Skip to main content

Co może mieć wspólnego pneumatyka ze szkoleniem żołnierzy? Przydaje się tam, gdzie wymagana jest symulacja odrzutu broni ręcznej.

Wyszkolenie żołnierza w obecnych czasach wiąże się ze sporymi kosztami. Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiadać żołnierz, jest oczywiście posługiwanie się bronią. Wynika z tego konieczność treningu strzeleckiego. Obecnie na różnych etapach szkolenia stosuje się symulatory pola walki oraz strzelnicy. Jednak taki sposób szkolenia posiada podstawową wadę: nie uwzględnia się odrzutu broni podczas strzelania.

Symulacja odrzutu broni ręcznej

Aby szkolenie strzeleckie uczynić bardziej realistycznym, można zastosować rozwiązanie zamontowania pneumatycznego siłownika udarowego połączonego z układem spustowym, który w momencie „wystrzału” daje impuls siły odczuwany przez strzelca oraz powoduje poderwanie lufy.

Szkolenie z użyciem siłowników pneumatycznych udarowych jest skuteczniejsze, dając efekt bardzo zbliżony do odrzutu przy strzelaniu ostrą amunicją.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.