak zaczniemy wgłębiać się w szczegóły specyfikacji, możemy zauważyć wiele nowinek technicznych, których nie znajdziemy w ofercie innych producentów. Kilka z nich możemy spotkać w przekaźnikach interfejsowych o szerokości 6,2 mm, które stosowane są bardzo często w szafach sterowniczych. Standardowe wykonania przekaźników Findera wyróżniają się na tle konkurencji największą ilością cykli działania przekaźnika, co ma bezpośredni wpływ na żywotność komponentu, natomiast rozbudowane wersje mogą ułatwić prace elektrykom, instalatorom, prefabrykatorom oraz w znaczący sposób ograniczyć miejsce w szafach sterowniczych.

Przekaźniki Finder serii MasterIN - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Przekaźniki interfejsowe 6,2 mm serii 39

System MasterIN jest rozwiązaniem, które umożliwia łączenie oraz instalowanie przekaźników różnych serii w sposób, który dotychczas nie był możliwy. System ten składa się z 4 różnych serii przekaźników interfejsowych, które różnią się od siebie prądem znamionowym oraz liczbą zestyków, a także posiadają różnorodne gniazda i akcesoria. Skupmy się jednak na serii 39 przekaźników interfejsowych o szerokości 6,2 mm

Przekaźnik MasterBASIC

MasterBASIC to podstawowe przekaźniki z serii 39. W gniazdach mogą znajdować się przekaźniki elektromagnetyczne, których styki mogą być wykonane z materiału AgNi (wykonanie standardowe), AgNi+Au (styki złocone) oraz AgSnO2 (styki wzmocnione) – materiały zestyków zostały omówione w tym artykule. Możemy również spotkać rozwiązania półprzewodnikowe (SSR). Przekaźniki SSR mogą sterować obciążeniami o napięciu od 1,5 do 53 V DC oraz 12 oraz 275 V AC. Przekaźnik MasterBASIC posiada zaciski śrubowe i zaciski PUSH-IN, które przyspieszają i ułatwiają montaż. Dzięki temu przekaźnik ten może być wykorzystywany do ogólnego zastosowania jako układ pośredniczący w różnych systemach i aplikacjach. Może być również używany w aplikacjach jako interfejs wejściowy pomiędzy stykami pomocniczymi, czujnikami, itp. a kontrolerami, sterownikami PLC lub silnikami.

Przekaźniki Finder serii MasterIN - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Przekaźnik interfejsowy Finder serii 39.01 – znajduje zastosowanie w zabezpieczeniu wejść i wyjść sterowników PLC. Stanowi połączenie przekaźnika miniaturowego serii 34 i gniazda. Właśnie dzięki takiemu połączeniu możemy mówić o przekaźniku interfejsowym.

Przekaźnik MasterPLUS

Przekaźniki z serii MasterPlus posiadają wszystkie zalety serii Basic, z dodatkową implementacją dwóch dodatkowych funkcje. Przekaźniki z serii Plus posiadają rozwiązanie niwelowania zjawiska linii długiej, służą także do tłumienia prądów upływu. Pozwala to na zminimalizowanie zakłóceń wprowadzanych przez linie przesyłowe, które mogą wpłynąć na stabilność i niezawodność pracy urządzenia zwłaszcza w bardzo długich liniach sygnałowych.

Przekaźnik interfejsowy serii 39 z wkładką bezpiecznikową

W odpowiedzialnych układach automatyki pojawia się potrzeba zabezpieczenia każdego toru ze swobodnym dobraniem charakterystyki obciążenia zależnie od charakteru odbioru. Odpowiedzią na to jest MasterPLUS – przekaźnik interfejsowy w wbudowanym bezpiecznikiem. Wkładki bezpiecznikowe posiadają sygnalizację przepalenia, co jeszcze bardziej ułatwia analizę w sytuacji awaryjnej. Po pierwszym włożeniu modułu następuje rozłączenie zwory, uniemożliwiające zwarcie toru podczas serwisu. Przed użyciem wkładki przekaźnik pracuje jak zwykła podstawka. Ta specjalna wersja zapewnia zwiększoną ochronę obwodu wyjściowego dzięki wymiennemu modułowi bezpiecznikowemu.

Przekaźniki Finder serii MasterIN - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Moduł bezpiecznikowy dla przekaźników interfejsowych z serii MasterPLUS.

Złączka w gnieździe przekaźnikowym – MasterINPUT oraz MasterOutput

Przekaźniki Finder serii MasterIN - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

MasterINPUT

Przekaźniki Finder serii MasterIN - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

MasterOUTPUT

Podczas projektowania rozdzielnicy staramy się zmniejszyć ilość niepotrzebnych komponentów. Stajemy pomiędzy wyborem czytelności i prostoty układu a coraz mniejszą ilością miejsca. Wychodząc naprzeciw wymaganiom, o których piszemy powyżej, Finder wprowadził serie przekaźników posiadających w sobie Bus-Bar (dodatkowe odseparowane wyprowadzenia, z możliwością łączenia wspólną szyną), zastępujące złączki potencjałowe dla MasterOUTPUT i zasilające dla MasterINPUT. Wyprowadzenie zasilania z podstawki do urządzeń wejściowych korzystnie wpływa na czytelność układu, zapewnia prostotę podłączenia i redukuje miejsce niemal dwukrotnie, w szczególności, jeśli zwrócimy uwagę na to, że podstawka wciąż daje nam funkcjonalność łączenia wyprowadzeń A2 mostkami grzebieniowymi. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku separacji obwodów wykonawczych, gdzie możemy mostkować zarówno wspólne zasilanie (zacisk COM), jak i stworzyć wspólną szynę potencjałową (szyna BB) dla obwodów wykonawczych, z poziomu podstawki przekaźnika interfejsowego.

Przekaźnik MasterTIMER

Przekaźnik interfejsowy serii 39 z 8 funkcjami czasowymi.

Przekaźnik MasterTIMER jest urządzeniem o zaskakujących możliwościach. Podobnie jak seria MasterPlus może posiadać wbudowany wymienny bezpiecznik. Ma także aż 8 różnych funkcji czasowych, które jesteśmy w stanie zaprogramować samodzielnie. Dodatkowo 4 zakresy czas pracy, potencjometr w celu dokładnej nastawy czasu działania funkcji oraz zacisk B1, do którego podłączamy zewnętrzny sygnał „start”. Przekaźniki MasterTimer mogą być wykonane w wersji elektromagnetycznej oraz półprzewodnikowej, natomiast sterowanie odbywa się w zakresie od 12 do 24 V AC/DC. Urządzenie może być wyposażone w zaciski śrubowe, jak i zaciski push-in co zapewnia prostotę i szybkość instalacji.

Przekaźnik MasterTIMER jest wygodnym i funkcjonalnym narzędziem dla wielu różnych zastosowań, w których potrzebne jest sterowanie czasowe.

MasterADAPTER – pewne połączenie ze sterownikiem PLC

Gdy dobierzemy już odpowiednią serię przekaźników do naszych potrzeb, w następnym kroku należy połączyć przekaźniki pośredniczące ze sterownikiem PLC. Tutaj z pomocą przychodzi MasterADAPTER. Urządzenie zapewnia nam połączenie do 8 przekaźników z modułami wyjściowymi sterownika. Poprzez zastosowanie modułu Master możemy znaczenie przyśpieszyć prace nad rozdzielnicą oraz wyeliminować możliwość pomyłek podczas kablowania. Dodatkowo wyprowadzenie zasilania 24V DC na moduł MasterADAPTER przez dedykowany przewód pod dowolną konfigurację z wtyczką powoduje, że projektowanie, montaż i serwis takiego układu automatyki jest czystą przyjemnością.

Przekaźniki Finder serii MasterIN - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Adapter umożliwiający bezpośrednie połączenie przekaźników ze sterownikiem.

Seria 39 – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dedykowane gniazda, adaptery i złączki to nie wszystko, co oferuje seria 39 przekaźników Finder. Szeroki zakres napięcia znamionowego cewki od 6 V DC do 220 V DC lub 230 V AC powoduje, że przekaźniki mogą być stosowane w różnych branżach. Warto wspomnieć o podstawce z uniwersalnym napięciem zasilania 24-240 V AC/DC, o jednym z pierwszych przekaźników półprzewodnikowych w gabarycie 6,2 mm o obciążalności 6A z częstotliwością przełączania niespotykaną w przekaźnikach tak niewielkich rozmiarów (180 000 cykli/h) oraz o przekaźniku czasowym z 8 funkcjami logicznymi z możliwością zastosowania wkładki bezpiecznikowej.

Nowy wymiar łączenia przekaźników przemysłowych

Co zrobić gdy musimy zastosować przekaźniki, które będą w stanie przełączyć większe obciążenia ? Wtedy ponownie można zastosować system MasterIN. Posiada on gniazda dla przekaźników serii 40 (1P, 2P), 46 (1P, 2P) oraz 55 (2P, 3P, 4P), które zostały wyposażone w zaciski PushIN i szereg akcesoriów, które ułatwią pracę podczas montażu lub serwisu.
Pierwszą rzeczą wartą podkreślenia jest obecność dwóch wyprowadzeń na każdym z zacisków oraz punkty probiercze przy zaciskach i szynach dla sond mierników, które w wymierny sposób ułatwiają kontrolę obwodu automatyki. Za pomocą dedykowanych mostków można połączyć ze sobą np. zaciski COM lub zmostkować zaciski cewek A1 lub A2. Oznacza to, że stosując system MasterIN jesteśmy w stanie połączyć nasz układ bez kręcenia śrubokrętem.

Gniazda przekaźników mogą być w zestawie z plastikowym wyrzutnikiem lub obejmą metalową, którą polecamy do aplikacji gdzie mogą występować silne drgania lub wstrząsy.

Stosowanie systemu MasterIN oraz gniazd z zaciskami PushIN dla przekaźników przemysłowych oraz wąskich przekaźników interfejsowych 6,2mm w wyraźny sposób skraca czas montażu i serwisu w stosunku do rozwiązań śrubowych. Używanie odpowiednich mostków i szyn grzebieniowych pozwala również na zaoszczędzenie czasu, który w normalnych warunkach byłby stracony na tworzenie krótkich odcinków z drutu lub linki do łączenia poszczególnych torów.

System MasterIN jest odpowiedzią dla obecnych oraz przyszłych klientów firmy Finder z różnych branż automatyki przemysłowej, na ich wymagania i potrzeby, zebrane podczas konsultacji firmy Finder z użytkownikami i klientami. Właśnie dzięki wspólnemu działaniu powstał system, który pozwolił połączyć bezkonkurencyjną jakość i szybkość łączenia.

Mateusz Jęczyński

Mateusz Jęczyński - uczeń technikum Zespołu Szkół Technicznych imienia Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Prowadzi profil _m3chatronic_ na platformie Instagram. Ambitny młody człowiek, pasjonat mechatroniki. Pneumatyka, automatyka, układy sterowania, programowanie sterowników PLC to część jego pasji. Wolny czas spędza na poznawaniu ciekawostek z branży. Gotowy na nowe wyzwania. Zainteresował się elektroniką i robotyką już w wieku szkolnym, a w wieku 16 lat rozpoczął swoją przygodę z tworzeniem materiałów na Instagrama. Na Instagramie Mateusz Jęczyński kontynuuje swoją pasję i dzieli się zdjęciami i krótkimi filmikami ze swoich projektów. Obserwujący jego konto mogą zobaczyć różnorodne urządzenia. Mateusz Jęczyński stara się inspirować innych do nauki i eksperymentowania z mechatroniką oraz do kreatywnego podejścia do nauki i rozwoju osobistego.